settings icon
share icon
Otázka

Kdy je člověk příliš mladý na romantický vztah?

Odpověď


To, kdy je člověk „příliš mladý“, aby vstoupil do vztahu s někým, závisí na osobní zralosti, cílech a víře. Často je to tak, že čím jsme mladší, tím méně jsme zralí, a to kvůli nedostatečné životní zkušenosti. V době kdy začínáme teprve přicházet na to, kým jsme, zpravidla nejsme duchovně dost pevní na to, abychom si vytvořili silné citové pouto. Také budeme asi náchylnější k tomu, abychom dělali nemoudrá rozhodnutí, která v nás mohou zanechat emocionální, fyzické, psychické a duchovní rány.

Mít s někým vztah znamená vystavit se téměř neustálému pokušení, a to tím víc, čím více se zapojují emoce a prohlubuje se přitažlivost k tomu druhému. Dospívající mladí lidé jsou pod obrovským tlakem – jak hormonů, tak společnosti – který může občas vypadat k nevydržení. Každý den přináší nové podněty – pochyby, strach, zmatek spolu s radostí a nadšením – které mohou vyvolávat zmatek. Mladí lidé stráví spoustu času tím, že se snaží přijít na to, kdo jsou, a jak zapadají do světa okolo sebe a mezi lidi okolo. Přidá-li se v tomto stadiu ještě další tlak nového vztahu, je to skoro až příliš, zvláště uvážíme-li, že onen druhý člověk nejspíš zažívá stejné otřesy. Příliš brzké vztahy tak snadno poškodí jemné a stále ještě se vyvíjející povědomí o vlastním já, nehledě na problém s odoláváním pokušení. Jsou-li ti myšlenky na manželství ještě příliš vzdálené nebo cizí, je pravděpodobně příliš brzy na chození s někým. Mnohem bezpečnější možnost je vídat se při společných aktivitách, kde spolu mladí lidé mohou rozvíjet společenské dovednosti a přátelství – bez tlaků a nevyhnutelných potíží vyplývajících z citových závazků.

Nehledě na věk, když už se člověk rozhodne rozvíjet citový vztah, měl by to být hlavně čas, kdy bude budovat na pevném základě víry, kterou se naučil, a čas růstu a objevování toho, k čemu jej Bůh povolává. A na to nejsme nikdy příliš mladí. „Nikdo ať tě nepodceňuje pro tvé mládí. Naopak, buď pro věřící příkladem ve slovu i skutku, v lásce, víře a čistotě“ (1. Timoteovi 4:12).

EnglishNávrat na českou Domovskou stránku

Kdy je člověk příliš mladý na romantický vztah?
Sdílej tuto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries