settings icon
share icon

کتاب یوشع

نویسنده: نام نویسنده کتاب یوشع به طور واضح در آن ذکر نشده است. به احتمال زیاد، یوشع، پسر نون، جانشین موسی به عنوان رهبر کل اسرائیل قسمت عمده ای از این کتاب را به رشته تحریر درآورد. همچنین ممکن است که بسیاری از قسمتها بعد از مرگ یوشع ویرایش/ تالیف شد.

تاریخ نگارش: کتاب یوشع احتمالا بین ۱۴۰۰ و ۱۳۷۰ ق.م. نوشته شد.

هدف نگارش: کتاب یوشع خلاصه ای از جنگهای نظامی را عنوان می کند، جنگهایی که هدف آنها تسخیر سرزمینی بود که خدا وعده داده بود. بعد از خروج از مصر و چهل سال سرگردانی در بیابان، ملت نوپای اسرائیل آماده ورود به سرزمین موعود، غلبه بر ساکنین آن و تصاحب آنجا بودند. خلاصه ای که ما در اینجا داریم جزئیاتی منتخب و مختصر از بسیاری جنگها ارائه می دهد و وضعیتی را شرح می دهد که سرزمین نه تنها فتح شد، بلکه به مناطق قبیله ای تقسیم گردید.

آیه های کلیدی:
یوشع فصل 1 آیه های ‏۶-‏۹، «پس قوی و شجاع باش، چون تو اين قوم را رهبری خواهی كرد تا سرزمينی را كه به پدران ايشان وعده داده‌ام تصاحب نمايند. فقط قوی و شجاع باش و از قوانينی كه خدمتگزارم موسی به تو داده است اطاعت نما، زيرا اگر از آنها بدقت اطاعت كنی، هر جا روی موفق خواهی شد. اين كتاب تورات از تو دور نشود؛ شب و روز آن را بخوان و در گفته‌های آن تفكر كن تا متوجه تمام دستورات آن شده، بتوانی به آنها عمل كنی. آنگاه پيروز و كامياب خواهی شد. آری، قوی و شجاع باش و ترس و واهمه را از خود دور كن و به ياد داشته باش كه هر جا بروی من كه خداوند، خدای تو هستم، با تو خواهم بود».

یوشع فصل 24 آیه های ۱۴-‏۱۵، «پس خداوند را احترام نماييد و با صداقت و راستی او را خدمت كنيد. بتهايی را كه زمانی اجدادتان در آنسوی رود فرات و در مصر پرستش می‌نمودند، از خود دور كنيد و فقط خداوند را عبادت نماييد. امروز تصميم خود را بگيريد. آيا می‌خواهيد از خداوند پيروی كنيد يا از بتهايی كه اجداد شما در آنسوی رود فرات می‌پرستيدند، و يا از بتهای اموريهايی كه در سرزمينشان ساكنيد؟ ولی اين را بدانيد كه من و خانواده‌ام خداوند را عبادت خواهيم نمود».

خلاصه: کتاب یوشع داستان قوم اسرائیل را بعد از خروج از مصر ادامه می دهد. این کتاب تقریبا ۲۰ سال از رهبری یوشع را شرح می دهد، بعد از آنکه موسی در پایان کتاب تثنیه او را برای این کار مسح کرده بود. ۲۴ فصل کتاب یوشع را می توان به شکل زیر خلاصه نمود:

فصلهای ۱ تا ۱۲: ورود به سرزمین موعود و فتح آن.

فصلهای ۱۳ تا ۲۲: دستوراتی برای تقسیم بخشهای سرزمین موعود.

فصلهای ۲۳-‏۲۴: سخنرانی وداع یوشع

پیش بینی ها: روایت راحاب فاحشه و ایمان زیاد او به خدای اسرائیلی ها به او جایگاهی برابر با کسانی می دهد که در عبرانیان فصل 11 آیه 31 بخاطر ایمانشان محترم شمرده شدند. روایت او درباره لطف خدا به گناهکاران و نجات فقط به خاطر ایمان است. مهمتر از آن، او به واسطه لطف خدا در زمره نسل عیسی مسیح موعود قرار گرفت (متی فصل 1 آیه 5).

یکی از تشریقات مذهبی یوشع فصل ۵، در عهد جدید به طور کامل تحقق پیدا می کند. آیه های ۱ تا ۹ عهد خدا را توصیف می کند، یعنی کسانی که در بیابان متولد شدند باید زمان ورود به سرزمین موعود، ختنه می شدند. خدا با انجام این کار «ننگ مصر را از ایشان برداشت»، یعنی گناهان زندگی گذشته شان را پاک کرد. کولسیان فصل 2 آیه های ۱۰-‏۱۲ می گوید که ایمانداران به واسطه مسیح در قلبهایشان ختنه شدند و ما توسط او طبیعت گناه آلود زندگی گذشته خود را که دور از مسیح بود کنار گذاشته ایم.

خدا شهرهای امن را بوجود آورد تا کسانی که تصادفاً کسی را کشتند بتواند در آنجا بدون ترس از مجازات زندگی کنند. مسیح پناهگاه ماست، ما «می‌توانیم اطمينان كامل داشته باشیم كه خدا مطابق وعده‌اش، نجاتمان خواهد داد» (عبرانیان فصل 6 آیه 18).

کتاب یوشع دارای موضوع برجسته تر الهیاتی نسبت به سایر کتاب ها را دارد. اسرائیلی ها، بعد از ۴۰ سال سرگردانی در بیابان در نهایت وارد صلح و آرامشی شدند که خداوند برایشان در سرزمین کنعان تدارک دیده بود. نویسنده عبرانیان از این واقعه به عنوان هشدار به ما استفاده می کند تا نگذارد بی ایمانی ما را از ورود به آرامش خدا در مسیح باز دارد (عبرانیان فصل 3 آیه های ۷-‏۱۲).

کاربرد عملی: یکی از آیات کلیدی کتاب یوشع فصل 1 آیه 8 می باشد، «اين كتاب تورات از تو دور نشود؛ شب و روز آن را بخوان و در گفته‌های آن تفكر كن تا متوجه تمام دستورات آن شده، بتوانی به آنها عمل كنی. آنگاه پيروز و كامياب خواهی شد». عهد قدیم مملو از داستانهایی است درباره اینکه چطور مردم خدا و کلام او را «فراموش کردند» و از پیامدهای وحشتناک آن رنج بردند. کلام خدا برای مسیحیان شریان حیاتی است. اگر آن را نادیده بگیریم، زندگی ما تحت تاثیر قرار گرفته و رنج خواهیم برد. اما اگر ما اصل یوشع فصل 1 آیه 8 را در قلب خود بپذیریم، کامل خواهیم شد و قادر خواهیم بود که آن را در پادشاهی خدا بکار ببریم (دوم تیموتائوس فصل 3 آیه های ۱۶-‏۱۷) و خواهیم فهمید که وعده های خدا در یوشع فصل 1 آیه های ۸-‏۹ وعده های ما نیز خواهد بود.

یوشع نمونه ای عالی از مزایای یک مربی ارزشمند است. او سالها دوست موسی بود و با او دوست باقی ماند. او دید که موسی چطور به شکلی تقریبا بی نقص از خدا اطاعت و پیروی کرد. او دعا کردن به روش شخصی را از موسی آموخت. او با الگو قرار دادن موسی آموخت که چگونه اطاعت کند. بعلاوه، ظاهراً یوشع از الگوی منفی که باعث شد موسی از نعمت ورود به سرزمین موعود محروم بماند درس گرفت. اگر شما زنده هستید، پس یک مربی هستید. یک نفر، یک جایی در حال تماشای شماست. فردی جوانتر و یا کسی که شما بر روی او تاثیرگذار هستید در حال تماشای روش زندگی و رفتار شما می باشد. شخصی در حال یاد گرفتن از شما می باشد. کسی از شما الگو خواهد گرفت. مربی گری فراتر از صحبتهایی است که از زبان مربی خارج می شود. زندگی او کاملاً روی پرده نمایش است!

Englishبررسی کتاب مقدس

بررسی عهدقدیمبازگشت به خانۀ فارسی

کتاب یوشع
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries