settings icon
share icon
Otázka

Obsahuje Bible chyby, protiklady nebo jiné rozdíly?

Odpověď


Budeš-li číst Bibli tak, jak je, bez předsudků a nepředpojatě, sám zjistíš, že to je velmi souvislá, konzistentní a poměrně srozumitelná kniha. Ano, jsou v ní i obtížně srozumitelné pasáže. Ano, jsou v ní i verše, které si zdánlivě protiřečí. Musíme pamatovat na to, že Bibli psalo zhruba 40 různých autorů v průběhu více než 1500 let. Každý z autorů psal svým osobitým stylem, každý z nich psal ze svého úhlu pohledu, každý úplně jinému publiku a s velmi různorodými záměry. Určité rozdíly bychom snad očekávat měli! Rozdíl ale ještě neznamená protimluv. Za chybu by se taková pasáž dala označit jen v tom případě, že neexistuje žádný myslitelný způsob, jak by se ony rozporné části Bible daly uvést v soulad. A i kdybychom neměli odpověď po ruce zrovna teď, tak to ještě neznamená, že žádná odpověď neexistuje. Mnozí lidé našli v Bibli údajné chyby, týkající se dějin nebo místopisu, a pozdější archeologické nálezy pouze potvrdily správnost biblické informace.

Lidé nám často kladou otázky typu: „tak mi vysvětli, jak si tyto verše podle tebe neprotiřečí!“, nebo: „podívej se, tady se Bible mýlí!“ Jistěže, některé z věcí, na něž se lidé ptají, jdou vysvětlit jen obtížně. Zastáváme nicméně názor, že na každou předpokládanou chybu či protimluv v Bibli existuje schůdné a intelektuálně přijatelné vysvětlení. Existují knihy a internetové stránky, které „obsahují všechny chyby v Bibli“. Většina lidí používá jako munici právě tyto zdroje; sami v Bibli ony údajné chyby nehledají. Stejně tak existují knihy a stránky, které každou jednu z oněch údajných chyb vyvrací. Nejsmutnější na tom celém je ovšem to, že lidé, kteří Bibli napadají, nemají ani tak zájem o odpovědi. Chtějí do Bible prostě jen rýpat. Mnozí z takových lidí už dokonce odpovědi i dostali, ale přesto se znovu a znovu vracejí ke stejným ohraným útokům.

Co tedy dělat, když za tebou někdo přijde s údajnou chybou v Bibli? 1. Modli se a prostuduj Písmo, zda nenalezneš prosté řešení. 2. Důkladně prozkoumej dané téma za použití kvalitních komentářů k Bibli, apologetických knih a internetových stránek, které se věnují biblickým otázkám. 3. Předlož otázku svému pastorovi nebo vedoucímu sboru, možná naleznou odpověď oni. 4. Pokud jsi udělal, co je napsáno v bodech 1-3) a stále nemáš jasnou odpověď, důvěřuj Bohu; věř, že je jeho Slovo pravda a že existuje řešení, pouze se o něm ještě neví (2. Timoteovi 2:15; 3:16-17).

EnglishNávrat na českou Domovskou stránku

Obsahuje Bible chyby, protiklady nebo jiné rozdíly?
Sdílej tuto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries