settings icon
share icon
Soru

“İsa Kurtarır” Sözü Ne Anlama Geliyor?

Yanıt


“İsa kurtarır” sözü araçların tamponlarına yapıştırılan, spor etkinliklerinde afişlere konulan ve hatta küçük uçakların çektiği büyük bayraklarla gökyüzünde gösterilen popüler bir slogandır. Ne yazık ki, “İsa kurtarır” sözünü görenlerin çoğu onun ne anlama geldiğini gerçekten ve tamamen anlamaz. Halbuki bu iki kelime çok büyük güç ve gerçeği taşır.

İsa kurtarır, ama İsa kimdir?
Çoğu insan İsa’nın 2000 kadar yıl önce İsrail’de yaşamış bir adam olduğunu bilir. Dünyadaki hemen hemen her din İsa’yı iyi bir öğretmen ve/veya peygamber olarak görür. İsa kesinlikle öyle olduğu halde, bu sözler İsa’nın gerçekten kim olduğunu dile getirmez ve İsa’nın nasıl ve neden kurtardığını açıklamaz. İsa, insan biçimini almış Tanrı’dır (Yuhanna 1:1, 14). İsa Tanrı’dır ve gerçek bir insan olarak yeryüzüne gelmiştir (1. Yuhanna 4:2). Tanrı bizi kurtarmak için İsa’nın kişiliğinde bir insan olmuştu. Bu da bizi, “Neden kurtulmamız gerekiyor?” olan ikinci soruya getirir.

İsa kurtarır ama neden kurtulmamız gerekiyor?
Kutsal Kitap yeryüzünde yaşamış olan her insanın günah işlediğini bildirir (Vaiz 7:20; Romalılar 3:23). Günah işlemek, ister düşünceyle, ister sözlerle, ister hareketlerle olsun, Tanrı’nın kusursuz ve kutsal kişiliğine aykırı bir şey yapmaktır. Günahımızdan ötürü hepimiz Tanrı’nın yargısını hak ederiz (Yuhanna 3:18, 36). Tanrı tamamen adildir, bu yüzden günah ve kötülüğün cezalandırılmadan geçiştirilmesine izin veremez. Tanrı sonsuz olduğundan ve her günah neticede Tanrı’ya karşı olduğundan (Mezmur 51:4), sadece sonsuz bir ceza yeterli olabilir. Günahın tek adil cezası sonsuz ölümdür. İşte bu yüzden kurtarılmamız gerekir.

İsa kurtarır ama nasıl kurtarır?
Bizler sonsuz bir Tanrı’ya karşı günah işlemiş olduğumuzdan, günahımızın cezasını ya ölümlü bir insan sonsuza dek çekmelidir ya da sonsuz olan Biri (İsa) günahlarımızın bedelini bir kerede ödemelidir. Başka bir seçenek yoktur. İsa bizim yerimizde ölerek bizi kurtarır. Tanrı, İsa Mesih’in kişiliğinde Kendisini bizim için kurban etmiş ve böylelikle sadece Kendisinin ödeyebileceği sonsuz cezayı ödemiştir (2. Korintliler 5:21; 1. Yuhanna 2:2). İsa bizi Tanrı'dan ayrı sonsuz bir yazgıdan kurtarmak için hak ettiğimiz cezayı üstlendi. Bize olan büyük sevgisinden ötürü, hayatını bizim için vererek (Yuhanna 15:13), bizim hak ettiğimiz ama ödeyemediğimiz cezayı ödemiştir. Üç gün sonra İsa ölümden dirilmiştir ve bu da O’nun ölümünün bizim günahlarımız için yeterli ceza olduğunu göstermiştir (1. Korintliler 15).

İsa kurtarır ama kimi kurtarır?
İsa, kurtuluş armağanını imanla kabul eden herkesi kurtarır. İsa, kendilerini kurtarmaya çalışmaktan vazgeçen ve günahın bedeli olarak yalnızca O'nun kurbanına tam olarak güvenen herkesi kurtarır (Yuhanna 3:16; Elçilerin İşleri 16:31). İsa'nın kurbanı tüm insanlığın günahlarının bedelini ödemek için yeterliydi, ancak O'nun kurtuluş armağanı sadece iman yoluyla alınır (Yuhanna 1:12). O'na güvenmeliyiz.

Eğer şimdi İsa'nın kurtarışının ne anlama geldiğini anladıysanız ve O'na kişisel Kurtarıcınız olarak iman etmek istiyorsanız, bir iman eylemi olarak Tanrı'ya bunları söyleyebilirsiniz: “Tanrım, bir günahkâr olduğumu ve günahımdan ötürü Senden sonsuza dek ayrılmayı hak ettiğimi biliyorum. Ben bunu hak etmediğim halde, beni sevdiğin ve İsa Mesih’in ölümü ve dirilişi aracılığıyla günahlarım için gerekli kurbanı sağladığın için Sana teşekkür ediyorum. İsa’nın günahlarım için öldüğüne inanıyorum ve beni kurtarması için sadece O’na güveniyorum. Bu andan itibaren artık günah için yaşamak yerine, Senin için yaşamama yardım et. Hayatımın geri kalanını, sağlamış olduğun harika kurtuluş için minnettarlık içinde yaşamama yardım et. Beni kurtardığın için teşekkür ederim İsa!”

Burada okuduklarınızdan ötürü Mesih’i kabul etmeye karar verdiniz mi? Eğer öyleyse, lütfen aşağıdaki “Bugün Mesih’i kabul ettim” düğmesine basın.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

“İsa Kurtarır” Sözü Ne Anlama Geliyor?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries