settings icon
share icon
Soru

Armageddon Savaşı nedir?

Yanıt


“Armageddon” sözcüğü, İbranice’de “Megiddo Dağı” anlamına gelen Har-Magedone sözcüğünden gelir ve Kutsal Kitap peygamberliğinde bildirildiği üzere Tanrı’nın duruma el atıp Mesih-karşıtı’nın ordularını yok edeceği gelecekteki savaşla eşanlamlı bir hale gelmiştir (Vahiy 16:16; 20:1-3, 7-10). Bütün uluslar Mesih’e karşı savaşmak için bir araya geleceklerinden Armageddon Savaşı’na çok büyük bir kalabalık katılacaktır.

Armageddon vadisinin tam yeri bilinmemektedir çünkü Megiddo adlı bir dağ yoktur. Ancak, “Har” sözcüğü tepe anlamına da gelebildiğinden, Armageddon için en olası yer, Yeruşalim’in 96 kilometre kadar kuzeyindeki Megiddo ovasını çevreleyen tepelik arazidir. Bu bölgede iki yüzden fazla savaş savaşılmıştır. Megiddo ovası ve yakınlardaki Esdraelon ovası, güneydeki Edom kenti Bozra’ya kadar İsrail’in tümünü kapsayacak olan Armageddon Savaşı’nın odak noktası olacaktır (Yeşaya 63:1). Armageddon vadisi, İsrail’in tarihinde iki büyük zaferle ünlüydü: 1) Barak’ın Kenanlılar üzerindeki zaferi (Hakimler 4:15) ve 2) Gidyon’un Midyanlılar üzerindeki zaferi (Hakimler 7). Armageddon aynı zamanda iki büyük trajedinin de gerçekleştiği yerdi: 1) Saul ve oğullarının ölümü (1 Samuel 31:8) ve 2) Kral Yoşiya’nın ölümü (2 Krallar 23:29-30; 2 Tarihler 35:22).

Bu tarihçeden ötürü, Armageddon vadisi, Tanrı’yla kötülüğün güçleri arasındaki son çatışmanın bir simgesi haline gelmiştir. “Armageddon” sözcüğü sadece Vahiy 16:16’da yer alır: “Üç kötü ruh, kralları İbranice Armageddon denilen yere topladılar.” Burada Mesih-karşıtı’na sadık olan kralların İsrail’e nihai saldırılarını yapmak için toplanmalarından söz edilmektedir. Armageddon’da “[Tanrı’nın] ateşli gazabının şarabını içeren kâse” verilecek (Vahiy 16:19) ve Mesih-karşıtı ve izleyicileri devrilip yenilgiye uğratılacaktır. “Armageddon,” sadece Megiddo ovasında gerçekleşecek olan savaştan değil, dünyanın sonundan söz eden genel bir terim haline gelmiştir.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Armageddon Savaşı nedir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries