settings icon
share icon
Otázka

Co je postmilenialismus?

Odpověď


Postmilenialismus je jedna z interpretací 20. kapitoly Zjevení, která vidí druhý příchod Krista že se stane po "miléniu" (tisíciletém království - pozn.překl.) - po zlatém věku nebo zlaté éře křesťanské prosperity a převahy. Tento termín zahrnuje několik podobných názorů na poslední časy, a je v protikladu s premilenialismem (názorem, že druhý příchod Krista bude předcházet Jeho tisíciletému království a že tisícileté království je doslovná 1000-letá vláda), a v menší míře i s amilenialismem (ne doslovné tisícileté království).

Postmilenialismus je víra, že se Ježíš vrátí po tisíciletém království, přičemž tisícileté království nemusí trvat doslovně 1000 let. Ti, kteří se drží tohto názoru, neinterpretují nesplněná proroctví normálně - doslovně. Věří, že Zjevení 20:4-6 by se nemělo brát doslovně. Věří, že "1000 let" znamená prostě "dlouhou dobu". Navíc předpona "post-" v "postmilenialismu" znamená názor, že Kristus se vrátí potom, co křesťané (ne Kristus sám) založí království na této zemi.

Ti, kteří se drží postmilenialismu věří, že tento svět bude lepší a lepší - nehledě na všechny důkazy proti - spolu s eventuální "křesťanizaci" celého světa. Potom se vrátí Kristus. Ale tohle není pohled na svět v posledních časech který prezentuje Písmo. Z knihy Zjevení je snadno vidět, že svět bude v budoucnu hrozné místo. Také v 2. Timoteově 3:1-7 Pavel popisuje poslední dny jako "časové nebezpeční".

Ti, kteří se drží postmilenialismu, používají metodu ne-doslovného výkladu nenaplněných proroctví, a přiřazují slovám význam, jaký se jim zdá nejlíp. Problém je ten, že když někdo začne přiřazovat význam slovům jiný než je jejich norální význam, ten člověk se může rozhodnout, že slovo, fráze anevo věta znamaná cokoli se mu hodí. A všechna objektivita ohledně smyslu daných slov je ztracena. Když slová ztratí svůj význam, komunikace ztichne. A to není jak Bůh zamýšlel o jazyku a komunikaci. Bůh s námi komunikuje skrze Jeho psané Slovo, s pravými významy slov, tak aby mohly být pojmy a myšlenky sděleny.

Normální, doslovný výklad Písma odmítá postmilenialismus a drží se nomální interpretace Písma, včetně nenaplněných proroctví. V Písmu máme stovky příkladů proroctví, které se vyplnili. Vemte si například proroctví týkající se Krista ve Starém Zákoně. Tato proroctví byli naplněny doslovně. Zvažte narození Krista z panny (Izaiáš 7:14; Matouš 1:23). Tato proroctví byli naplněny doslovně, a to je dostatečný důvod předpokládat že Bůh bude i nadále plnit své Slovo doslovně. Postmilenialismus selhává v tom, že interpretuje Biblická proroctví subjektivně a myslí že tisícileté království bude zřízeno církví a ne samotným Kristem.

EnglishNávrat na českou Domovskou stránku

Co je postmilenialismus?
Sdílej tuto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries