settings icon
share icon
Otázka

Co to znamená že jsme hrozně a divně udělaní (Žalm 139:14)?

Odpověď


Žalm 139:14 prohlašuje (v Kralické Bibli), "Oslavuji tě, proto že se hrozným a divným skutkům tvým divím, a duše má zná je výborně." (- v českém ekumenickém překladu: "Tobě vzdávám chválu za činy, jež budí bázeň: podivuhodně jsem utvořen, obdivuhodné jsou tvé skutky, toho jsem si plně vědom." pozn.překladatele). Kontext tohoto verše je neuvěřitelná dokonalost našich fyzických těl. Lidské tělo je nejsložitější a nejunikátnější organismus na světě, a tato složitost a unikátnost vypovídá o Stvořiteli. Celé tělo z kteréhokoli hlediska až do té nejmenší buňky prozrazuje jak podivuhodně a obdivuhodně jsme stvoření.

Inženýři ví jak dělat pevné, no lehké nosníky: zvenku (průřezu) dávají pevný materiál a zevnitř to vyplní materiálem lehčím a slabším. Důvodem je, že při běžné manipulaci - při ohýbání nebo napětí, největší tlak působí na povrchu konstrukce. Průřez lidské kosti odhaluje, že pevný materiál je na vnější straně a vnitřek se používá jako továrna nejrůznějších buněk. Kdyby ste prozkoumali sofistikovaný fotoaparát a jeho schopnost zachytit dle potřeby více či méně světla a jinou jeho schopnost zaostřit na širokou škálu - do dálky nebo blízko, tak by jste viděli, že to i ono je napodobeninou lidského oka. Kromě toho máme dvě oči a tak můžeme vidět jak daleko je to, co vidíme.

Také lidský mozek je úžasný orgán, podivuhodně a obdivuhodně udělán. Má schopnost učit se, myslit a řídit tak mnoho automatických funkcí těla jako je tlukot srdce, krevní tlak a dýchání, a také řídit rovnováhu když chodíme, běžíme, stojíme a sedíme a současně se soustřeďujeme na něco jiného. Počítače mohou předčit lidský mozek pokud jde o syrový výkon, ale když jde o uvažování tak počítače jsou dost primitivní. Mozek má také úžasnou schopnost přizpůsobit se. V jednom experimentu dostali lidi brýle, které jim obrátili svět vzhůru nohama. Jejich mozek obrácenou informaci rychle zpracoval a oni znovu správně vnímali kde je "pravo a nahoře". Když jiným lidem zavázali oči na delší dobu, "centrum vidění" v mozku začal být brzy používán na jiné funkce. Když se lidi přestěhují blízko železnice, zanedlouho je zvuk jedoucího vlaku jejich mozkem odfiltrován a oni ho už nevnímají.

Když přijde na miniaturizaci, lidské tělo je i v tomto smyslu zázrak, udělán podivuhodně a obdivuhodně. Například informace potřebné pro replikaci celého lidského těla, s každým jeho detailem, jsou uloženy ve vláknech dvojité spirály DNA - každá z bilionů buněk lidského těla tuto informaci má v sobě. Informační a ovládací systém reprezentován naším nervovým systémem je úžasný ve srovnání s lidskými nemotornými vynálezy vodičů a optických kabelů. Každá buňka - kdysi ji nazvali "jednoduchá" buňka - je mrňavá továrna. Dosud člověk zcela nepochopil jak funguje. Jak byli mikroskopy stále víc a víc zdokonalovány, vstupovali do fokusu neuvěřitelné výhledy na lidskou buňku.

Představte si jedinou oplodněnou buňku nověpočatého lidského života. Z té buňky se uvnitř matčina lůna vyvinou různé druhy tkání, orgánů a systémů - a vše pracuje spolu, v každé etapě jako neuvěřitelně koordinovaný proces. Příkladem je díra septě mezi dvěma srdečními komorami u novorozence. Tato díra se zavírá přesně ve správnou dobu - počas porodu - aby mohla bít krev v plících okysličena (co dítě v matčiném lůně nepotřebuje, poněvadž dostává kyslík přes pupeční šňouru).

Dále: imunitní systém je schopen odrazit tak moc nepřátel a uzdravit tělo v malém měřítku (opravit poškozené části DNA) i ve velkém měřítku (opravit kosti a zotavit tělo z vážné nehody). Ano, jsou nemoci které nás nakonec přemůžou - jak stárneme; ale nemáme ani ponětí kolikrát za život nás náš imunitní systém zachránil z jisté smrti.

Funkce lidského těla jsou také neuvěřitelné. Schopnost držet velké a těžké předměty a také opatrně manipulovat s křehkými předměty bez toho abychom je polámali je také úžasné. Můžeme střílet z luku šipkou a oakovaně zasáhnout vzdálený cíl, psát rychle na klávesnici počítače aniž bychom přemýšleli o klávesách, plazit se, chodit, běžet, točit se dookola, šplhat, plavat, dělat kotrmelce a salta, a provádět "jednoduché" úkoly jako odšroubování žárovky, čištění zubů, zašněrování našich bot - znovu bez přemýšlení. Opravdu to jsou "jednoduché" věci, ale člověk teprve ještě musí navrhnout a naprogramovat robota, který by byl shopen provádět takovou širokou škálu úkolů a pohybů.

Funkce zažívacího traktu a souvisejících orgánů, dlouhověkost srdce, tvorba a funkce nervů a cév, čištění krve ledvinami, složitost vnitřního a středního ucha, schopnost ochutnat a očichat a mnoho jiných věcí které sotva chápeme - každá jedna je zázrak, pro člověka je nad jeho síly udělat něco podobného. Skutečně jsme strašně a podivuhodně udělaní. Jak moc jsme vděční za to že poznáme Stvořitele - skrze Jeho Syna, Ježíše Krista - a že můžeme obdivovat nejen Jeho poznání ale i Jeho lásku (Žalm 139:17-24).

EnglishNávrat na českou Domovskou stránku

Co to znamená že jsme hrozně a divně udělaní (Žalm 139:14)?
Sdílej tuto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries