settings icon
share icon
Otázka

Je pravda, že máme milovat hříšníka, a nenávidět hřích?

Odpověď


Mnoho křesťanů požívá klišé „milovat hříšníka, nenávidět hřích“. V první řadě si ale musíme uvědomit, že se jedná o povzbuzení pro nás, jakožto nedokonalé lidské bytosti. Rozdíl mezi námi a Bohem, co se týče schopnosti milovat a nenávidět, je obrovský. I jako křesťané jsme pořád jenom nedokonalí lidé, a nedokážeme ani dokonale milovat, ani dokonale nenávidět (jinými slovy, nenávidět bez zloby a záště). Bůh ale dokáže obojí, protože je Bůh. Bůh dokáže nenávidět, a nemít přitom zlé nebo hříšné úmysly. Můžeme tedy říct, že Bůh dokáže nenávidět hřích a hříšníka zcela dokonale a svatě, a přesto je stále ochotný milovat jej a odpustit mu okamžitě, jakmile činí pokání a uvěří (Malachiáš 3:1; Zjevení 2:6; 2. Petr 3:9).

Bible zcela jasně říká, že Bůh je láska. První Jan 4:8-9 říká: „Kdo nemiluje, nezná Boha — vždyť Bůh je láska. V tom se projevila Boží láska k nám, že svého Syna, toho jednorozeného, poslal Bůh na svět, abychom skrze něj získali život.“ Bůh dokáže člověka zároveň dokonale milovat i dokonale nenávidět — pro nás je to záhadné, ale je to tak. To znamená, že člověka dokáže milovat jako někoho, koho sám stvořil a komu poskytl vykoupení, a zároveň jej nenávidět za nevíru a hříšný život. My, jako nedokonalé lidské bytosti, to ovšem nedokážeme; musíme si proto připomínat, že máme „milovat hříšníka, nenávidět hřích.“

Jak přesně to tedy znamená? Nenávidíme hřích a dáváme to najevo tím, že se jej odmítáme účastnit a odsuzujeme jej. Hřích bychom měli nenávidět, ne omlouvat nebo brát na lehkou váhu. Milujeme hříšníka tak, že nepolevujeme a vydáváme mu svědectví o odpuštění, které skrze Ježíše Krista mohou mít. Skutečná láska znamená, že se k druhým chováme s respektem a laskavostí, a to i tehdy, když jim dáme jasně najevo, že s jejich rozhodnutími nebo způsobem života nesouhlasíme. Nechat druhé zůstávat v hříchu není projevem lásky. Říct druhým, že žijí v hříchu, není projevem nenávisti. Přesný opak je pravdou. Hříšníkovi projevíme největší lásku, když jim v lásce řekneme pravdu. Nenávist k hříchu projevíme nejlépe tak, že jej odmítneme schvalovat, ignorovat nebo omlouvat.

EnglishNávrat na českou Domovskou stránku

Je pravda, že máme milovat hříšníka, a nenávidět hřích?
Sdílej tuto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries