settings icon
share icon
Otázka

Co je trinitarismus? Je trinitarismus biblický?

Odpověď


Trinitarismus (angl. trinitarianism, pozn. překl.) je učení o tom, že Bůh je trojjediný, že se zjevuje ve třech rovnakých a věčných Osobách. Pro detailnější představu o trojjeidném Bohu (angl. Trinity, pozn. překl.) si přečtěte náš článek o tom, co učí o Boží Trojici Bible. Tento článek má za úkol diskutovat o významu trinitarismu v souvislosti se spásou a s křesťanským životem.

Často nám je daná otázka: "Musím věřit v trojjediného Boha abych byl spasen?" Odpověď je ano i ne. Musí člověk plně porozumět a souhlasit se vším co říká trinitarismus aby byl spasen? Ne. Jsou v trinitarismu nějakě věci klíčové pro spásu? Ano. Například božsví Ježíše Krista je velmi důležité pro učení o spáse. Kdyby Ježíš nebyl Bůh, Jeho smrt by nemohla zaplatit nekonečný třest hříchu. Jen Bůh je nekonečný - nemá začátek, nemá konec. Všechny ostatní bytosti, včetně andělů, jsou konečné; oni někdy byli stvořeny. Jedině smrt nekonečné Bytosti může odčinit hřích lidstva v celé věčnosti. Kdyby Ježíš nebyl Bůh, On by nemohl být Spasitel, Mesiáš, Beránek Boží který snímá hřích světa (John 1:29). Nebyblický názor na Ježíšovou božskost má za následek bludnou představu o spáse. Každý "křesťanský" kult popírající skutečnou božskost Krista také učí, že musíme přidat ke Kritově smrti ještě naše vlastní činy abychom byli spaseni. Skutečné a plné božství Krista, aspekt trinitarismu, vyvrací tento koncept.

Zároveň si uvědomujeme, že jsou někteří skutečně věřící v Krista, kteří se nedrží všeho v trinitarismu. Zatímco odmítáme modalismus, nepopírame že by mohl člověk - domnívající se že Bůh není tři Osoby, ale spíše se jenom zjevuje na tři způsoby - být spasen. Trojjedinost je tajemství, které nikterý smrtelný člověk nemůže zcela, anebo naprosto, pochopit. Abychom získali spásu, Bůh od nás žádá věřit v Ježíše Krista, vtěleného Boha, jako Spasitele. Abychom získali spásu, Bůh od nás nevyžaduje totální oddanost všem poučkám důkladné biblické teologie. Ne pro spásu není plné porozumění a souhlas se všemi aspekty trinitarismu důležité.

Pevně věříme, že trinitarismus je doktrina založená na Bibli. Dogmaticky prohlašujeme že chápání a víra v biblický trinitarismus je velmi důležité pro pochopení Boha, spásy, a trvající Boží práci v životech věřících. Zároveň ale jsou tu zbožní lidé, opravdoví následovníci Krista, kteří měli nějaké neshody s aspekty trinitarismu. Je důležité si pamatovat, že nejsme spaseni tím, že máme dokonalou doktrinu. Jsme spaseni vírou v našeho dokonalého Spasitele (Jan 3:16). Musíme věřit někteřím aspektům trinitarismu? Ano. Musíme plně souhlasit se všim obsahem trinitarismu abychom byli spaseni? Ne.

EnglishNávrat na českou Domovskou stránku

Co je trinitarismus? Je trinitarismus biblický?
Sdílej tuto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries