settings icon
share icon
Otázka

Co říká Bible o dinosaurech? Jsou v Bibli dinosaury?

Odpověď


Téma dinosaurů v Bibli je součástí rozsáhlé diskuse v rámci křesťanské komunity ohledně věku země, správného výkladu knihy Genesis a toho, jak interpretovat fyzikální jevy, které jsou všude kolem nás. Ti, co věří, že země je starší, mají za to, že Bible nevzpomíná dinosaury, neboť, podle nich, dinosauři vymřeli miliony let předtím, jako první člověk kráčel po zemi. Lidé, kteří sepsali Bibli, neměli možnost vidět živé dinosaury.

Ti, kdo věří, že země není až tak stará, mají za to, že Bible vzpomíná dinosaury, i když neužívá toto jméno. Místo toho užívá hebrejský výraz tanniyn. Tannyin se do jiných jazyků překládá několikerými způsoby; někdy je to „mořská příšera“, jindy „plaz“. Nejběžněji se překládá jako „drak“. Zdá se, že tannyin byli jakési obrovské druhy plazů. Tito živočichové jsou vzpomínáni téměř třicetkrát ve Starém zákoně a nacházejí se ve vodě i na souši.

Kromě více než třiceti zmínek o těchto obrovitých plazech obecně ve Starém zákoně Bible popisuje několik živočichů tak, že někteří učenci věří, že tím myslí dinosaury. Behemoth je zmiňován jako nejmocnější ze všech stvořených živočichů, obr, jehož ocas je jako cedrový strom (Jób 40:15nn). Někteří učenci se snaží ztotožnit Behemotha buď se slonem, nebo hrochem. Jiní poukazují na to, že sloni i hroši mají velmi tenké ocasy, které je jen těžké přirovnávat k cedrovému stromu. Dinosauři jako Brachiosaurus nebo Diplodocus měli na druhé straně obrovské ocasy, které by bylo snadné přirovnat k cedrům.

Téměř každá pravěká civilizace má nějaký druh umění zobrazujícího obrovského plaza. Petroglyfy, nálezy a dokonce malé hliněné figurky nalezeny v Severní Americe, připomínají moderní kresby dinosaurů. Skalní rytiny v Jižní Americe zobrazují lidi jezdící na zvířeti podobném Diplodocu a kupodivu velmi podobném Traseratopsu, Pterodactylu a Tyranosauru. Římské mosaiky, keramika Mayů a babylonské městské hradby svědčí o fascinaci člověka těmito živočichy ve všech kulturách a ve všech geografických lokalitách. Střízlivé cestopisy jako kupříkladu cestopis Marca Pola Milión jsou propleteny fantastickým vyprávěním o obludných příšerách střežících poklady. Moderní výzkumy na těchto místech pořád probíhají, i když jsou obyčejně hodnoceny velmi skepticky.

Navíc k podstatnému množství antropologických a historických důkazů o koexistenci člověka a dinosaurů patří jiné hmotné důkazy, jako zkaměnělé otisky člověka a dinosaura, nalezené pohromadě na stejném místě v Severní Americe a středozápadní Asii.

Jsou tedy v Bibli dinosauři? Tato otázka má ještě daleko k rozuzlení. Závisí to na tom, jak vykládáme dostupné důkazy a jak vnímáme svět kolem sebe. My v GotQuestions.org věříme v mladší zemi a přijímáme teorii, že člověk a dinosauři existovali souběžně. Věříme, že dinosauři vymřeli někdy po potopě, kvůli kombinaci dramatických klimatických změn a skutečnosti, že byli předmětem lovu člověka až do úplného vyhynutí.

EnglishNávrat na českou Domovskou stránku

Co říká Bible o dinosaurech? Jsou v Bibli dinosaury?
Sdílej tuto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries