settings icon
share icon
Soru

Derin düşünceye dalan ruhsallık nedir?

Yanıt


Derin düşünceye dalan ruhsallık, Kutsal Kitap’a uygun, Tanrı merkezli bir yaşam sürmeyi arzulayan herkes için çok tehlikeli bir uygulamadır. Yaygın olarak yükselmekte olan, sahte öğretilerle dolu bir kilise hareketiyle bağlantılanmaktadır. Ayrıca Hristiyanlık’la çok az ilgisi olan ya da hiç ilgilisi olmayan birçok grup tarafından da kullanılmaktadır.

Derin düşünceye dalan ruhsallık uygulamada öncelikle meditasyonu merkez alsa da, bu Kutsal Kitap’a uygun bir bakış açısına sahip bir meditasyon değildir. Yeşu 1:8 gibi ayetler bize gerçekten de meditasyon yapmamız talimatını verir: “Yasa Kitabı'nda yazılanları dilinden düşürme. Tümünü özenle yerine getirmek için gece gündüz onu düşün. O zaman başarılı olacak ve amacına ulaşacaksın.” Meditasyon odağının ne olması gerektiğine dikkat edin: Tanrı Sözü. Derin düşünceye dalan ruhsallık güdümlü meditasyon resmen hiçbir şeye odaklanmaz. Bunu uygulanan kişiye aklını tamamen boşaltıp sadece “olması” talimatı verilir.

Bu güya kişinin daha büyük bir ruhsal deneyime açılmasına yardımcı olmaktadır. Ancak Kutsal Yazılar’da bize düşüncemizi Mesih’inkilere göre değiştirerek O’nun düşüncelerine sahip olmamız söylenmiştir. Zihnimizi boşaltmak böylesi aktif ve bilinçli değişime aykırıdır.

Derin düşünceye dalan ruhsallık, Tanrı’yla mistik bir deneyimin peşinden gitmeyi de teşvik eder. Mistisizm, Tanrı bilgisi, ruhsal gerçek ve nihai gerçeğin sübjektif deneyim aracılığıyla elde edilebileceği inancıdır. Deneyimsel bilginin bu şekilde vurgulanması Kutsal Yazılar’ın yetkisini azaltır. Bizler Tanrı’yı Kendi Sözü’ne göre tanıyoruz. “Kutsal Yazılar'ın tümü Tanrı esinlemesidir ve öğretmek, azarlamak, yola getirmek, doğruluk konusunda eğitmek için yararlıdır. Bunlar sayesinde Tanrı adamı her iyi iş için donatılmış olarak yetkin olur” (2 Timoteos 3:16-17). Tanrı Sözü eksiksizdir. Tanrı’nın, mistik deneyimler aracılığıyla Kendi Sözü’ne öğretiler ya da gerçekler eklediğine inanmak için bir neden yoktur. Bunun yerine inancımız ve Tanrı hakkında bildiklerimiz gerçekleri temel alır.

Center for Contemplative Spirituality (Derin Düşünceye Dalan Ruhsallık Merkezi) web sitesi bunu çok iyi bir şekilde özetler: “Bizler birçok değişik seküler ve dini geçmişlerden geliyoruz ve her birimiz dünyanın büyük ruhsal geleneklerini etüt edip ruhsal uygulama aracılığıyla yolculuğumuzu zenginleştirmeyi istiyoruz. Bütün yaratılışı dolduran ve tüm varlıklar için merhametimizi esinlendiren sevgi dolu Ruh’a yaklaşmayı arzu ediyoruz.” Bu tür hedeflerde kesinlikle Kutsal Kitap’a uygun bir şey yoktur. Dünyanın “ruhsal gelenekleri”ni etüt etmek boş bir uğraştır çünkü Mesih’i yücelten ruhsal gelenekten başkaları sahtedir. Tanrı’ya daha çok yaklaşmanın tek yolu O’nun belirlemiş olduğu yol olan İsa Mesih ve Tanrı Sözü aracılığıyladır.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Derin düşünceye dalan ruhsallık nedir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries