settings icon
share icon
Otázka

Jak jsou stvořeny lidské duše?

Odpověď


Existují dva věrohodné biblické pohledy na to, jak je stvořena duše. Traducianismus je teorie o tom, že duše je vytvořena z rodičů tak jako i fyzické tělo. Teorii traducianismu podporuje: (A) Genesis 2:7, kdy Bůh vdechl dech života do Adama, a tím způsobil, že Adam se stal "živou duší". Písmo nikde neříká, že by Bůh tuto akci zopakoval. (B) Adam měl syna ke svému podobenství (Genesis 5:3). Adamovi potomci vypadá že byli "živé duše" i bez Božího dechu do nich. (C) Genesis 2:2-3 nasvědčuje tomu, že Bůh přestal tvořit. (D) Hřích Adama se týká všech lidí - fyzicky i duchovně - tohle dává smysl když tělo i duše pocházejí z rodičů. Traducianismus má své slabé místo: je nejasné jak může být nehmotná duše stvořena čistě fyzickým procesem. Traducianismus může být pravda jenom v případě, že tělo a duše jsou neoddelitelně stvořeny.

Kreacionismus je názor, že Bůh tvořlí novou duši když je lidská bytost počata. Kreacionismus podporovalo mnoho ranních církevních otců a také ho podporuje i Písmo. Za prvé, Písmo rozlišuje původ duše a původ těla (Kazatel 12:7; Izaiáš 42:5; Zachariáš 12:1; Židům 12:9). Za druhé, když Bůh tvoří duši každého jednotlivce v momentě kdy je toho potřeba, oddělení duše a těla je drženo pevně. Slabostí kreacionismu je, že tak Bůh stále tvoří nové lidské duše; zatímco Genesis 2:2-3 ukazuje, že Bůh že Bůh přestal tvořit. A také: protože celý člověk - duch, duše a tělo - je infikován hříchem, a Bůh tvoří novou duši pro každého jednotlivce, jak je potom duše infikovaná hříchem?

Třetí názor, ale tento postrádá biblickou podporu, je koncept podle kterého Bůh stvořil všechný lidské duše ve stejném čase, a přiděluje je lidem v momentě početí. Podle něj existuje něco jako "sklad duší" v nebi, kde Bůh duše uskladňuje, a ty duše tam čekají na to, až budou přiděleny k lidskému tělu. Znovu, tento názor nemá žádnou biblickou podporu, a patří těm z “new age” anebo z myšlení o reinkarnaci.

Bez ohledu na to, zda je správný traducianismus nebo kreacionismus, obadva souhlasí s tím, že duše před početím neexistuje. Toto vypadá být jasné biblické učení. Ať Bůh tvoří novou lidskou duši v momentě početí, anebo Bůh udělal lidský reprodukční proces který tu duši vytváří, tak či onak je Bůh odpovědný za to, že vznikne každá lidkská duše a všechny lidské duše.

EnglishNávrat na českou Domovskou stránku

Jak jsou stvořeny lidské duše?
Sdílej tuto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries