settings icon
share icon
Soru

Benim için doğru din hangisidir?

Yanıt


Çabuk yemek sunan restoranlar, yemeklerimizi tam istediğimiz gibi sipariş etmemize izin vererek bizi ayartır. Bazı kahve satan dükkanlar, yüzden fazla değişik tat ve çeşitte kahve sunar. Ev ve araba alırken bile istediğimiz bütün seçenek ve özelliklere sahip olan birini arayabiliriz. Artık sadece çikolata, kaymak ve çilekli dondurmaların bulunduğu bir dünyada yaşamıyoruz. Artık seçimlerimiz patrondur! Kendi kişisel zevk ve ihtiyacınıza göre istediğiniz her şeyi bulabilirsiniz.

Öyleyse sizin için doğru olan bir dine ne dersiniz? Ya suçluluktan uzak, hiçbir talepte bulunmayan, bir sürü yap ya da yapma kuralları olmayan bir dine ne dersiniz? Biraz önce tanımını yaptığım gibi dünyada bunu da bulabilirsiniz. Ama din istediğiniz tatta bir dondurma gibi seçilen bir şey midir?

Dikkatimizi çekmek için birbiriyle yarışan bir sürü ses vardır, öyleyse İsa’yı neden Muhammet’e, Konfüçyüs’e, Buda’ya, Charles Taze Russell’a ya da Joseph Smith’e tercih edelim ki? Ne de olsa, bütün yollar Cennet’e götürmez mi? Bütün dinler temelde aynı değil midir? Gerçek şudur ki, aslında bütün yollar Roma’ya çıkmadığı gibi, bütün dinler de Cennet’e götürmez.

Sadece İsa, Tanrı’nın yetkisiyle konuşur çünkü sadece İsa ölümü yenmiştir. Muhammet, Konfüçyüs ve diğerleri günümüzde mezarlarında çürüyorlar. Ama İsa, zalim bir Roma çarmıhında öldükten üç gün sonra, Kendi gücüyle dirilip mezardan çıktı. Ölüm üzerinde gücü olan herkes dikkatimize layıktır. Ölüm üzerinde gücü olan herkes dinlenilmeyi hak eder.

İsa’nın dirilişini destekleyen kanıtlar çok fazladır. İlk olarak, dirilmiş Mesih’e beş yüzden fazla kişi tanık olmuştu! Bu kişiler epey büyük bir görgü tanığı kalabalığı oluşturmaktadır. Beş yüz kişinin sesi duymazlıktan gelinemez. Ayrıca bir de boş mezar konusu vardır. İsa’nın düşmanları O’nun ölü, çürümekte olan bedenini ortaya çıkararak O’nun dirilişiyle ilgili bütün konuşmalara son verebilirlerdi ama ortaya çıkarabilecekleri ölü bir beden yoktu! Mezar boştu! Öğrencileri O’nun bedenini çalmış olabilirler miydi? Kesinlikle hayır. İsa’nın mezarı, böyle bir şey olmasın diye, silahlı askerler tarafından çok iyi korunuyordu. İsa tutuklanıp çarmıha gerildiğinde en yakın arkadaşlarının korkuyla kaçtıklarını düşünürseniz, ayaktakımından oluşan bu korkmuş balıkçı grubunun eğitilmiş, profesyonel askerlerle dövüşü göze alamayacaklarını anlarsınız. Eğer bu bir sahtekârlık olsaydı, birçoğunun yaptığı gibi, bunun için hayatlarını feda edip şehit de olmazlardı. Basit gerçek, İsa’nın dirilişinin örtbas edilemeyeceğidir!

Tekrar ediyorum, ölüm üzerinde gücü olan biri dinlenilmeyi hak eder. İsa ölüm üzerindeki gücünü kanıtlamıştı, bu yüzden söylediklerini dinlememiz gerekir. İsa kurtuluşun tek yolu olduğunu iddia eder (Yuhanna 14:6). İsa, yollardan biri veya birçok yolun içinden bir tanesi değildir. İsa tek yoldur.

Ve bu aynı İsa, “Ey bütün yorgunlar ve yükü ağır olanlar! Bana gelin, ben size rahat veririm” der (Matta 11:28). Dünya katı ve hayat zordur. Çoğumuz epey kan dökmüş, yaralanıp berelenmişizdir. Öyle değil mi? Öyleyse ne istiyorsunuz? İyileşmek mi yoksa sadece din mi? Diri bir Kurtarıcı mı yoksa birçok ölü “peygamber”den birini mi? Anlamlı bir ilişki mi yoksa boş törenler mi? İsa seçeneklerden biri değil, tek seçenektir!

Eğer bağışlanmak istiyorsanız İsa doğru “din”dir (Elçilerin İşleri 10:43). Eğer Tanrı’yla anlamlı bir ilişkiyi arıyorsanız İsa doğru “din”dir (Yuhanna 10:10). Cennet’te sonsuz bir yuva istiyorsanız İsa doğru “din”dir (Yuhanna 3:16). İsa Mesih’e Kurtarıcınız olarak iman edin, pişman olmazsınız! Günahlarınızın bağışlanması için O’na güvenin, hayal kırıklığına uğramazsınız.

Eğer Tanrı’yla “doğru bir ilişki”niz olmasını istiyorsanız işte size örnek bir dua. Unutmayın ki bu duayı veya başka bir duayı okumak sizi kurtarmaz. Sadece Mesih’e güvenmek sizi günahtan kurtarır! Bu dua sadece Tanrı’ya O’na olan imanınızı dile getirmenin ve kurtuluşunuzu sağladığı için O’na teşekkür etmenin bir yoludur. “Tanrım, Sana karşı günah işlediğimi ve cezayı hak ettiğimi biliyorum. Ama İsa Mesih O’na iman ederek bağışlanabilmem için benim hak ettiğim cezayı Kendi üzerine aldı. Kurtuluş için Sana güveniyorum. Sonsuz yaşam armağanı olan harika lütfun ve bağışlayıcılığın için teşekkür ederim! Amin!”

Burada okuduklarınızdan ötürü Mesih’i kabul etmeye karar verdiniz mi? Eğer öyleyse, lütfen aşağıdaki “Bugün Mesih’i kabul ettim” düğmesine basın.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Benim için doğru din hangisidir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries