settings icon
share icon
Otázka

Co Bible říká o soudních procesech a žalobě?

Odpověď


Apostol Pavel učil Korinťanské věřící nevstupovat mezi sebou do soudu (1 Korintským 6:1-8). Pro křesťany je neodpuštění jeden druhému a vzájemné nesmíření je projevem duchovní porážky. Proč by se někdo chtěl stát křesťanem když křesťané mají stejné problémy a jsou stejně neschopní řešit je? Nicméně jsou případy kdy soudní proces může být na místě. Dodržujeme li biblický model smíření (Matouš 18:15-17), a je li druhá strana stále na špatné cestě, v některých případech může být soudní proces odůvodněný. To by ale mělo být provedeno pouze po mnoha modlitbách za moudrost (Jakub 1:5) a po konsultaci s duchovním vědoucím.

Celý kontext pasáže 1 Korintským 6:1-6 se zabývá spory v církvi, no Pavel se odvolává na soudní sysstém když mluci o soudech týkajících se tohoto života. Pavel míní že sodní systém existuje pro záležitosti tohoto života, které jsou mimo církev. Problémy v církvi by se neměly řešit v soudním systému, ale mají být posouzeny uvnitř církve.

Skutky, kapitoly 21-22, říkají o Pavlovém zatknutí a o tom, jak byl neprávem obviněn ze zločinu, který nikdy neudělal. Římané ho zatkli a "poručil velitel, aby ho odvedli do pevnosti a řekl, ať ho vyslýchají bičováním, aby zjistil, z jakého důvodu na něj tolik křičeli. 25. Když ho tedy přivázali řemeny, řekl Pavel setníkovi, který tam stál: "Vy smíte bičovat člověka, který je Říman a není odsouzen?" Pavel použil Římského práva a svého občanství aby se hájil. Není nic špatného na tom, že člověk používá soudní systém pokud má správný motiv a čisté srdce.

Pavel dále prohlašuje "Naprostý nedostatek mezi vámi je již to, že máte jedni s druhými soudy. Proč raději nesnášíte křivdu? Proč raději netrpíte škodu?" (1 Korintským 6:7) Pavel se tady zabývá (je znepokojen) svědectvím věřícího. Omnoho lepší pro nás by bylo znevýhodnění, nebo dokonce zneužití, než oddálit člověka od Krista tím, že bychom ho dali k soudu. Co je důležitější - právní zápas nebo zápas za nesmrtelnou duši člověka?

Shrnuto, mají křesťané dávat jeden druhého na soud ohledně církevních věcí? Nikdy! Mají křesťané dávat jeden druhého na soud ohledně občanských věcí? Jestli se tomu dá nejakým způsobem zabránit, tak taky ne. Můžou křesťané dávat nekřesťany na soud ohledně občanských věcí? Znovu: jestli se tomu dá vyvarovat, tak ne. Avšak, v některých případech jako je ochrana našich vlastních práv (jako bylo v případě apostola Pavla), může být na místě řešit věc právní cestou.

English



Návrat na českou Domovskou stránku

Co Bible říká o soudních procesech a žalobě?
Sdílej tuto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries