settings icon
share icon
Otázka

Co říká Bible o hazardních hrách? Je hazardování hřích?

Odpověď


Hazardní hry je možné definovat jako „riskování peněz při pokusu znásobit své peníze zkoušením štěstí”. Bible konkrétně neodsuzuje hazardní hry, sázky nebo loterii. Bible nás však varuje, abychom nemilovali peníze (1. Timoteovi 6:10; Židům 13:5). Bible nás odrazuje před pokusy „rychle zbohatnout” (Přísloví 13:11; 23:5; Kazatel 5:10). Hazardní hry se jednoznačně týkají lásky k penězům a nepochybně jsou pokušením pro lidi s vizí rychlého a lehkého zbohatnutí.

Co je na hazardních hrách zlého? Hazardní hry jsou obtížným tématem, protože při příležitostné hře člověk jenom ztrácí peníze, ale není to nevyhnutelně zlo. Lidé mrhají penězi na mnohé aktivity. Hazardní hry nejsou o nic víc ani méně mrháním peněz jako chození do kina (v mnoha případech), zbytečně drahá jídla nebo koupě zbytečné věci. Skutečnost, že peníze jsou zbytečně utráceny i na jiné věci, však neomlouvá hazard. Penězi bychom neměli mrhat. Přebytečné peníze bychom měli šetřit pro budoucí potřeby, na přispívání na dílo Páně, a ne na hazard.

Hazard v Bibli: I když Bible nehovoří o hazardu, zmiňuje hry „štěstí”, nebo „náhody”. Kupříkladu házení losu je v knize Leviticus způsob, jak vybírat obětní kůzle. Jozue házel los, když rozděloval území mezi jednotlivé kmeny. Nehemjáš losoval, když vybíral ty, co budou žít uvnitř hradeb Jeruzaléma a ty, co budou za hradbami. Apoštolové losem vybírali náhradu za Jidáše. V Přísloví 16:33 se říká: „Los se vytahuje ze záňadří, ale každé rozhodnutí je od Hospodina”. Nikde v Bibli není hazard anebo „náhoda” použita jako zábavná nebo přijatelná aktivita u Božích následovníků.

Kasína a sázky: Kasína využívají různá marketingová schémata za účelem přilákat lidi ke hraní hazardních her a riskovat tak co nejvíce peněz. Často nabízejí laciný, nebo dokonce bezplatný alkohol, který způsobí, že podnapilý člověk má sníženou schopnost rozumně se rozhodovat. Všechno v kasínu je dokonale uzpůsobeno tak, aby bralo obrovské sumy peněz a na oplátku nevracelo nic, kromě prchavé a prázdné rozkoše. Finance na sázky se snaží vypadat jako fondy na podporu vzdělávání anebo sociální programy. Studie však dokazují, že účastníci sázek jsou obyčejně lidé, kteří si hazardování vůbec nemohou dovolit. Pokušení „rychlého zbohatnutí” je příliš veliké, aby mu odolali ti, kdo jsou zoufalí. Pravděpodobnost výhry je mizivá, což u mnoha lidí často končí zruinovaným životem.

Proč se sázení Bohu nelíbí? Mnoho lidí tvrdí, že sázejí, aby mohli výhru věnovat církvi nebo na jinou dobrou věc. Možná je to dobrý motiv, avšak realita je taková, že jen málo lidí nakonec věnuje výhru na bohulibé účely. Studie ukazují, že většina vítězů sázky je dokonce v horší finanční situaci po výhře, než kdykoli před ní. Jen málo lidí, jestli vůbec někdo, skutečně věnují peníze na dobrou věc. Dále, Bůh nepotřebuje naše peníze na financování misií ve světě. Přísloví 13:11 říká: „Jmění snadno nabyté se zmenšuje, kdežto kdo shromažďuje vlastní práci, tomu přibývá”. Bůh je svrchovaný a postará se o potřeby církve čestnými prostředky. Byl by Bůh uctěn penězi získanými prodejem drog, anebo z bankovních loupeží? Bůh nepotřebuje ani nechce peníze, které byly ukradeny chudým, kvůli touze po bohatství.

1. Timoteovi 6:10 nám říká: „Kořenem všeho zla je láska k penězům. Z touhy po nich někteří lidé zbloudili z cesty víry a způsobili si mnoho trápení”. Židům 13:5 říká: „Nedejte se vést láskou k penězům; buďte spokojeni s tím, co máte. Vždyť Bůh řekl: “Nikdy tě neopustím a nikdy se tě nezřeknu.” Matouš 6:24 říká: „Nikdo nemůže sloužit dvěma pánům. Neboť jednoho bude nenávidět a druhého milovat, k jednomu se přidá a druhým pohrdne. Nemůžete sloužit Bohu i majetku.”

EnglishNávrat na českou Domovskou stránku

Co říká Bible o hazardních hrách? Je hazardování hřích?
Sdílej tuto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries