settings icon
share icon

کتاب هوشع

نویسنده: هوشع فصل 1 آیه 1 نویسنده‌ این کتاب را هوشع معرفی میکند. این کتاب گزارش شخصی هوشع از پیشگویی هایش به فرزندان خدا و دنیاست. هوشع تنها نبی اسرائیل است که تمام پیشگویی هایی را که در طول سالهای پایانی عمرش نوشته شد را به جای گذاشته است.

تاریخ نگارش: هوشع، پسر بئیری برای مدتی از ۷۸۵ تا ۷۲۵ ق.م. نبوت می ‌کرد. احتمالاً این کتاب بین ۷۵۵ و ۷۲۵ ق.م. نوشته شد.

هدف نگارش: هوشع این کتاب را نوشت تا به اسرائیلی‌ها- و ما- یادآوری کند که خدای ما خدایی است بامحبت که وفاداری او به عهدهایی که با قومش بسته تزلزل ‌ناپذیر است. با وجود اینکه اسرائیل دائماً به خدایان دروغین روی می‌آورد، اما محبت استوار خدا در رنج طولانی ‌مدت شوهر از زن بی‌ وفایش به تصویر کشیده شده است. علاوه بر این، پیغام هوشع هشداری است به کسانی که روی خود را از محبت خدا برمی گردانند. محبت خدا نسبت به امت بت ‌پرست اسرائیل از طریق نمایش نمادین ازدواج هوشع با گومر آشکار شده است، آن هم در استعاره‌ای غنی درباره‌ موضوعاتی مثل گناه، داوری و محبت توام با بخشش.

آیه های کلیدی:
هوشع فصل 1 آیه 2، «برو و با زنی فاحشه ازدواج كن تا آن زن از مردانی ديگر بچه‌هايی برای تو بزايد. اين امر به روشنی نشان خواهد داد كه چگونه قوم من بی‌وفايی كرده‌اند و با پرستش خدايان ديگر آشكارا مرتكب زنا شده و به من خيانت ورزيده‌اند».

هوشع فصل 2 آیه 23، «در آن زمان قوم اسرائيل را برای خود در زمين خواهم كاشت. به كسانی كه گفته بودم «ديگر رحمت بس است»، رحم خواهم نمود و به آنانی كه گفته بودم «قوم من نيستيد»، خواهم گفت: «اكنون شما قوم من هستيد» و ايشان جواب خواهند داد: «تو خدای ما هستی».

هوشع فصل 6 آیه 6، «من از شما محبت می‌خواهم نه قربانی. من از هدايای شما خشنود نيستم بلكه خواهان آنم كه مرا بشناسيد».

هوشع فصل 14 آیه های ۲‏-۴، «نزد خداوند آييد و دعا كنيد و گوييد: «ای خداوند، گناهان ما را از ما دور كن، به ما رحمت فرموده، ما را بپذير تا قربانی شكرگزاری به تو تقديم كنيم. نه آشور می‌تواند ما را نجات دهد و نه قدرت جنگی ما. ديگر هرگز بتهايی را كه ساخته‌ايم خدايان خود نخواهيم خواند؛ زيرا ای خداوند، يتيمان از تو رحمت می‌يابند. خداوند می‌فرمايد: شما را از بت‌پرستی و بی‌ايمانی شفا خواهم بخشيد و محبت من حد و مرزی نخواهد داشت، زيرا خشم و غضب من برای هميشه فرو خواهد نشست».

خلاصه: کتاب هوشع را می‌ توان به دو بخش تقسیم کرد: 1) هوشع فصل 1 آیه 1 تا فصل 3 آیه 5 توصیفی است از زن زناکار و شوهری وفادار که در اینجا زنا نماد بی‌ وفایی اسرائیل به خدا می‌ باشد و 2) هوشع فصل 4 آیه 1 تا فصل 14 آیه 9 دربرگیرنده‌ محکومیت اسرائیل است، به خصوص سامره، به خاطر بت‌ پرستی، و بازگشت نهایی‌اش.

بخش اول این کتاب شامل سه شعر متمایز است که نشان می‌دهد چگونه فرزندان خدا بارها به زنا روی می‌ آورند. خدا به هوشع دستور می دهد که با گومر ازدواج کند اما بعد از آنکه گومر سه فرزند برای او به دنیا آورد، از هوشع جدا شده و به خاطرخواهان خود پیوست. هوشع در فصل اول به وضوح اعمال اسراییل را با روی گرداوندن از ازدواج و روی آوردن به فاحشه گری مقایسه می کند. بخش دوم دربرگیرنده‌ شکایت هوشع از مردم اسرائیل است اما با وعده‌ها و الطاف خدا همراه می ‌گردد.

کتاب هوشع گزارشی نبوتی است پیرامون محبت پایدار خدا نسبت به فرزندانش. از همان ابتدا، مخلوق ناسپاس و ناسزاوار خداوند همواره محبت، بخشش و مهربانی خدا را پذیرفته اما هنوز قادر به دست برداشتن از شرارت های خود نیست.

بخش پایانی کتاب هوشع نشان می‌دهد که چگونه محبت خدا بار دیگر فرزندانش را باز می‌گرداند و زمانی که با قلبی توبه ‌کار نزد او باز می گردند، اعمال ناشایست ایشان را فراموش می ‌کند. پیغام نبوتی هوشع آمدن مسیح موعود اسرائیل را برای هفتصد سال آینده پیشگویی می ‌کند. در عهد جدید بارها از کتاب هوشع نقل قول می‌ شود.

پیش بینی ها: هوشع فصل 2 آیه 23 پیغامی نبوتی و عالی است از طرف خدا که غیر یهودیان را به عنوان فرزندانش می‌ پذیرد؛ این آیه در رومیان فصل 9 آیه 25 و اول پطرس فصل 2 آیه 10 نیز آمده است. غیر یهودیان از ابتدا «قوم خدا» نبودند، اما خدا از روی رحمت و فیضش عیسی مسیح را به ما بخشیده که با ایمان به او به درخت قوم او پیوند زده می شویم (رومیان فصل 11 آیه های ۱۱‏-۱۸). این حقیقتی عالی است درباره‌ کلیسا، حقیقتی که به آن «راز» می‌گویند زیرا قوم خدا قبل از مسیح چیزی جز یهودیان نبودند. زمانی که مسیح آمد، یهودیان "تا وقتی که تمامی غیریهودیان داخل گردند" برای مدتی کور(مجازی) شدند (رومیان فصل 11 آیه 25).

کاربرد عملی: کتاب هوشع درباره‌ محبت بی ‌قید و شرط خدا نسبت به قومش به ما اطمینان خاطر می ‌دهد. علاوه بر این، تصویری ارائه می‌دهد از اینکه خدا چطور با اعمال فرزندانش بی ‌حرمت و خشمگین شده است. چطور فرزندی که از سوی پدرش محبت، رحمت و فیض بی‌ کران دریافت کرده، می‌تواند تا این حد به او بی‌ حرمتی کند؟ ما برای قرنها همین کار را می ‌کردیم. وقتی در نظر می ‌گیریم که چطور اسرائیلی‌ ها به خدا پشت کردند، کافی است نگاهی در آینه‌ای که روبروی ماست بیاندازیم تا انعکاسی از همان اسرائیلی‌ ها را ببینیم!

تنها با یادآوری این موضوع که خدا برای هر کدام از ما چه کاری انجام داده قادر خواهیم بود دست از انکار کسی که می‌ تواند به جای جهنمی که لایق آن هستیم، ما را در جلال خود وارد حیات جاودان کند بکشیم. لازم است که یاد بگیریم به خالق خود احترام بگذاریم. هوشع به ما نشان داده است که وقتی مرتکب اشتباه می‌ شویم، اگر قلبی محزون داشته باشیم و توبه کنیم، آنگاه خدا محبت بی ‌پایان خود را بار دیگر به ما نشان خواهد داد (اول یوحنا فصل 1 آیه 9).

Englishبررسی کتاب مقدس

بررسی عهدقدیمبازگشت به خانۀ فارسی

کتاب هوشع
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries