settings icon
share icon

کتاب عاموس

نویسنده: عاموس فصل 1 آیه 1 نویسندۀ کتاب عاموس را عاموس نبی معرفی می‌کند.

تاریخ نگارش: کتاب عاموس احتمالاً بین ۷۶۰ و ۷۵۳ پیش از میلاد نوشته شد.

هدف نگارش: زمانی که خدا عاموس را فراخواند، او شبان و باغبانی از روستای یهودی تکوئا بود، حتی با وجود اینکه تحصیلات یا پیش زمینۀ کهانت نداشت. ماموریت او متمرکز بر همسایۀ شمالی‌اش اسرائیل بود. پیغام او در خصوص سرنوشت قریب‌الوقوع و اسارت اسرائیل به خاطر گناهانش با بی‌توجهی عموم مواجه شد زیرا از زمان سلیمان به بعد، اسرائیل در روزهای خوبی به سر نمی برد. خدمت عاموس زمانی اتفاق می‌افتد که یروبعام دوم بر اسرائیل سلطنت می‌کند و عزیا بر یهودا.

آیه های کلیدی:
عاموس فصل 2 آیه 4، «خداوند می‌فرمايد: اهالی يهودا بارها گناه كرده‌اند و من اين را فراموش نخواهم كرد و از سر تقصيرشان نخواهم گذشت. آنها نسبت به شريعت من بی‌اعتنايی كرده، احكام مرا بجا نياوردند. آنها با پيروی از بتهايی كه پدرانشان می‌پرستيدند، گمراه شدند».

عاموس فصل 3 آیه 7، « ولی پيش از آن بوسيلهٔ انبیا به شما هشدار خواهم داد».

عاموس فصل 9 آیه 14، «من قوم خود اسرائيل را از اسارت باز می‌گردانم. آنها شهرهای ويران خود را بازسازی نموده، دوباره در آنها ساكن خواهند شد. باغها و تاكستانها غرس نموده شراب آنها را خواهند نوشيد و ميوهٔ آنها را خواهند خورد».

خلاصه: عاموس می دید که اسرائیل با وجود قدرت و موفقیت ظاهری‌اش از درون کاملاً فاسد است. گناهانی که عاموس به خاطر آنها مردم را تادیب می‌کند بسیارند مانند: نادیده گرفتن کلام خدا، بت‌پرستی، حسد، رهبری فاسد و ستم بر فقیران. عاموس با اعلان داوری بر تمام ملتهای اطراف شروع می‌کند، سپس به ملت یهودا می‌رسد و در آخر سخت‌ترین داوری به اسرائیل داده می‌شود. رویاهایی که او از خدا دریافت کرد همان پیغام محرز را آشکار می‌کند: داوری نزدیک است. این کتاب با وعدۀ خدا به عاموس پایان می‌پذیرد؛ خدا وعدۀ احیای باقی‌ماندگان اسرائیل را در آینده می‌دهد.

پیش بینی ها: کتاب عاموس با یک وعدۀ باشکوه در مورد آینده پایان می‌پذیرد: «ايشان را در سرزمينی كه به آنها داده‌ام، مستقر خواهم ساخت و ايشان بار ديگر ريشه‌كن نخواهند شد. خداوند، خدای شما اين را می‌فرمايد» (فصل 9 آیه 15). وعدۀ دادن سرزمین به ابراهیم (پیدایش فصل 12 آیه 7؛ فصل 15 آیه 7؛ فصل 17 آیه 8) در نهایت در طول سلطنت هزار سالۀ مسیح بر روی زمین انجام خواهد پذیرفت (ر.ک. یوئیل فصل 2 آیه های ۲۶، ۲۷). مکاشفه فصل ۲۰ سلطنت هزار سالۀ مسیح را بر روی زمین توصیف می‌کند؛ در این زمان، آرامش و شادی تحت سلطنت کامل و بی‌نقص نجات‌دهنده برقرار خواهد شد. در آن زمان، اسرائیلِ ایماندار و مسیحیان غیریهودی در کلیسا گرد هم جمع شده و با مسیح زندگی و سلطنت خواهند نمود.

کاربرد عملی: گاهی فکر می‌کنیم که ما فقط یک آدم معمولی هستیم. یک فروشنده، کشاورز یا خانه‌دار معمولی. عاموس یک انسان معمولی به شمار می‌رفت. او کاهن، نبی یا پسر هیچ یک از آنان نبود. او یک شبان معمولی و صاحب یک کسب و کار کوچک در یهودا بود. چه کسی به او گوش می‌داد؟ اما او به جای بهانه آوردن، اطاعت کرد و صدای قدرتمند خدا برای تغییر دادن شد.

در تمام کتاب ‌مقدس می‌بینیم که خدا از افراد «معمولی» استفاده کرده است، مانند شبانان، نجاران و ماهیگیران. خدا می‌تواند از شما استفاده کند فارغ از آنچه هستید. عاموس فرد مهم و بزرگی نبود. او یک انسان معمولی بود، یک خادم خدا. پس اینکه یک انسان معمولی برای خدا باشید خوب است!

Englishبررسی کتاب مقدس

بررسی عهدقدیمبازگشت به خانۀ فارسی

کتاب عاموس
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries