settings icon
share icon

کتاب کولسیان

نویسنده: پولس رسول نویسندۀ اصلی کتاب کولسیان بود (کولسیان فصل 1 آیه 1). به تیموتائوس هم در نگارش این کتاب سهمی داده شده است (کولسیان فصل 1 آیه 1).

تاریخ نگارش: کتاب کولسیان به احتمال زیاد بین سالهای ۵۸ تا ۶۲ میلادی نوشته شد.

هدف نگارش: نیمه اول این کتاب یک رساله الهیاتی است که یکی از برجسته ترین قسمت های عهد جدید در مورد مسیح شناسی است. نیمه دوم این کتاب تقریبا یک دوره اصول اخلاقی است که به تمامی بخش های زندگی یک مسیحی اشاره می کند. پولس از زندگی شخصی یک فرد تا زندگی خانوادگی، از زندگی کاری تا نحوه برخورد با یکدیگر پیش می رود. درون مایه این کتاب درباره این است که عیسی مسیح برای برآورده ساختن تمامی نیازهای ما کافی می باشد.

آیه های کلیدی:
کولسیان فصل 1 آیه های 15-16، «مسيح چهرهٔ ديدنی خدای ناديده است. او فرزند خداست و بر تمام موجودات برتری دارد. در واقع، تمام هستی بوسيلهٔ عيسی مسيح بوجود آمد، يعنی هر آنچه در آسمان و بر زمين است، ديدنی و ناديدنی؛ عالم روحانی با فرمانروايان و تاج و تخت ايشان، و فرماندهان و بزرگانشان، همه بوسيلهٔ مسيح و برای جلال او آفريده شدند».

کولسیان فصل 2 آیه 8، «هوشيار باشيد تا كسی با فلسفه‌های باطل خود، ايمان و شادی روحانی را از شما نگيرد؛ نظريات غلط و پوچ ايشان، بر افكار و عقايد مردم استوار است، نه بر فرمايشات و تعاليم مسيح».

کولسیان فصل 3 آیه های 12-13، «حال كه خدا شما را برای اين زندگی تازه برگزيده و اينچنين شما را محبت كرده است، شما نيز بايد نسبت به ديگران دلسوز، مهربان، فروتن، ملايم و بردبار باشيد؛ و رفتار ديگران را تحمل كنيد و آماده باشيد تا ايشان را ببخشيد. هرگز از يكديگر كينه به دل نگيريد. از ياد نبريد كه مسيح شما را بخشيده است؛ پس شما نيز بايد ديگران را ببخشيد».

کولسیان فصل 4 آیه های 5-6، «از هر فرصت نهايت استفاده را بكنيد تا پيغام انجيل را به ديگران برسانيد، و بدانيد چگونه با كسانی كه هنوز ايمان نياورده‌اند، عاقلانه رفتار نماييد. گفتگوی شما معقول و پر از لطف باشد، تا برای هر کس پاسخی مناسب داشته باشيد»

خلاصه: کولسیان صریحاً برای غلبه بر بدعت گذاری ای که در کولسی آغاز شده بود نوشته شد، که موجودیت کلیسا را به خطر انداخته بود. درحالیکه نمی‌دانیم به پولس چه گفته شده بود، اما این نامه پاسخ اوست.

بر اساس واکنش پولس می‌توانیم حدس بزنیم که او در حال رسیدگی به دیدگاه نادرستی که دربارۀ مسیح وجود داشت بود (دیدگاه نادرست این بود که «انسان فیزیکی» بودن عیسی مسیح انکار می شد و همچنین الوهیت کامل او نیز پذیرفته نمیشد). پولس همچنین به ‌نظر می‌رسد که با پافشاری یهودیان بر ختنه و سنت ها مقابله می کرد (کولسیان فصل 2 آیه های 8-11؛ فصل 3 آیه 11). بدعتی که در این رساله به آن پرداخته شد به نظر می‌رسد که یا گنوستیسیسم یهودی باشد یا مخلوطی از مرتاضی یهودی و فلسفه یونانی (رواقی؟). او در نشان دادن کفایت مسیح به ما کار قابل توجهی انجام می‌دهد.

کتاب کولسیان شامل راهنمای تعلیمی دربارۀ الوهیت مسیح و فلسفه‌های دروغین (فصل 1 آیه 15 تا فصل 2 آیه 23) و همینطور پندهای عملی در خصوص رفتار مسیحی، از قبیل دوستان و گفتار می‌باشد (فصل 3 آیه 1 تا فصل 4 آیه 18).

پیوندها: همانند تمام کلیساهای اولیه، مسئله‌ شریعت ‌گرایی یهود در کولسی نگرانی بزرگی برای پولس بود. مفهوم نجات بوسیله‌ لطف خدا جدا از اعمال، آنچنان اساسی بود که درک آن برای کسانیکه در شریعت عهد قدیم فرو رفته بودند، بسیار دشوار بود. متعاقباً جنبش ادامه‌ داری میان شریعت‌گرایان وجود داشت که الزاماتی از شریعت را به این ایمان جدید بیافزایند. عمدتاً بین آنها الزام ختنه وجود داشت که میان برخی از ایمانداران یهودی کماکان انجام می‌شد. پولس در کولسیان فصل 2 آیه های 11-15 با این کار اشتباه مخالفت می‌کند و در آن آیه ها اعلام می‌کند که ختنۀ جسم، دیگر با آمدن مسیح ضرورتی ندارد. ختنه‌ای که او اعلام می‌کند ختنۀ قلب بود، نه جسم، و بدین گونه مراسم مذهبی شریعت عهد قدیم را دیگر ضروری نمی‌داند (تثنیه فصل 10 آیه 16، فصل 30 آیه 6؛ ارمیا فصل 4 آیه 4؛ فصل 9 آیه 26؛ اعمال رسولان فصل 7 آیه 51؛ رومیان فصل 2 آیه 29).

کاربرد عملی: اگرچه پولس به بخش های زیادی می‌پردازد، اما کاربرد اصلی آن برای ما در عصر حاضراین است که عیسی مسیح برای زندگی ما کاملا کافی می باشد. ما باید انجیل را بشناسیم و درک کنیم تا بوسیله‌ اشکال زیرکانۀ شریعت‌گرایی و بدعت گمراه نشویم. باید مراقب هر انحرافی که مرکزیت مسیح به‌عنوان خداوند و نجات‌دهنده را کوچک می شمارد باشیم. باید دوری کرد از هر «مذهبی» که سعی دارد خود را با حقیقت همتراز کند و از کتابهایی استفاده می‌کند که ادعا می‌شود با اقتدار کتاب مقدس برابر است یا تلاش انسانی را با دستاورد الهی در نجات ترکیب می‌کند. مذاهب دیگر را نمی‌توان با مسیحیت ترکیب کرد یا بدان افزود. مسیح به ما استانداردهای مطلق برای رفتارهای اخلاقی می‌دهد. مسیحیت یک خانواده، یک روش زندگی، و یک رابطه است—نه یک مذهب. کارهای نیک، طالع‌بینی، و علم غیب، راههای خدا را به ما نشان نمی‌دهند. تنها مسیح است که راه های خدا را به ما نشان می‌دهد. خواست او در کلامش که نامه‌ عاشقانه‌ او به ماست آشکار شده است؛ ما باید با آن آشنا شویم!

Englishبررسی کتاب مقدس

بررسی عهدجدیدبازگشت به خانۀ فارسی

کتاب کولسیان
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries