settings icon
share icon
Soru

Apokalipse/Mahşer/Vahiy nedir?

Yanıt


“Apokalipse” sözcüğü, “ortaya koymak, bildirmek, üzerindeki örtüyü kaldırmak” anlamına gelen Grekçe apocalupsis sözcüğünden gelir. Vahiy Kitabı’nda Tanrı zamanında sonunda olacakları Elçi Yuhanna’ya vahyettiği için bu kitaptan bazen “Yuhanna’nın Apokalipsesi ya da Vahyi” olarak da söz edilir. Ayrıca, Grekçe “apokalipse” anlamına gelen sözcük, Vahiy Kitabı’nın metninin ilk sözcüğüdür. “Vahiysel edebiyat” bu sözü, gelecekteki olayları anlatmak için simgeler, betimlemeler ve sayılar kullanımını tanımlamak için kullanılır. Kutsal Kitap’ta, Vahiy Kitabı’nın dışında, vahiysel edebiyata örnekler şunlardır: Daniel 7–12 bölümler, Yeşaya 24–27 bölümler, Hezekiel 37–41 bölümler ve Zekeriya 9–12 bölümler.

Vahiysel edebiyat neden bu tür simgeler ve betimlemelerle yazılmıştır? Vahiysel kitaplar, mesajı açık bir dille bildirmek yerine onu betimlemeler ve sembolizmle örtmenin daha akıllıca olduğu bir zamanda yazılmıştır. Ayrıca, sembolizm zaman ve mekânın ayrıntıları hakkında gizemli bir öğe oluşturmuştur. Ancak böylesine sembolizmin amacı Tanrı’yı izleyenlerde kafa karışıklığı yaratmak değil, zor zamanlarda onlara öğretide bulunup teşvik etmekti.

Kutsal Kitap’taki kesin anlamının ötesinde “apokalipse” terimi sık sık genel olarak zamanın sonundan ya da özel olarak son zamanda yaşanacak en son olaylardan söz etmek için kullanılır. Mesih’in ikinci gelişi ve Armageddon Savaşı gibi zamanında gerçekleşecek olaylardan bazen Apokalipse olarak söz edilir. Apokalipse, Tanrı’nın Kendisi, gazabı, adaleti ve nihai olarak sevgisinin nihai vahyi olacaktır. İsa Mesih, Tanrı’yı bize vahyetmiş olduğu için Tanrı’nın en üstün “apokalipsesi”dir (Yuhanna 14:9; İbraniler 1:2).

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Apokalipse/Mahşer/Vahiy nedir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries