settings icon
share icon
Otázka

Na co se mám při hledání manžela zaměřit?

Odpověď


Když křesťanka hledá manžela, měla by především hledat muže „podle Božího srdce“ (Skutky 13:22). Ten vůbec nejdůležitější vztah, který ke komu můžeme mít, je náš osobní vztah s Pánem Ježíšem Kristem. Tento vztah je nade všechny ostatní. Je-li náš „vertikální“ vztah s Pánem takový, jaký by měl být, odrazí se to i na ostatních „horizontálních“ vztazích. Potenciální manžel by proto měl být především muž, který kráčí v poslušnosti Božímu Slovu a který usiluje žít tak, aby jeho život přinášel slávu Bohu (1 Korintským 10:31).

Na jaké další vlastnosti bych se měla zaměřit? Apoštol Pavel o tom mluví v 1. listu Timoteovi, ve 3. kapitole. Tato pasáž se týká vedoucích v církvi. Nicméně jsou to právě tyto vlastnosti, které budou ozdobou života každého muže, který chce, aby jeho život byl „podle Božího srdce“. Tyto vlastnosti by se daly shrnout následovně: člověk, který je trpělivý a ovládá své chování; není pyšný, ale má střízlivé postoje; ovládá své emoce; je přívětivý a vlídný k ostatním; dokáže trpělivě vyučovat ostatní; není opilec; nezneužívá Boží dary; není násilník; není pohlcen starostmi života, ale zaměřuje se na Boha; není výbušný ani popudlivý, takže se nenechá snadno urazit; a je vděčný Bohu za vše, co mu bylo dáno, takže nežárlí na to, co dal Bůh ostatním.

Všechny tyto vlastnosti jsou popisem muže, který se aktivně účastní procesu růstu a chce být zralým křesťanem. Takový typ muže by měla žena hledat jako potenciálního manžela. Jistě, jsou i praktické úvahy, které by se měly zvážit, jako například fyzická přitažlivost, podobné zájmy, silné a slabé stránky, které se doplňují, touha mít děti a podobně. To vše by ale mělo být druhotné a žena by měla v muži především hledat duchovní kvality. Muž, jemuž můžeš důvěřovat, respektovat a následovat jej po zbožné cestě, má daleko větší cenu než muž, který dobře vypadá, je slavný, má moc nebo peníze.

A nakonec, když „hledáme“ manžela, musíme se odevzdat Boží vůli. Každá žena chce najít svého „pana dokonalého“, svého „prince na bílém koni“, ale pravděpodobně se vdá za někoho, kdo má stejně tolik chyb, jako ona. Potom spolu budou s Boží milostí trávit zbytek života a učit se, jak si být navzájem dobrými partnery a jak si navzájem sloužit. Do druhého nejdůležitějšího vztahu našich životů (manželství) bychom měli vstupovat nikoliv v oblaku emocí, ale s otevřenýma očima. Nejdůležitější vztah, ten s naším Pánem a Spasitelem, by měl pořád být středobodem našeho života.

EnglishNávrat na českou Domovskou stránku

Na co se mám při hledání manžela zaměřit?
Sdílej tuto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries