settings icon
share icon
Otázka

Co je pelagianismus a semipelagianismus?

Odpověď


Pelagius byl mnich, který žil na konci 4. a na začátku 5. století našeho letopočtu. Pelagius učil, že lidé se rodí nevinní, bez vlivu nebo poskvrny dědičného hříchu. Věřil, že Bůh stvořil každou lidskou duši, a že tedy každá lidská duše je původem prosta hříchu. Pelagius věřil, že Adamův hřích nijak neovlivnil budoucí lidské generace. Tento názor se stal známý pod názvem pelagianismus.

Pelagianismus je v protikladu s řadou Písem a biblickým principů. Za prvé, Bible nás učí, že jsme hříšní už od okamžiku početí (Žalm 51:7). Dále Bible učí, že smrt je výsledkem hříchu (Ezechiel 18:20; Římanům 6:23). Zastánci pelagianismu tvrdí, že lidé se rodí bez sklonů k hříchu, zatímco Bible říká pravý opak (Římanům 3:10-18). Římanům 5:12 jasně říká, že právě Adamův hřích je důvodem toho, že je jím nakaženo celé lidstvo. Každý člověk, který vychoval děti, ví, že se děti musí učit slušnému chování; nikdo je nemusí učit hřešit. Pelagianismus je tedy zřetelně nebiblický a měli bychom jej odmítnout.

Semipelagianismus v podstatě učí tomu, že lidstvo je poskvrněno hříchem, ale ne natolik, aby nám to bránilo ve spolupráci s Bohem. Semipelagianismus věří v částečnou zkaženost lidstva, namísto úplné zkaženosti. Ta samá Písma, která vyvracejí pelagianismus, ovšem vyvracejí i semipelagianismus. Římanům 3:10-18 nepopisuje lidstvo částečně poskvrněné hříchem. Bible nás jasně učí, že kdyby se Bůh „nepřiblížil“ k nám, sami o sobě bychom byli zcela neschopni podílet se na Boží milosti. „Nikdo ke mně nemůže přijít, pokud ho nepřitáhne můj Otec, který mě poslal“ (Jan 6:44). Stejně jako pelagianismus je i semipelagianismus nebiblický a my bychom jej měli zavrhnout.

EnglishNávrat na českou Domovskou stránku

Co je pelagianismus a semipelagianismus?
Sdílej tuto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries