settings icon
share icon

غزل غزلهای سلیمان

نویسنده: بر اساس آیه‌ اول، نویسنده این کتاب سلیمان است. این غزل یکی از ۱۰۰۵ غزلی است که سلیمان نوشت (اول پادشاهان فصل 4 آیه 32). عنوان «غزل غزلها» بدین معنی است که این غزل بهترین در بین غزل های اوست.

تاریخ نگارش: سلیمان به احتمال زیاد این غزل را اوایل سلطنت خود نوشت. در نتیجه تاریخ نگارش حدوداً 965 ق.م. می‌باشد.

هدف نگارش: غزل غزلهای سلیمان شعری است که در مدح محبت میان زن و شوهر نوشته شده است. این شعر به وضوح ازدواج را هدف و طرح خدا نشان می‌دهد. مرد و زن قرار است با یکدیگر در مفهوم ازدواج زندگی کنند و یکدیگر را به‌ لحاظ روحانی، احساسی و جسمی محبت نمایند.

این کتاب با دو نوع افراط و تفریط مبارزه می‌کند: ریاضت (انکار انواع لذت) و لذت‌ گرایی (تنها در پی لذت رفتن). ازدواج که در غزل غزلهای سلیمان نشان داده شده، الگویی از توجه، تعهد و خوشی است.

آیه های کلیدی:
غزل غزلها فصل 2 آیه 7؛ فصل 3 آیه 5؛ فصل 8 آیه 4، «ای دختران اورشليم، شما را به غزالها و آهوان صحرا قسم می‌دهم كه مزاحم عشق ما نشويد».

غزل غزلها فصل 5 آیه 1، «ای دلدادگان بخوريد و بنوشيد و از محبت سرمست و سرشار شويد!».

غزل غزلها فصل 8 آیه های ۶‏-۷، «محبت مرا در دل خود مهر كن و مرا چون حلقهٔ طلا بر بازويت ببند تا هميشه با تو باشم. محبت مانند مرگ قدرتمند است و شعله‌اش همچون شعله‌های پرقدرت آتش با بی‌رحمی می‌سوزاند و نابود می‌كند. 7آبهای بسيار نمی‌توانند شعلهٔ محبت را خاموش كنند و سيلابها قادر نيستند آن را فرو نشانند. هر كه بكوشد با ثروتش محبت را بچنگ آورد، جز خفت و خواری چيزی عايدش نخواهد شد».

خلاصه: این شعر شکل یک گفتگو میان شوهر (پادشاه) و همسرش (شولمی) را به خود می‌گیرد. ما می‌توانیم این کتاب را به سه بخش تقسیم نماییم. اظهار عشق (فصل 1 آیه 1- فصل 3 آیه 5)؛ عروسی (فصل 3 آیه 6 – فصل 5 آیه 1)؛ و یک ازدواج پخته و کامل شده (فصل 5 آیه 2 – فصل 8 آیه 14).

غزل قبل از ازدواج شروع می‌شود، هنگامی که عروس آینده انتظار می‌کشد تا در کنار همسرش باشد و در انتظار آغوش و نوازشهای گرم اوست. اما می‌گوید که اجازه بده این محبت به صورت طبیعی و در زمان خودش شکل بگیرد. پادشاه زیبایی شولمی را تحسین و ستایش می‌کند و بر احساس نا امنی که او به خاطر ظاهرش می کرد غلبه می‌کند. شولمی رویایی می‌بیند که در آن سلیمان را گم می‌کند و کل شهر را دنبال او می‌گردد. او با کمک نگهبانان شهر معشوق خود را پیدا می‌کند، او را در آغوش گرفته و به جایی امن می‌برد. وقتی بیدار می‌شود خواسته‌ی خود مبنی بر تعجیل نکردن در عشق را تکرار می‌کند.

در شب عروسی، شوهر دوباره زیبایی همسرش را تحسین می‌کند و زن به زبان کاملاً نمادین از شوهرش دعوت می‌کند که در تمام چیزهایی که او (شولمی) برای ارائه دارد شریک شود. آنها عشقبازی می‌کنند و خدا پیوند آنان را برکت می‌دهد.

با گذشت زمان و بالغ شدن این ازدواج، زن و شوهر وارد سختی‌ها می‌شوند که در یک خواب دیگر نمادپردازی شده است. در این رویای دوم، شولمی شوهر خود را منع می‌کند و شوهرش او را ترک می‌کند. شولمی به تقصیر خود پی می‌برد و در شهر به دنبال او می‌گردد؛ اما این بار، نگهبانان به جای کمک به او، کتکش می‌زنند- که نماد وجدان ناراحت اوست. همه چیز به خوبی تمام می‌شود به ‌طوریکه این دو عاشق دوباره به هم می‌پیوندند و آشتی می‌کنند.

وقتی غزل تمام می‌شود، زن و شوهر نسبت به عشقشان مطمئن و آسوده‌خاطر هستند و از ابدی بودن عشق حقیقی سرود می‌خوانند و مشتاق هستند که در کنار یکدیگر بمانند.

پیش بینی ها: برخی مفسران کتاب مقدس معتقدند که کتاب غزل غزلهای سلیمان نمادی دقیق از مسیح و کلیسایش را نشان می‌دهد. مسیح به عنوان پادشاه دیده می‌شود و شولمی نماد کلیساست. با اینکه ما معتقدیم این کتاب را باید به ‌طور دقیق به ‌عنوان تصویری از ازدواج درک نمود، اما عناصری وجود دارند که حاکی از کلیسا و رابطه‌اش با پادشاه او، عیسی مسیح است. غزل غزلها فصل 2 آیه 4 تجربۀ هر ایماندار را توصیف می‌کند که توسط عیسی مسیح یافته و خریده شد. ما در جایگاه ثروت عظیم روحانی قرار داریم و با محبت او پوشیده شده‌ایم. فصل 2 آیه 16 می گوید: «محبوبم از آن من است و من از آن محبوبم». این تصویر نه تنها امنیت ایماندار در مسیح را نشان می‌دهد (یوحنا فصل 10 آیه های ۲۸-‏۲۹)، بلکه نشان دهنده‌ شبانی نیکوست که گوسفندان—ایمانداران—خود را می‌شناسد و جان خود را برای آنها می‌دهد (یوحنا فصل 10 آیه 11). ما به خاطر او دیگر به گناه آلوده نیستیم و «لکه‌های» ما با خون او پاک شد (غزل غزلها فصل 4 آیه 7؛ افسسیان فصل 5 آیه 27).

کاربرد عملی: دنیای ما در مورد مسئله ازدواج گیج شده است. متداول شدن طلاق و تلاشهای امروزی برای ارائه‌ تعریفی نو از ازدواج در تضادی آشکار با غزل غزلهای سلیمان قرار دارد. ازدواج از دید این شعر کتاب‌ مقدسی، مایه‌ شادی، لذت و احترام است. این کتاب یک سری راهنمایی‌ های عملی را برای تقویت ازدواج ارائه می‌دهد:

1) به همسر خود به اندازه ای که نیاز دارد توجه کنید. برای شناخت درست همسرتان وقت بگذارید.

2) تشویق و تمجید- نه انتقاد- برای یک رابطه‌ موفق حیاتی است.

3) از یکدیگر لذت ببرید. اوقات تعطیلاتی برای خودتان ترتیب دهید. خلاق باشید و حتی با یکدیگر تفریح و بازی کنید. از محبتی که خدا در ازدواج به شما هدیه داده لذت ببرید.

4) هر کاری لازم است انجام دهید تا همسرتان را از تعهدی که به وی دارید مطمئن سازید. پیمانهای خود را تجدید کنید؛ روی مشکلاتتان کار کنید و به طلاق به عنوان یک راه حل نگاه کنید. خدا می‌خواهد که هر دوی شما در محبتی عمیق، آرام و استوار زندگی کنید.

Englishبررسی کتاب مقدس

بررسی عهدقدیمبازگشت به خانۀ فارسی

غزل غزلهای سلیمان
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries