settings icon
share icon
Otázka

Co říká Bible o pralidech, jeskynních lidech, Neandrtálcích?

Odpověď


Bible nepoužívá výraz „jeskynní člověk“ či „Neandrtálec“, a podle Bible nic podobného pralidem není. Výraz „prehistorický“ sám o sobě znamená „náležející do éry před zaznamenanou historií.“ Předpokládá tedy, že biblický výklad je pouhým výmyslem, protože kniha Genesis zaznamenává události, ke kterým došlo ještě před stvořením člověka (konkrétně se jedná o prvních pět dnů stvoření – člověk byl stvořen až šestý den). Bible jasně říká, že Adam a Eva byli dokonalí od okamžiku svého stvoření a nevyvinuli se z nižších forem života.

Je rovněž pravda, že Bible zaznamenává období dramatických změn na Zemi – potopu (Genesis 6-9), která vyhladila veškerou civilizaci, vyjma osmi lidí. Lidstvo muselo začít zase od začátku. Někteří učenci se domnívají, že právě v tomto historickém kontextu žili lidé v jeskyních a používali kamenné nástroje. Nebyli to primitivní lidé, byli pouze v zoufalých podmínkách. A rozhodně se nejednalo o lidoopy. Fosilní nálezy hovoří jasně – jeskynní lidé byli lidé – lidé, kteří žili v jeskyních.

Existují zkamenělé nálezy lidoopů, které si někteří darwinisté a paleoantropologové, vykládají jako přechod mezi lidoopem a člověkem. Většinu lidí napadne právě takový výklad, když slyší pojem jeskynní lidé. Představují si pololidé – poloopice, porostlé srstí, kteří se krčí v jeskyni u ohně, nebo kreslí na stěny jeskyně svými nově objevenými kamennými nástroji. To je celkem běžný omyl. Co se týká darwinistické paleoantropologie, neměli bychom zapomínat, že tyto výklady se opírají o prazvláštní světonázor a nejsou podloženy důkazy. Nejen že v akademickém světě existuje silná opozice k tomuto názoru, ani darwinisté sami se mezi sebou nedokáží shodnout na podrobnostech.

Obecně rozšířený názor je naneštěstí právě tento, že se totiž člověk a opice (lidoopi) vyvinuli ze stejných předků. To ovšem není jediný pravděpodobný výklad dostupných faktů. Naopak, důkazy podporující tento výklad chybí.

Když Bůh stvořil Adama a Evu, stvořil je jako plně vyvinuté lidské bytosti, schopné komunikovat, tvořit společnost a rozvíjet se (Genesis 2:19-25; 3:1-20; 4:1-12). Je až zábavné sledovat, kam až jsou vědečtí zastánci evoluce ochotni zajít, aby potvrdili existenci prehistorických jeskynních lidí. Naleznou zdeformovaný zub v nějaké jeskyni a z něj zrekonstruují zdeformovanou lidskou bytost, která žila v jeskyni a chodila v předklonu, jako lidoop. Věda nedokáže z fosilních nálezů potvrdit existenci jeskynních lidí. Evoluční vědci mají svou teorii a každý nový nález vykládají tak, aby se do jejich teorie vměstnal. Adam a Eva byli první lidé, kteří kdy byli stvořeni, a byli plně zformovaní, inteligentní, a chodili vzpřímení.

EnglishNávrat na českou Domovskou stránku

Co říká Bible o pralidech, jeskynních lidech, Neandrtálcích?
Sdílej tuto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries