settings icon
share icon
Запитання

Де народився Ісус?

Відповідь


Біблія розповідає про народження Ісуса Христа в Євангеліях від Матвія 1:18-25; 2:1-12; Луки 1:26-38; і 2:1-20. Під час вагітності Марії вийшов указ кесаря Августа про те, що "весь світ має бути переписаний" (Луки 2:1). Це означало, що кожна людина на римській території повинна була повернутися до міста своїх предків, щоб бути переписаною.

У той час Йосип жив у Назареті, але йому потрібно було йти на південь, до Юдеї, "до міста Давидового, що зветься Вифлеємом, – бо був він з дому та з роду Давидового" (Луки 2:4, УБТ). Звичайно, Йосип взяв із собою свою наречену Марію, щоб її вважали членом його сім'ї. Таким чином, молода пара опинилася в маленькому містечку Вифлеємі під час народження Ісуса.

Це місце збігається з пророцтвом Міхея, який провістив, що Христос народиться у Вифлеємі: "Ти ж, Вифлеєме-Ефрато, – найменший серед Юдиних тисячників . З тебе вийде за Моєю волею Той, Хто буде Владикою в Ізраїлі, – хоч Його походження від початку, від часів віковічних" (Міхей 5:1).

Через те, що так багато людей повернулося до Вифлеєму на перепис, маленьке місто було переповнене людьми. У світлиці не знайшлося місця для Марії та Йосипа, і вони змушені були зупинитися в єдиному доступному місці - притулку для тварин. (Хоча Біблія ніколи не згадує про присутність тварин при народженні Христа, Лука говорить, що немовля Ісус було покладене в ясла, а наявність ясел однозначно передбачає присутність тварин.)

Традиційно вважається, що “світлиця”, про яку йдеться в Луки 2:7, - це щось на кшталт комерційного готелю. А місце, де знайшли притулок Марія та Йосип, було стайнею десь неподалік. Однак ми не знаємо напевно, чи так воно було, бо грецьке слово, що перекладається як “світлиця” (“kataluma”), можна також перекласти як "гостьова кімната". У такому перекладі ми можемо уявити собі скоріше приватний будинок, наповнений гостями, а також окрему територію для утримання домашніх тварин.

Іноді місце для тварин розташовувалося на нижньому поверсі будинку, подалі від місця, де жили люди. Отже, коли Лука говорить, що "не було місця в каталумі", він міг мати на увазі, що не було місця на верхньому поверсі, який вже був заповнений сплячими гостями або членами сім'ї. Археологічні знахідки також виявили будинки, які мали лише стіну, що відокремлювала передню частину будинку від задньої, де в безпеці тримали тварин. Обидва ці поверхові плани передбачають наявність критого притулку для тварин, певним чином з'єднаного з будинком. Незважаючи на це, в місці, де народився Христос, були ясла або корито для годування, яке використовувалося як місце відпочинку новонародженого Ісуса, як сказано в Луки 2:7.

Існує також теорія, що притулком, в якому народився Ісус, було місце в північній частині Вифлеєму під назвою Мігдол Едер. Це була сторожова вежа з місцем під нею, яку пастухи використовували, щоб переховувати новонароджених ягнят, яких пізніше використовували як жертвоприношення в Єрусалимському храмі. Пророк Міхей, який передбачив Вифлеєм як місце народження Месії, також згадує про Мігдол Едер: "А ти, башто стада [іврит, Мігдоль-Едер], – підгірку дочки Сіону, до тебе повернеться, тобто прийде, давнє владарювання – царство дочки Єрусалима" (Міхей 4:8). Ця теорія використовується для пояснення того, чому, коли ангели-вісники дали знак, що Немовля буде "обгорнуте пеленами і лежатиме в яслах", пастухи, здавалося, точно знали, де шукати. І було б доречно, якби Месія народився в тому ж місці, де народжувалися жертовні ягнята.

Незалежно від того, чи було це місце народження Ісуса критим притулком для тварин, окремим хлівом або вежею для ягнят, Біблія чітко вказує на те, що Ісус Христос, Син Божий, народився в скромних умовах у місті Вифлеємі.

English



Повернутися на стартову українську сторінку

Де народився Ісус?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries