settings icon
share icon
Otázka

Jak poznám, jestli jsem zamilovaný?

Odpověď


Láska je nesmírně mocný cit. Je důležitou motivací pro velkou část našeho života. Mnohá rozhodnutí činíme na základě právě tohoto citu a vstupujeme dokonce do manželství, když máme pocit, že jsme „zamilovaní“. Možná to je důvodem toho, že se celá polovina prvních manželství rozvádí. Bible nás učí tomu, že pravá láska není cit, který se dostaví a zase zmizí, ale že to je rozhodnutí. Nemáme milovat jen ty, kteří milují nás; měli bychom dokonce milovat ty, kteří nás nenávidí, stejně jako Kristus miluje ty, které nikdo jiný nemiluje (Lukáš 6:35). „Láska je trpělivá, je laskavá, láska nezávidí, láska se nevychloubá ani nepovyšuje; není hrubá, nehledá svůj prospěch, není vznětlivá, nepočítá křivdy, není škodolibá, ale raduje se z pravdy; všechno snáší, všemu věří, vždycky doufá, všechno vydrží“ (1 Korintským 13:4-7).

„Zamilovat se“ do někoho může být velice snadné, měli bychom si ale položit pár otázek, než budeme tvrdit, že to, co cítíme, je pravá láska. Zaprvé, je onen člověk křesťan, tzn., dal svůj život Kristu? Je pro něj Kristus jediná cesta ke spasení? Jestliže se rozhoduješ, že svěříš své srdce a city jednomu člověku, měl by sis také odpovědět na otázku, zda jsi ochoten tohoto člověka upřednostnit před všemi ostatními lidmi, s tím, že výše už bude jen tvůj vztah s Bohem. Bible nám říká, že když spolu dva lidé vstupují do manželství, stávají se jedním tělem (Genesis 2:24; Matouš 19:5).

Další věc, kterou bys měl zvážit, je ta, zda je ona osoba dobrým kandidátem na tvého životního partnera. Je Bůh na prvním místě v jeho / jejím životě? Je ten člověk schopen vynaložit čas a energii na budování vztahu, který vydrží po celý život? To, zda jsme do někoho skutečně zamilovaní, se nedá ničím změřit. Nejdůležitější věcí je ale rozeznat, zda jdeme pouze za svými emocemi nebo zda následujeme Boží vůli pro naše životy. Opravdová láska je rozhodnutí, nejen emoce. Pravá biblická láska znamená, že někoho miluješ stále, nejen když se cítíš „zamilovaný“.

EnglishNávrat na českou Domovskou stránku

Jak poznám, jestli jsem zamilovaný?
Sdílej tuto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries