settings icon
share icon
Soru

Nasıl Hristiyanlığa Dönebilirim?

Yanıt


Filipi adlı bir Grek kentindeki bir adam da Pavlus ve Silas’a buna çok benzeyen bir soru sormuştu. Bu adam hakkında en az üç şey biliyoruz: Zindancıydı, putperestti ve çaresizdi. Pavlus onu durdurduğunda intihar etmek üzereydi. Bunun üzerine adam, “Kurtulmak için ne yapmam gerekir?” diye sordu (Elçilerin İşleri 16:30).

Adamın bu soruyu sorması bile kurtuluşa olan ihtiyacını gördüğünü göstermektedir; kendisi için sadece ölümü görüyordu ve yardıma ihtiyacı olduğunu biliyordu. Pavlus ve Silas’a bu soruyu sorması da onların bu sorunun yanıtını bildiklerine inandığını göstermektedir.

Sorusunun yanıtı hemen ve basit bir şekilde geldi: “Rab İsa’ya iman et, sen de ev halkın da kurtulursunuz” (ayet 31). Bu ayetler adamın iman edip Hristiyan oluşunu anlatarak devam eder. O günden sonra farklı bir hayatı oldu.

Adamın Hristiyan olmasının imanı temel aldığına dikkat edin (“İman etmek”). Sadece İsa’ya güvenmesi gerekiyordu. Adam İsa’nın Tanrı Oğlu (“Rab”) ve Kutsal Yazılar’ın bildirdiklerini yerine getiren Mesih olduğuna inanıyordu (“Mesih”). Ayrıca, İsa’nın günah için öldüğüne ve dirildiğine de inanıyordu, çünkü Pavlus ve Silas’ın bildirdikleri mesaj buydu (bkz. Romalılar 10:9-10 ve 1. Korintliler 15:1-4).

Din değiştirmek aslında “dine dönmek”tir. Bir şeye doğru döndüğümüzde, zorunlu olarak başka bir şeye sırtımızı döneriz. İsa’ya döndüğümüzde, günaha sırtımızı çevirmemiz gerekir. Kutsal Kitap günaha sırt çevirmekten “tövbe” ve İsa’ya dönmekten de “iman” olarak söz eder. Bu yüzden, tövbe ve iman birbirlerini tamamlar. 1. Selanikliler 1:9 hem tövbe ve hem de imandan söz eder: “Putlardan Tanrı’ya döndünüz.” Bir Hristiyan, gerçekten Hristiyan olmanın sonucu olarak eski yollarını ve sahte bir dine ait olan her şeyi geride bırakır.

Basitçe söylemek gerekirse, Hristiyan olmak için İsa’nın sizin günahınız için ölen ve ölümden dirilen Tanrı Oğlu olduğuna iman etmeniz gerekir. Kurtuluşa ihtiyacı olan bir günahlı olduğunuz konusunda Tanrı’yla aynı görüşte olmalı ve sadece İsa’nın sizi kurtaracağına güvenmelisiniz. Günahtan Mesih’e döndüğünüzde, Tanrı sizi kurtarmayı ve sizi yeni bir yaratık haline getirecek olan Kutsal Ruh’u vermeyi vaat eder.

Hristiyanlık gerçek şekliyle bir din değildir. Kutsal Kitap’a göre Hristiyanlık, İsa Mesih’le bir ilişkidir. Hristiyanlık, Tanrı’nın İsa’nın çarmıhta sunduğu kurbana inanan ve güvenen herkese kurtuluş sunmasıdır. Hristiyan olan birisi bir dini bırakıp başka bir dine geçmemektedir. Hristiyan olmak, Tanrı’nın sunduğu armağanı kabul etmek ve İsa Mesih’le, günahların bağışlanmasına ve ölümden sonra sonsuzluğu cennette geçirmeye neden olan kişisel bir ilişkiye başlamaktır.

Bu makalede okuduklarınızdan ötürü Hristiyan olmayı istiyor musunuz? Eğer yanıtınız evetse, aşağıda Tanrı’ya sunabileceğiniz basit bir dua yer alıyor. Bu ya da herhangi başka bir duayı etmek sizi kurtarmaz. Sizi günahtan ancak Mesih’e güvenmek kurtarır. Bu dua sadece Tanrı’ya O’na olan imanınızı dile getirip kurtuluşunuzu sağladığı için O’na teşekkür etmenizin bir yoludur. “Tanrım, Sana karşı günah işlediğimi ve cezayı hak ettiğimi biliyorum. Ama İsa Mesih, Kendisi aracılığıyla bağışlanabilmem için benim hak ettiğim cezayı Kendi üzerine aldı. Kurtuluş için Sana güveniyorum. Harika lütfun ve bağışlaman, sonsuz yaşam armağanından ötürü Sana teşekkür ediyorum! Amin!”

Eğer inancınız sonucu Hıristiyanlığı kabul ettiyseniz, lütfen “Bugün Mesih’i kabul ettim” düğmesine basın.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Nasıl Hristiyanlığa Dönebilirim?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries