settings icon
share icon
Otázka

Proč se lidé v Genesis dožívali tak vysokého věku?

Odpověď


Proč se v prvních kapitolách knihy Genesis dožívali lidé tak vysokého věku je tak trochu záhadou. Bibličtí badatelé i vědci přišli s celou řadou různých teorií. Rodokmen v Genesis 5 vypočítává řadu zbožných potomků Adama – ze stejné linie potom vzešel Mesiáš. Je možné, že tuto linii Bůh požehnal dlouhým životem právě díky jejich zbožnosti a poslušnosti. Přestože je to možné vysvětlení, v Bibli se nikde výslovně neomezuje výsada dlouhého života pouze na ony jednotlivce v Genesis 5. Navíc se kromě Enocha v Genesis 5 nikde nepíše, že by tito lidé byli nějak výjimečně zbožní. Je proto pravděpodobné, že se v té době dožívali mnoho set let všichni lidé. To by bylo způsobeno několika faktory.

Genesi 1:6-7 se zmiňuje o vodě a obloze, obklopující zemi. Taková vrstva vody by měla za následek skleníkový efekt po celé zemi a zabránila by pronikání většiny záření, které nyní na zemi dopadá. To by ovšem mělo za následek dokonalé životní podmínky. Toto vysvětlení vypadá obzvlášť pravděpodobně, uvážíme-li, jak rychle klesala průměrná doba života po potopě. Genesis 7:11 naznačuje, že onen vodní obal kolem země byl vylit na zem, což ideální životní podmínky ukončilo. Porovnejte si stáří lidí před potopou (Genesis 5:1-32) a po potopě (Genesis 11:10-32). Ihned po potopě se délka života drasticky snižuje.

Dalším důležitým faktorem mohlo být to, že první generace lidí měla genetický kód, který netrpěl četnými nedokonalostmi, jak to vidíme nyní. Adam a Eva byli stvořeni jako dokonalé bytosti. Zcela jistě byli vysoce odolní vůči nemocem a chorobám. Jejich potomstvo by potom tyto vlastnosti zdědilo, přestože v o něco málo menší míře. Postupem času pak – jako důsledek hříchu – genetický kód lidstva začal degenerovat a lidé se tak stali náchylnějšími nemocem a smrti. To by ovšem rovněž vedlo k dramatickému zkrácení průměrného věku, kterého se lidé dožívali.

EnglishNávrat na českou Domovskou stránku

Proč se lidé v Genesis dožívali tak vysokého věku?
Sdílej tuto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries