settings icon
share icon
Soru

Romalılar’ın kurtuluş yolu nedir?

Yanıt


Romalılar’ın kurtuluş yolu, Romalılar Kitabı’ndan ayetler kullanarak kurtuluşun iyi haberini açıklamanın bir yoludur. Neden kurtuluşa ihtiyacımız olduğunu, Tanrı’nın kurtuluşu nasıl sağladığını, kurtuluşu nasıl alabileceğimizi ve kurtuluşun sonuçlarının ne olduğunu açıklamanın basit ama güçlü bir yöntemidir.

Romalılar’ın kurtuluş yolundaki ilk ayet, Romalılar 3:23’dür: “Çünkü herkes günah işledi ve Tanrı'nın yüceliğinden yoksun kaldı.” Hepimiz günah işledik. Hepimiz Tanrı’nın hoşuna gitmeyen şeyler yaptık. Masum olan kimse yoktur. Romalılar 3:10-18 hayatımızdaki günahın ayrıntılı bir resmini sunar.

Romalılar’ın kurtuluş yolundaki ikinci ayet olan Romalılar 6:23 bize günahın doğurduğu sonucun ne olduğunu öğretir: “Çünkü günahın ücreti ölüm, Tanrı'nın armağanı ise Rabbimiz Mesih İsa'da sonsuz yaşamdır.” Günahlarımızdan ötürü hak etmiş olduğumuz ceza ölümdür. Bu ölüm sadece fiziksel değil, sonsuz ölümdür!

Romalılar’ın kurtuluş yolundaki üçüncü ayet, Romalılar 6:23’ün ortasından devam eder: “Tanrı'nın armağanı ise Rabbimiz Mesih İsa'da sonsuz yaşamdır.” Romalılar 5:8 şöyle bildirir: “Tanrı ise bizi sevdiğini şununla kanıtlıyor: Biz daha günahkârken, Mesih bizim için öldü.” İsa Mesih bizim için ölmüştür! İsa’nın ölümü bizim günahlarımızın bedelini ödemiştir. İsa’nın dirilişi, Tanrı’nın İsa’nın ölümünü günahlarımızın bedeli olarak kabul ettiğini kanıtlar.

Romalılar’ın kurtuluş yolundaki dördüncü durak Romalılar 10:9’dur: “İsa'nın Rab olduğunu ağzınla açıkça söyler ve Tanrı'nın O'nu ölümden dirilttiğine yürekten iman edersen, kurtulacaksın.” İsa'nın bizim adımıza ölmesi sayesinde, tek yapmamız gereken O'na iman etmek ve ölümünün günahlarımızın bedeli olduğuna güvenmektir. Böylece kurtulacağız! Romalılar 10:13 bunu tekrar bildirir: “Rab'be yakaran herkes kurtulacak.” İsa, günahlarımızın cezasını ödemek ve bizi sonsuz ölümden kurtarmak için öldü. Günahların bağışlanması olan kurtuluş, İsa Mesih’e Rab ve Kurtarıcıları olarak güvenen herkese açıktır.

Romalılar’ın kurtuluş yolunun son yönü, kurtuluşun sonuçlarıdır. Romalılar 5:1 şu harika mesajı içerir: “Böylece imanla aklandığımıza göre, Rabbimiz İsa Mesih sayesinde Tanrı'yla barışmış oluyoruz.” İsa Mesih aracılığıyla Tanrı’yla barışık bir ilişkiye sahip olabiliriz. Romalılar 8:1 bize şöyle öğretir: “Böylece Mesih İsa'ya ait olanlara artık hiçbir mahkûmiyet yoktur.” İsa bizim için öldüğü için, biz günahlarımızdan ötürü hiçbir zaman suçlanmayacağız. Son olarak, Romalılar 8:38-39’da Tanrı’nın şu değerli vaadi yer alır: “Eminim ki, ne ölüm, ne yaşam, ne melekler, ne yönetimler, ne şimdiki ne gelecek zaman, ne güçler, ne yükseklik, ne derinlik, ne de yaratılmış başka bir şey bizi Rabbimiz Mesih İsa'da olan Tanrı sevgisinden ayırmaya yetecektir.”

Siz de Romalılar’ın kurtuluş yolunu izlemek ister misiniz? Eğer isterseniz, işte size edebileceğiniz bir dua. Bu etmek, kurtuluş için İsa Mesih’e güvendiğinizi Tanrı’ya bildirmenin bir yoludur. Bu duanın sözleri kendi başına sizi kurtarmaz. Sadece Mesih’e iman kurtuluşu sağlayabilir! “Tanrım, Sana karşı günah işlediğimi ve cezayı hak ettiğimi biliyorum. Ama İsa Mesih O’na iman ederek bağışlanabilmem için benim hak ettiğim cezayı Kendi üzerine aldı. Kurtuluş için Sana güveniyorum. Sonsuz yaşam armağanı olan harika lütfun ve bağışlayıcılığın için teşekkür ederim! Amin!”

Burada okuduklarınızdan ötürü Mesih’i kabul etmeye karar verdiniz mi? Eğer öyleyse, lütfen aşağıdaki “Bugün Mesih’i kabul ettim” düğmesine basın.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Romalılar’ın kurtuluş yolu nedir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries