settings icon
share icon
Otázka

Co říká Bible o plastické nebo kosmetické operaci?

Odpověď


Bible nikde konkrétně nemluví o tom, zda křesťan může či nemůže podstoupit plastickou nebo kosmetickou operaci. Nikde v Bibli taky není naznačeno, že plastická chirurgie je sama o sobě špatná. Než se ale rozhodneme podstoupit takové zákroky, měli bychom zvážit několik věcí. Upravovat tělesné parametry je nepřirozené, a vždy je to spojeno s rizikem možných postranních efektů, které mohou být jak fyzické tak psychické. Nikdo by neměl jít na operaci, aniž by důkladně neprozkoumal všechny alternativy, rizika, a postranní efekty, které z operace vyplývají. Každý by si rovněž měl být naprosto jist správností motivace pro operaci. Pro řadu lidí s fyzickou deformací – ať už genetickou či jinou – je naprosto přirozené, že chtějí zapadat do společnosti a cítit se „normální“. Může jít i o lehké abnormality, které mají za následek to, že se člověk sám o sobě necítí pohodlně; např. příliš velký nebo znetvořený nos. Mnoho, ne-li většina, plastických operací je ale důsledek toho, že se lidé pokoušejí naplnit emocionální prázdnotu fyzickou úpravou, že chtějí přitáhnout pozornost, nebo důsledek toho, že se lidé chtějí líbit druhým.

Nejčastěji prováděnými zákroky kosmetické chirurgie jsou zvětšování prsou, modelace prsou, liposukce (odstranění tělesného tuku), lifting obličeje, úpravy očních víček, úpravy pozadí a lifting různých částí těla, odstranění křečových žil, aplikace botoxu a modelace nosu a obličeje. Každý rok se podobným zákrokům podrobuje na dva miliony lidí, investují do zákroků nemalé částky a obětují svůj čas i pohodlí. Pokud člověka k operaci dožene ješitnost, je takový člověk sám sobě modlou a idolem. Bible nás varuje před namyšleností a marnivostí (Filipským 2:3-4), a před tím, abychom na sebe upozorňovali tím, jak vypadáme (1. Timoteovi 2:9). Další věc je cena. To je jeden z hlavních bodů, které bychom měli promyslet, protože většina lidí má rodiny a výdaje na plastickou operaci by nikdy neměly dostat přednost před potřebami rodiny. Bible nám také říká, že peníze, které nám Bůh svěřil, máme používat moudře (Přísloví 11:24-25; Lukáš 16:10-12).

To nejdůležitější, co bychom měli udělat předtím, než uděláme rozhodnutí, že podstoupíme plastickou operaci, je poradit se s Bohem. Bible nám říká, že Bohu záleží na každé, i sebemenší, starosti, kterou máme, a že Mu máme své problémy svěřit (1. Petr 5:7). S moudrostí a vedením Ducha Svatého a Božího Slova můžeme udělat rozhodnutí, které bude Boha těšit a oslavovat. „Klamný je půvab a krása pomíjí; žena, jež Hospodina ctí, si chválu zaslouží“ (Přísloví 31:30). Ani nejlepší chirurg na světě nedokáže zastavit ruku času, a všechny kosmetické úpravy budou mít stejně nakonec společný výsledek – stárnutí. Upravené části zase zchřadnou, kosmeticky upravená tvář zvrásní. Je daleko lepší pracovat na tom, aby byl člověk zkrášlen zevnitř: „Ozdobte své nitro nepomíjivou krásou krotkého a pokojného ducha, který je před Bohem velmi vzácný“ (1. Petr 3:4).

EnglishNávrat na českou Domovskou stránku

Co říká Bible o plastické nebo kosmetické operaci?
Sdílej tuto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries