settings icon
share icon
Otázka

Je obžerství hřích? Co říká Bible o obžerství?

Odpověď


Obžerství se zdá být hřích, který křesťané rádi ignorují. Často jsme rychlí označit kuření a pití jako hřích, ale obžerství z nejakého důvodu příjmáme anebo alespoň tolerujeme. Mnoho argumentů používaných proti kuření a pití – jako například zdraví a závislost – platí také při přejídání se. Mnoho věřících by nikdy ani nepomyslili sklenici vína či cigaretku, ale vůbec jim nepřijde zlé obžrát se na hostině. Tohle by nemělo být tak!

Přísloví 23:20-21 nás varuje: „Nebývej mezi pijány vína, ani mezi žráči masa. Nebo opilec a žráč zchudne, a ospánlivost v hadry obláčí.“ Přísloví 28:7 prohlašuje „Kdo ostříhá zákona, jest syn rozumný; kdož pak s žráči tovaryší, hanbu činí otci svému.“ Přísloví 23:2

Vyhlašuje „Jinak vrazil bys nůž do hrdla svého, byl-li bys lakotný.“

Naše chuť je obdoba naši schopnosti ovládat se. Pokud nejsme schopni ovládat naše stravovací návyky, potom patrně nebudeme schopni ovládat jiné chtíče, jako ty v mysli (chtivost, lakomství, hněv) a ani nebudeme schopni ovládnout naše ústa a neklebetit, nehádat se. My máme ne nechat naše chtíče aby nás ovládaly, ale ovládat je. (Viz Deuteronomium 21:20, Přísloví 23:2, 2. Petrova 1:5-7, 2. Timoteova 3:1-9 a 2. Korintským 10:5) Schopnost říct „ne“ čemukoliv co je v přebytku – sebekontrola – je jedným z ovoce Ducha, obvyklé u všech věřících (Galatským 5:22).

Bůh nás požehnal naplníc svět potravinami lahodnými, výživnými a příjemnými. Měli bychom si uvážit Boží stvoření tak, že se z něj budeme těšit a jíst je v přiměřeném možství. Bůh nás volá, abychom ovládali naše chutě spíše než abychom jim dovolili aby nás ovládali.

EnglishNávrat na českou Domovskou stránku

Je obžerství hřích? Co říká Bible o obžerství?
Sdílej tuto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries