settings icon
share icon
Otázka

Kde hebrejské Písmo prorokuje o smrti a vzkriesení Mesiáša?

Odpoveď


V celom hebrejskom písme sa jasne uvádza zasľúbenie Mesiáša. Tieto mesiášske proroctvá boli vyrobené vyslovené stovky, niekedy tisíce rokov pred narodením Ježiša Krista a je jasné, že Ježiš Kristus je jedinou osobou, ktorá kedy chodila po tejto zemi, aby ich naplnila. V skutočnosti je od 1. Mojžišovej po Malachiáša viac ako 300 konkrétnych proroctiev, ktoré podrobne opisujú príchod Pomazaného. Okrem proroctiev, ktoré podrobne opisujú jeho narodenie z panny, narodenie v Betleheme, jeho narodenie z kmeňa Júdu, jeho rodokmeň po kráľovi Dávidovi, jeho bezhriešny život a jeho vykupiteľské dielo za hriechy svojho ľudu, boli smrť a vzkriesenie židovského Mesiáša rovnako dobre zdokumentované v hebrejských prorockých spisoch dávno predtým, ako v dejinách došlo k smrti a vzkrieseniu Ježiša Krista.

Z najznámejších proroctiev v hebrejských písmach týkajúcich sa Mesiášovej smrti určite vyniká Žalm 22 a Izaiáš 53. Žalm 22 je obzvlášť obdivuhodný, pretože predpovedal množstvo samostatných prvkov o Ježišovom ukrižovaní tisíc rokov predtým, ako bol Ježiš ukrižovaný. Tu je niekoľko príkladov. Mesiáš bude mať „prebodnuté“ ruky a nohy (Žalm 22:17; Ján 20:25). Mesiášove kosti nebudú polámané (človeku sa po ukrižovaní zvyčajne lámali nohy, aby sa urýchlila jeho smrť) (Žalm 22:18; Ján 19,33). Ľudia budú hádzať žreb o Mesiášove šaty (Žalm 22:18; Matúš 27:35).

Izaiáš 53, klasické mesiášske proroctvo známe ako proroctvo o „trpiacom sluhovi“, tiež podrobne opisuje Mesiášovu smrť za hriechy Jeho ľudu. Viac ako 700 rokov pred Ježišovým narodením Izaiáš uvádza podrobnosti o jeho živote a smrti. Mesiáš bude odmietnutý (Izaiáš 53:3; Lukáš 13:34). Mesiáš bude zabitý ako zástupná obeť za hriechy svojho ľudu (Izaiáš 53:5-9; 2. Korinťanom 5:21). Mesiáš bude mlčať pred svojimi žalobcami (Izaiáš 53:7; 1. Petrov 2:23). Mesiáš bude pochovaný s bohatými (Izaiáš 53:9; Matúš 27:57-60). Mesiáš bude pri svojej smrti so zločincami (Izaiáš 53:12; Marek 15:27).

Okrem smrti židovského Mesiáša sa predpovedá aj jeho vzkriesenie z mŕtvych. Najjasnejším a najznámejším proroctvom o vzkriesení je proroctvo izraelského kráľa Dávida v Žalme 16:10, ktoré bolo napísané aj tisíc rokov pred Ježišovým narodením: „Lebo nenecháš moju dušu v podsvetí a nedovolíš, aby tvoj svätý videl porušenie.“

Na židovský sviatok Šavuot (Týždne alebo Letnice), keď Peter predniesol prvú evanjeliovú kázeň, odvážne tvrdil, že Boh vzkriesil Ježiša, židovského Mesiáša, z mŕtvych (Skutky 2:24). Potom vysvetlil, že Boh vykonal tento zázračný čin, čím sa naplnilo Dávidovo proroctvo zo 16. Žalmu. V skutočnosti Peter podrobne citoval Dávidove slová obsiahnuté v Žalme 16:8-11. O niekoľko rokov neskôr Pavol urobil to isté, keď hovoril k židovskej komunite v Antiochii. Podobne ako Peter, aj Pavol vyhlásil, že Boh vzkriesil Mesiáša Ježiša z mŕtvych, čím sa naplnil Žalm 16:10 (Skutky 13:33-35).

Vzkriesenie Mesiáša je silne naznačené v inom Dávidovom žalme. Opäť je to Žalm 22. Vo veršoch 20-22 sa trpiaci Spasiteľ modlí za vyslobodenie „z tlamy levovej“ (metafora pre satana). Po tejto zúfalej modlitbe nasleduje hneď vo veršoch 23-25 chválospev, v ktorom Mesiáš ďakuje Bohu, že vypočul jeho modlitbu a vyslobodil ho. Vzkriesenie Mesiáša je jasne naznačené medzi koncom modlitby vo verši 22 a začiatkom chválospevu vo verši 23.

A vráťme sa opäť k Izaiášovi 53: po proroctve, že trpiaci Boží služobník bude trpieť za hriechy svojho ľudu, prorok hovorí, že potom bude „vyťatý z krajiny živých“. Izaiáš však potom uvádza, že On (Mesiáš) „uvidí potomstvo“ a že Boh Otec „predĺži jeho život“ (Izaiáš 53:8, 10, 11). Izaiáš pokračuje v potvrdzovaní prísľubu vzkriesenia inými slovami: „Po útrapách svojho života uvidí svetlo, nájde uspokojenie svojím poznaním“ (Izaiáš 53:11).

Každý aspekt narodenia, života, smrti a zmŕtvychvstania Ježiša Mesiáša bol v hebrejských Písmach predpovedaný dávno predtým, ako sa tieto udalosti vôbec odohrali na časovej osi ľudských dejín. Niet divu, že Ježiš Mesiáš povedal židovským náboženským vodcom svojej doby: „Skúmate Písma, lebo si myslíte, že v nich máte večný život, a práve ony svedčia o mne“ (Ján 5:39).

English



Návrat na slovenskú Domovská stránka

Kde hebrejské Písmo prorokuje o smrti a vzkriesení Mesiáša?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries