کتاب هوشع


نویسنده: هوشع 1:1 نویسنده‌ی این کتاب را هوشع معرفی می‌کند. این کتاب گزارش شخصی هوشع از پیغامهای نبوتی‌اش به فرزندان خدا و دنیاست. هوشع تنها نبی اسرائیل است که تمام نبوتهایی را که در طول سالهای پایانی عمرش نوشته شد را به جای گذاشته است.

تاریخ نگارش: هوشع، پسر بئیری برای مدتی از ۷۸۵ تا ۷۲۵ ق.م. نبوت می‌کرد. احتمالاً این کتاب بین ۷۵۵ و ۷۲۵ ق.م. نوشته شد.

هدف نگارش: هوشع این کتاب را نوشت تا به اسرائیلی‌ها- و ما- یادآوری کند که خدای ما خدایی است بامحبت که وفاداری او به عهدهایی که با قومش بسته تزلزل‌ناپذیر است. با وجود اینکه اسرائیل دائماً به خدایان دروغین روی می‌آورد، اما محبت استوار خدا در رنج طولانی‌مدت شوهر از زن بی‌وفایش به تصویر کشیده شده است. علاوه بر این، پیغام هوشع هشیاری است به کسانی که روی خود را از محبت خدا برمی‌گردانند. محبت خدا نسبت به امت بت‌پرست اسرائیل از طریق نمایش نمادین ازدواج هوشع با جومر آشکار شده است، آن هم در استعاره‌ای غنی درباره‌ی موضوعاتی مثل گناه، داوری و محبت توام با بخشش.

آیات کلیدی: هوشع ۱:‏۲، "چون خداوند به واسطه‌ی هوشع سخن گفتن آغاز کرد، به او فرمود: «برو و زنی فاحشه و فرزندانِ فحشا برای خود بگیر، زیرا این سرزمین خداوند را ترک گفته، سخت هرزه شده است.»"

هوشع ۲:‏۲۳، "و من او را برای خود در زمین خواهم کاشت. بر آن که رحمت نیافته،‏ رحم خواهم کرد؛ و به آن که قوم من نیست، خواهم گفت: «تو قوم منی»؛ و او نیز خواهد گفت: «تو خدای منی.»"

هوشع ۶:۶، "زیرا محبت را می‌پسندم نه قربانی را، و معرفت خدا را، بیش از قربانیهای تمام‌سوز."

هوشع ۱۴:‏۲‏-۴، "کلمات مناسب برگرفته، به سوی خداوند بازگشت نما؛ او را بگو: «شرارت را به تمامی بیامرز، و آنچه را نیکوست قبول فرما،‏ تا ثمره‌ی‏ لبهایمان را تقدیمت کنیم. آشور ما را نجات نخواهد داد و بر اسبان سوار نخواهیم شد، و دیگر به کارِ دستان خود نخواهیم گفت: "خدای ما!" زیرا تویی که بر یتیمان شفقت می‌کنی.» من ارتداد ایشان را شفا خواهم داد؛ و ایشان را به‌رایگان دوست خواهم داشت، زیرا غضب من از ایشان برگشته است."

خلاصه: کتاب هوشع را می‌توان به دو بخش تقسیم کرد: 1) هوشع 1:1—3:‏5 توصیفی است از زن زناکار و شوهری وفادار که نماد بی‌وفایی اسرائیل به خدا از طریق زنا می‌باشد و 2) هوشع 3:‏6—‏14:‏9 دربرگیرنده‌ی محکومیت اسرائیل است، به خصوص سامره، به خاطر بت‌پرستی، و بازگشت نهایی‌اش.

بخش اول این کتاب شامل سه شعر متمایز است که نشان می‌دهد چگونه فرزندان خدا بارها به زنا روی می‌آورند. خدا به هوشع دستور می‌دهد که با جومر ازدواج کند اما بعد از آنکه جومر سه فرزند برای او به دنیا آورد، از هوشع جدا شده و به خاطرخواهان خود پیوست. می‌توان به وضوح در فصل اول تاکیدی نمادین یافت، هنگامی که هوشع اعمال اسرائیل را با روی گردانیدن از ازدواج به فاحشه‌گری مقایسه می‌کند. بخش دوم دربرگیرنده‌ی شکایت هوشع از مردم اسرائیل است اما با وعده‌ها و رحمتهای خدا همراه می‌گردد.

کتاب هوشع گزارشی نبوتی است پیرامون محبت پایدار خدا نسبت به فرزندانش. از همان ابتدا، خلقت ناسپاس و نالایق خدا محبت، فیض و رحمت او را پذیرفته و در عین حال نمی تواند از شرارت خود دست بکشد.

بخش پایانی کتاب هوشع نشان می‌دهد که چگونه محبت خدا بار دیگر فرزندانش را باز می‌گرداند و زمانی که با قلبی توبه‌کار نزد او بازگشت می‌کنند، اعمال ناشایست ایشان را فراموش می‌کند. پیغام نبوتی هوشع آمدن مسیح موعود اسرائیل را برای هفتصد سال آینده پیشگویی می‌کند. در عهد جدید بارها از کتاب هوشع نقل قول می‌شود.

نشانه‌های پیش‌بینی کننده: هوشع ۲:‏۲۳ پیغامی نبوتی و عالی است از طرف خدا که غیر یهودیان را به عنوان فرزندانش می‌پذیرد؛ این آیه در رومیان ۹:‏۲۵ و اول پطرس ۲:‏۱۰ نیز آمده است. غیر یهودیان از ابتدا «قوم خدا» نبودند، اما خدا از روی رحمت و فیضش عیسی مسیح را به ما بخشیده که با ایمان به او به درخت قوم او پیوند زده می‌شویم (رومیان ۱۱:‏۱۱‏-۱۸). این حقیقتی عالی است درباره‌ی کلیسا، حقیقتی که به آن «راز» می‌گویند زیرا قوم خدا قبل از مسیح چیزی جز یهودیان نبودند. زمانی که مسیح آمد، یهودیان "تا وقتی که شمار کامل غیریهودیان داخل گردند" برای مدتی کور شدند (رومیان ۱۱:‏۲۵).

کاربرد عملی: کتاب هوشع درباره‌ی محبت بی‌قید و شرط خدا نسبت به قومش به ما اطمینان می‌دهد. علاوه بر این، تصویری ارائه می‌دهد از اینکه خدا چطور با اعمال فرزندانش بی‌حرمت و خشمگین شده است. چطور فرزندی که از سوی پدرش محبت، رحمت و فیض بی‌کران دریافت کرده، می‌تواند تا این حد به او بی‌حرمتی کند؟ ما برای قرنها همین کار را می‌کردیم. وقتی در نظر می‌گیریم که چطور اسرائیلی‌ها به خدا پشت کردند، کافی است نگاهی در آینه‌ای که روبروی ماست بیاندازیم تا انعکاسی از همان اسرائیلی‌ها را ببینیم!

تنها با یادآوری این موضوع که خدا برای هر کدام از ما چه کاری انجام داده قادر خواهیم بود دست بکشیم از انکار کسی که می‌تواند به جای جهنمی که لایق آن هستیم، ما را در جلال خود وارد حیات جاودان کند. لازم است که یاد بگیریم به خالق خود احترام بگذاریم. هوشع به ما نشان داده است که وقتی مرتکب اشتباه می‌شویم، اگر قلبی محزون داشته باشیم و توبه کنیم، آنگاه خدا محبت بی‌پایان خود را بار دیگر به ما نشان خواهد داد (اول یوحنا ۱:‏۹).

English


بررسی کتاب مقدس

بررسی عهدقدیم


بازگشت به خانۀ فارسی
کتاب هوشع