settings icon
share icon
Soru

Vahiy Kitabı’ndaki yirmi dört (24) ihtiyar kimdir?

Yanıt


Vahiy 4:4 şöyle bildirir: “Tahtın çevresinde yirmi dört ayrı taht vardı. Bu tahtlara başlarında altın taçlar olan, beyaz giysilere bürünmüş yirmi dört ihtiyar oturmuştu. Vahiy Kitabı yirmi dört ihtiyarın kim olduğunu hiçbir yerde kesin bir şekilde bildirmez. Ancak bu kişiler büyük bir olasılıkla Kilise’yi temsil etmektedir. Bazılarının önerdiği gibi meleksel varlıklar olmaları pek olası değildir. Tahtların üzerinde oturuyor olmaları Mesih’le birlikte hüküm sürdüklerini belirtir. Melekler, Kutsal Kitap’ın hiçbir yerinde yönetmezler ya da tahtlar üzerinde oturmazlar. Ancak Kilise’nin Mesih’le birlikte yönettiği ve hüküm sürdüğü tekrar tekrar bildirilmiştir (Vahiy 2:26-27, 5:10, 20:4; Matta 19:28; Luka 22:30).

Buna ek olarak, “ihtiyarlar” olarak tercüme edilen Grekçe sözcük hiçbir zaman meleklerden söz etmek için değil, sadece insanlardan, özellikle de belirli bir yaşta, olgun olan ve Kilise’yi yönetebilecek erkeklerden söz etmek için kullanılmıştır. İhtiyar sözcüğünün yaşlanmayan melekler için kullanılması doğru olmazdı. Giydikleri kıyafetlerin biçimi de onları insan olduğunu belirtmektedir. Melekler beyazlar içinde göründükleri halde, beyaz giysiler, kurtuluşta bize verilen Mesih’in doğruluğunu simgeleyerek daha yaygın olarak inanlıların üzerinde bulunmaktadır (Vahiy 3:5,18; 19:8).

İhtiyarların takmış olduğu altın taçlar bunların melek değil, insan olduğunu belirtir. Taçlar hiçbir zaman meleklere vaat edilmemişti ve melekler de hiçbir zaman taç giymiş olarak görülmemişlerdi. Burada “taç” olarak tercüme edilen sözcük, zaferi kazanan kişinin tacından söz etmektedir, onu, Mesih’in vaat ettiği gibi, başarıyla tamamlayıp zaferi kazananlar takabilir (Vahiy 2:10; 2. Timoteos 4:8; Yakup 1:12).

Bazı kişiler bu yirmi dört ihtiyarın İsrail’i temsil ettiğini düşünür, ancak bu görümün verildiği zamanda İsrail henüz bütün bir ulus olarak kurtarılmamıştı. Aynı nedenden ötürü, ihtiyarlar Sıkıntı zamanındaki kutsalları temsil edemezler; çünkü Yuhanna’nın görümü sırasında Sıkıntı zamanındaki kutsalların hepsi henüz iman etmemişti. En yakın olasılık, ihtiyarların kurtuluş ilahileri söyleyen göğe alınmış Kilise’yi temsil ettiğidir (Vahiy 5:8-10). Bu ihtiyarlar zafer taçları takarlar ve Kurtarıcıları’nın kendileri için hazırlamış olduğu yere gitmişlerdir (Yuhanna 14:1-4).

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Vahiy Kitabı’ndaki yirmi dört (24) ihtiyar kimdir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries