settings icon
share icon
Otázka

Proč existuje tolik náboženství? Vedou všechna náboženství k Bohu?

Odpověď


Existence takového množství náboženství, a tvrzení, že všechna náboženství vedou k Bohu, bezpochyby mate mnohé, kdo se upřímně snaží nalézt pravdu o Bohu, a výsledkem někdy bývá zoufalství, že absolutní pravdy se nelze dobrat. Někteří skončí tím, že se spokojí s universalistickým pojetím, že všechna náboženství nakonec vedou k Bohu. Skeptikové samozřejmě poukazují na existenci tolika různých náboženství jako na důkaz toho, že Boha buď nemůžeme poznat, nebo že Bůh prostě neexistuje.

Římanům 1:19-21 obsahuje biblické vysvětlení toho, proč existuje tolik náboženství. Pravda o Bohu je zjevná a známá všem lidem, protože Bůh to tak stvořil. Namísto toho, aby přijali pravdu o Bohu a podřídili se jí, mnozí lidé ji odmítají a snaží se nalézt vlastní způsob, jak pochopit Boha. To ovšem nevede k osvícení a poznání Boha, ale pouze k neplodnému přemýšlení, které nikam nevede. To je základ toho, proč existuje „tolik náboženství“.

Mnozí lidé nechtějí věřit v Boha, který vyžaduje spravedlnost a morálku, tak si vymýšlí Boha, který takové požadavky nemá. Mnozí lidé nechtějí věřit v Boha, který tvrdí, že je nemožné si zasloužit cestu do nebe. Tak si vymýšlí Boha, který přijme lidi do nebe podle toho, že splní nějaké podmínky, následují určitá pravidla, a drží se určitých zákonů, nebo se o to alespoň snaží. Mnozí lidé nechtějí mít vztah s Bohem, který je svrchovaný a všemocný. Tak si vymýšlí Boha, který je spíš než osobnost a svrchovaný vládce spíš jen mystická síla.

Existence tolika náboženství není argumentem vyvracejícím Boží existenci, ani argumentem, že pravda o Bohu je nejasná. Existence tolika náboženství spíše ukazuje, jak lidstvo odmítá jediného pravého Boha. Lidé Boha nahradili bohy a bůžky, kteří jim více vyhovují. To je nebezpečný podnik. Touha lidí vytvořit si Boha podle svého obrazu má původ v naší hříšné podstatě – v té podstatě, která bude nakonec „sklízet záhubu“ (Galatským 6:7-8).

Vedou všechna náboženství k Bohu? Vlastně ano. Všechna až na jedno vedou k Božímu soudu. Jenom jediné – křesťanství – vede k Jeho odpuštění a k věčnému životu. Je jedno, jakého náboženství se člověk chytí, každý se po smrti setká s Bohem (Židům 9:27). Všechna náboženství vedou k Bohu, ale pouze jediné znamená Boží přijetí, protože jenom skrze spasení skrze víru v Ježíše Krista k Němu můžeme směle přistoupit. Rozhodnout se nalézt pravdu o Bohu je důležité z jednoho důvodu: věčnost je velmi dlouhá doba na to, abychom si mohli dovolit se mýlit. Proto je tak nesmírně důležité o Bohu správně přemýšlet.

EnglishNávrat na českou Domovskou stránku

Proč existuje tolik náboženství? Vedou všechna náboženství k Bohu?
Sdílej tuto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries