settings icon
share icon
Otázka

Co je hypostatická jednotaí? Jak mohl Ježíš být Bohem i člověkem najednou?

Odpověď


Hypostatická jednota je termín používaný pro popsání jak Bůh Syn, Ježíš Kristus, na seba vzal lidskou podobu, zůstávajíc přesto zároveň i Bohem. Ježíš byl vždy Bohem (Jan 8:58, 10:30), ale při vtelení se stal Ježíš lidskou bytostí (Jan 1:14). Přidání lidské podoby k božskosti je Ježíš, Bohočlověk. To je hypostatické spojení, Ježíš Kristus, jedna osoba, plně Bůh a plně člověk.

Obě Ježíšova přirozenosti, lidská a božská, jsou neoddělitelné. Ježíš bude navěky Bohočlověk, plně Bůh a plně člověk, dvě rozdílné přirozenosti v jedné Osobě. Ježíšova lidskost a božskost nejsou smíšené, ale spojené bez toho, aby se stratila samostatní identita. Ježíš byl někdy omezen lidskostí (Jan 4:6, 19:28), jindy dělal v síle Jeho božství (Jan 11:43; Matouš 14:18-21). V obou případech to co dělal Ježíš bylo z Jeho jedné Osoby . Ježíš měl dvě přirozenosti, ale jednu osobnost.

Doktrína hypostatické jednoty je pokus o vysvětlené jak mohl Ježíš být Bohem i člověkem zároveň. Avšak konec konců tuto doktrínu nejsme schopní plně pochopit. Je to pro nás nemožné plně pochopit jak Bůh pracuje. My jako lidské bytosti s omezenou inteligencí nemůžeme očekávat, že pochopíme nesmírného Boha. Ježíš je Boží Syn v tom, že byl počat z Ducha Svatého (Lukáš 1:35). Ale to neznamená, že Ježíš neexistoval před tím, než byl počat. Ježíš byl vždy (Jan 8:58, 10:30). Když byl Ježíš počat, On se stal člověkem - kromě toho, že byl Bůh (Jan 1:1,14).

Ježíš je Bůh i člověk. Ježíš byl vždy Bůh, ale On se nestal lidskou bytostí před tím než byl počat v Marii. Ježíš se stal lidskou bytostí aby poznal a sdílel naše boje (Židům 2 :17) a, co je důležitější, aby mohl zemřít na kříži a zaplatit tak trest za naše hříchy (Filipenským 2:5-11). Shrnuto, hypostatická jednota učí, že Ježíš je plně člověk a plně Bůh, že to není žádná směsice nebo rozředění nejakých osobností, a že On je a navěky bude jedna sjednocená Osoba.

EnglishNávrat na českou Domovskou stránku

Co je hypostatická jednotaí? Jak mohl Ježíš být Bohem i člověkem najednou?
Sdílej tuto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries