settings icon
share icon
Otázka

Co říká Bible o ženách, pracujících mimo domov?

Odpověď


Nad otázkou, zda je správné, aby manželka měla práci mimo domov, si lámou hlavy mnohá manželství a rodiny. Bible neobsahuje podrobné pokyny, které by popisovaly úlohu ženy do takových podrobností. V listu Titovi 2:4-5 zmiňuje Pavel to, že starší ženy by měly učit ty mladší: „Ať učí mladé ženy milovat své muže a děti, být zdrženlivé a cudné, pečovat o domácnost, být laskavé a poddané manželům, aby Boží slovo nemělo špatnou pověst.“ Z této pasáže je zřejmé, že jakmile jsou v rodině děti, tam se přesouvá ženino těžiště zodpovědností. Starší ženy by měly učit ty mladší a měly by žít tak, aby svým životem oslavovaly Boha. Pokud starší žena pamatuje na tyto pokyny, může svůj čas trávit jakkoliv ji Pán vede a jak se jí líbí.

Přísloví 31 mluví o ženě „znamenité ženě“. Od verše 11 začíná autor chválit ženu, která dělá vše, co je v jejích silách, aby se dobře postarala o rodinu. Těžce pracuje, aby byl její dům i její rodina spořádaná. Verše 16, 18, 24 a 25 také ukazují, že je podnikavá a po večerech „přede a šije“, aby tím zajistila pro svou rodinu dodatečný příjem. Motivace této příkladné ženy je pro nás důležitá v tom, že na jejím příkladu vidíme, že její podnikání a práce jsou jenom prostředkem, který vede k cíli, ne cíl samotný. Žena zaopatřovala svou rodinu, nebudovala si kariéru ani nepracovala jenom proto, aby udržela krok s okolními ženami. Práce byla pro ni na druhém místě, až za jejím prvním povoláním – tím bylo starat se o manžela, děti a domov.

Bible nikde nezakazuje, aby ženy pracovaly i mimo domov. Nicméně nám ukazuje, jaké jsou hlavní priority každé ženy. Jestliže by práce měla být příčinou toho, že žena bude zanedbávat děti a manžela, potom je pro ni jistě špatné, aby pracovala mimo domov. Jestliže má křesťanská žena práci mimo domov, a přitom dokáže pro svého manžela a děti vytvořit prostředí plné lásky a péče, jistěže je zcela přijatelné, má-li práci mimo domov. Tohle jsou obecné principy; pamatujme ale, že v Kristu máme svobodu. Ženy, které mají zaměstnání mimo domov, bychom neměli odsuzovat, a stejně tak bychom se neměli chovat povýšeně k ženám, jež se zaměří na starost o vlastní domov.

EnglishNávrat na českou Domovskou stránku

Co říká Bible o ženách, pracujících mimo domov?
Sdílej tuto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries