settings icon
share icon
سوال

یک زوج مسیحی چگونه می توانند از خیانت عاطفی دوری کنند؟

جواب


خیانت عاطفی به روابطی گفته می شود که یک فرد متاهل وارد یک رابطه نزدیک عاطفی و احساسی با کسی غیر از همسر خود می شود. نزدیک شدن عاطفی با هرکسی غیر از همسر می تواند تاثیر مخربی بر روی رابطه زناشویی بگذارد؛ علاوه بر آن، نزدیکی عاطفی اغلب به نزدیکی فیزیکی تبدیل شده و باعث ویرانی رابطه زناشویی خواهد شد. خیلی از مردم خیانت عاطفی را چیز مهمی نمی دانند، اما چنین روابطی بی ضرر نیستند و می توانند ازدواج ها و خانواده ها را به نابودی بکشانند.

زن و شوهر باید در مشکلات، احساسات، و نیازهای یکدیگر سهیم باشند و مشخص کنند که چه چیزهایی از زندگی زناشویی خودشان را می توانند با دیگران به اشتراک بگذارند. دوستی های خارج از ازدواج خوب و سالم هستند اما تکیه بر دیگران برای برآورده ساختن نیازهای عاطفی می تواند وسوسه انگیز شود، مخصوصا زمانی که همسران زمان زیادی را جدا از هم سپری می کنند. همکاران و کسانی که زمان زیادی را با آنها سپری می کنیم می توانند به جایگزینی برای حمایت عاطفی یکی از دو طرف رابطه زناشویی تبدیل شوند. ارتباط ها و دوستی های کاری باید حد و مرزهای مناسب و مشخصی داشته باشند تا به روابط نامناسب تبدیل نشوند.

خطر تبدیل شدن دوستی های ساده به خیانت عاطفی همیشه وجود دارد. وقتی دست به پنهان کاری می زنیم و احساس می کنیم که باید ابعادی از یک رابطه را مخفی نگه داریم، در واقع مرزها را شکسته و وارد محدوده نامناسب و خطرناکی می شویم. شکاف عاطفی بین یک زوج یا افزایش بحث ها و درگیری ها می تواند نشان دهنده این خطر باشد که یکی از همسران در حال نزدیک شدن به یک فرد دیگر است. رابطه بسیار صمیمی و خصوصی نیازمند نزدیک شدن است، و زمانی اتفاق می افتد که یکی از همسران این حس نزدیکی را به کسی غیر از همسر خودش بدهد.

مسیحیان باید در برابر وسوسه اتکا (عاطفی) به هرکسی غیر از همسری که خداوند به آنها داده است، مقاومت کنند. گزینه های عاقلانه زیر را در نظر بگیرید:

1. با جنس مخالف خود تنها وقت نگذرانید مخصوصا اگر او برای شما جذابیت دارد.

2. وقتتان را با هیچ کسی بیشتر از همسر خود سپری نکنید.

3. جزئیات خصوصی زندگی خود را با هیچ کسی در میان نگذارید و اول از همه به همسر خود بگویید.

4. شفاف زندگی کنید. همه کارهای رابه گونه ای انجام دهید انگار که هسرتان در آنجا حضور دارد.

5. زمانی را به دعا و مطالعه کتاب مقدس اختصاص دهید. از خدا بخواهید تا حصاری دور ازدواج شما بکشد (ایوب فصل 1 آیه 10).

6. ذهن خود را پاک نگه دارید و درباره دیگران خیال پردازی نکنید.

7. به طور روزانه، هفتگی یا ماهانه زمانی را برای افزایش رابطه عاطفی با همسرتان اختصاص دهید.

همه این گزینه های به مسیحیان کمک می کند تا نقطه ضعف های خود را شناسایی کرده و از وسوسه روابط عاطفی با دیگران دور کنند.

بالاترین اولویت برای مسیحیان پس از خداوند، خانواده است. خداوند تنها کسی است که می تواند همه نیازهای شما را برآورده کند، او در بالاترین اولویت قرار دارد. خداوند ازدواج را برای پیوند دادن دو شخص به یکدیگر و تبدیل آنها به یک «تن» بنا نهاد (پیدایش فصل 2 آیه 24). او از همسران می خواهد تا با هم رشد کنند و به هیچ چیزی اجازه ندهند که آنها را از هم جدا کند (متی فصل 19 آیه 6). زن و شوهرها باید مانند خداوند (اشاره به رابطه بین مسیح و کلیسا) برای رابطه زناشویی ارزش قائل باشند و همراه با یکدیگر این رابطه را تقویت کنند و رابطه عاطفی نزدیکی را با هم بسازند. خداوند زنا ، خیانت عاطفی و هر نوع رابطه نامشروع خارج از ازدواج را ممنوع کرده است (امثال فصل 6 آیه 25، خروج فصل 20 آیه 14، متی فصل 5 آیه 28). کسانی که از حیطه طراحی خداوند برای ازدواج خارج می شوند تا نیازهای خودشان را برآورده سازند، مرتکب گناه می شوند و روابط زناشویی خود را بالقوه نابود می کنند (امثال فصل 6 آیه 32، اول قرنتیان فصل 6 آیه های 9-20).

خیلی از مردم معتقدند که زوج ها هریک نیاز دارند تا فضای خودشان را داشته باشند تا اندازه ای که حتی برای داشتن یک رابطه سالم جدا از هم زندگی کنند. کتاب مقدس به هیچ عنوان از وابستگی به هم حمایت نمی کند. با این وجود، ازدواج به معنی زندگی و برنامه ریزی با هم می باشد، در واقع یک وابستگی متقابل (لازم و ملزوم) است. کسانی که برنامه خداوند از ازدواج را درک نمی کنند، فکر می کنند سهیم شدن همه چیز با یک نفر کار صحیح و سالمی نیست اما این ویژگی دقیقا همان چیزی است که ازدواج را از دیگر رابطه ها متمایز کرده است. ازدواج اتحاد مبارک بین دو نفر (یک زن و یک مرد) است و منعکس کننده رابطه مسیح با کلیسا می باشد.

هر نوع رابطه نزدیک، عاطفی یا فیزیکی، با هر کسی غیر از همسر، گناه است و اعتماد را از بین می برد.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

یک زوج مسیحی چگونه می توانند از خیانت عاطفی دوری کنند؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries