غزل غزلهای سلیمان


نویسنده: بر اساس آیه‌ی اول این کتاب نویسنده، سلیمان است. این غزل یکی از ۱۰۰۵ غزلی است که سلیمان نوشت (اول پادشاهان ۴:‏۳۲). عنوان "غزل غزلها" صفتی عالی است بدین مفهوم که این بهترین غزل اوست.

تاریخ نگارش: سلیمان به احتمال زیاد این غزل را اوایل سلطنت خود نوشت. در نتیجه تاریخ نگارش حدوداً 965 ق.م. می‌باشد.

هدف نگارش: غزل غزلهای سلیمان شعری است که در مدح محبت میان زن و شوهر نوشته شده است. این شعر به وضوح ازدواج را هدف و طرح خدا نشان می‌دهد. مرد و زن قرار است با یکدیگر در چارچوب ازدواج زندگی کنند و یکدیگر را به‌لحاظ روحانی، احساسی و جسمی محبت نمایند.

این کتاب با دو نوع افراط و تفریط مبارزه می‌کند: ریاضت (انکار انواع لذت) و لذت‌گرایی (تنها در پی لذت رفتن). ازدواج که در غزل غزلهای سلیمان نشان داده شده، الگویی از توجه، تعهد و خوشی است.

آیات کلیدی: غزل غزلها 2:‏۷؛ ۳:‏۵؛ ۸:‏۴ — "عشق را تا سیر نگشته، زحمت مرسانید و بازمدارید!"

غزل غزلها ۵:‏۱، "بخورید و بیاشامید، ای دوستان! سرمستِ عشق گردید، ای دلدادگان!"

غزل غزلها ۸:‏۶‏-۷، "مرا چون خاتم بر دلت بگذار، و چون مُهری بر بازویت، زیرا که عشق همچون مرگ نیرومند است، و شور عاشقانه، ستمکیش چون گور. شعله‌هایش، شعله‌های آتش است؛ شعله‌های سرکشِ آتش!‏ آبهای بسیار عشق را خاموش نتواند کرد، و سیلاب‌ها آن را فرو نتواند نشانید! اگر کسی همه‌ی دار و ندار خویش نیز به پای عشق ریزَد، به چیزی شمرده نخواهد شد!"

خلاصه: این شعر شکل یک گفتگو میان شوهر (پادشاه) و همسرش (شولّمی) را به خود می‌گیرد. ما می‌توانیم این کتاب را به سه بخش تقسیم نماییم. اظهار عشق (۱:۱—‏۳:‏۵)؛ عروسی (۳:‏۶—‏۵:‏۱)؛ و یک ازدواج پخته و کامل شده (۵:‏۲—‏۸:‏۱۴).

غزل در قبل از ازدواج شروع می‌شود، هنگامی که عروس آینده انتظار می‌کشد تا در کنار همسرش باشد و در انتظار آغوش و نوازشهای گرم اوست. اما می‌گوید که اجازه بده این محبت به صورت طبیعی و در زمان خودش شکل بگیرد. پادشاه زیبایی شولمی را تحسین و ستایش می‌کند و بر احساسات تزلزل درباره‌ی ظاهر او غلبه می‌کند. شولمی رویایی می‌بیند که در آن سلیمان را گم می‌کند و کل شهر را دنبال او می‌گردد. او با کمک نگهبانان شهر معشوق خود را پیدا می‌کند، او را در آغوش گرفته و به جایی امن می‌برد. وقتی بیدار می‌شود خواسته‌ی خود مبنی بر تعجیل نکردن در عشق را تکرار می‌کند.

در شب عروسی، شوهر دوباره زیبایی همسرش را تحسین می‌کند و زن به زبان کاملاً نمادین از شوهرش دعوت می‌کند که در تمام چیزهایی که او (شولمی) برای ارائه دارد شریک شود. آنها عشقبازی می‌کنند و خدا پیوند آنان را برکت می‌دهد.

با گذشت زمان و بالغ شدن این ازدواج، زن و شوهر وارد سختی‌ها می‌شوند که در یک خواب دیگر نمادپردازی شده است. در این رویای دوم، شولمی شوهر خود را منع می‌کند و شوهرش او را ترک می‌کند. شولمی به تقصیر خود پی می‌برد و در شهر به دنبال او می‌گردد؛ اما این بار، نگهبانان به جای کمک به او، کتکش می‌زنند- که نماد وجدان ناراحت اوست. همه چیز به خوبی تمام می‌شود به‌طوریکه این دو عاشق دوباره به هم می‌پیوندند و آشتی می‌کنند.

وقتی غزل تمام می‌شود، زن و شوهر نسبت به عشقشان مطمئن و آسوده‌خاطر هستند و از ابدی بودن عشق حقیقی سرود می‌خوانند و مشتاق هستند که در کنار یکدیگر بمانند.

نشانه‌های پیش‌بینی کننده: برخی مفسرین کتاب مقدس معتقدند که کتاب غزل غزلهای سلیمان نمادی دقیق از مسیح و کلیسایش را نشان می‌دهد. مسیح به عنوان پادشاه دیده می‌شود و شونمی نماد کلیساست. با اینکه ما معتقدیم این کتاب را باید به‌طور تحت‌اللفظی به‌عنوان تصویری از ازدواج درک نمود، عناصری وجود دارند که از پیش حاکی از کلیسا و رابطه‌اش با پادشاه او، خداوند عیسی است. غزل غزلها ۲:‏۴ تجربه‌ی هر ایماندار را توصیف می‌کند که از سوی خداوند عیسی یافت و خریده شد. ما در جایگاه ثروت عظیم روحانی قرار داریم و با محبت او پوشیده شده‌ایم. آیه‌ی ۱۶ از فصل ۲ می‌گوید: "دلداده‌ام از آنِ من است و من از آنِ اویم." این تصویر نه تنها امنیت ایماندار در مسیح را نشان می‌دهد (یوحنا ۱۰:‏۲۸-‏۲۹)، بلکه نشان دهنده‌ی شبانی نیکوست که گوسفندان—ایمانداران—خود را می‌شناسد و جان خود را برای آنها می‌دهد (یوحنا ۱۰:‏۱۱). ما به خاطر او دیگر به گناه آلوده نیستیم و "لکه‌های" ما با خون او پاک شد (غزل غزلها ۴:‏۷؛ افسسیان ۵:‏۲۷).

کاربرد عملی: دنیای ما در مورد ازدواج سرگردان است. متداول شدن طلاق و تلاشهای امروزی برای ارائه‌ی تعریفی نو از ازدواج در تضادی آشکار با غزل غزلهای سلیمان دارد. ازدواج از دید این شعر کتاب‌مقدسی، مایه‌ی شادی، لذت و احترام است. این کتاب یک سری راهنمایی‌های عملی را برای تقویت ازدواج ارائه می‌دهد:

۱) به همسر خود توجهی که نیاز دارد را بدهید. برای شناخت درست همسرتان وقت بگذارید.

۲) تشویق و تمجید- نه انتقاد- برای یک رابطه‌ی موفق حیاتی است.

۳) از یکدیگر لذت ببرید. اوقات تعطیلاتی برای خودتان ترتیب دهید. خلاق باشید و حتی با یکدیگر تفریح و بازی کنید. از محبتی که خدا در ازدواج به شما هدیه داده لذت ببرید.

۴) هر کاری لازم است انجام دهید تا همسرتان را از تعهدی که به وی دارید مطمئن سازید. پیمانهای خود را تجدید کنید؛ روی مشکلاتتان کار کنید و به طلاق به عنوان یک راه حل نگاه کنید. خدا می‌خواهد که هر دوی شما در محبتی عمیق، آرام و استوار زندگی کنید.

English


بررسی کتاب مقدس

بررسی عهدقدیم


بازگشت به خانۀ فارسی
غزل غزلهای سلیمان