settings icon
share icon
Запитання

Чого навчав Ісус?

Відповідь


Неможливо дати адекватну коротку відповідь на питання, чого навчав Ісус. Насправді, Іван, написавши досить об'ємне Євангеліє, застерігає, що Ісус робив багато інших речей, які не були записані. Це, без сумніву, стосується і Його вчення (див. Івана 20:30-31 та 21:25). Богослови і дослідники, які вивчають Біблію, століттями працювали над тим, щоб скласти гарний підсумок вчення Ісуса, але те, що наведено нижче - це лише базовий підсумок:

Ісус навчав публічно перед натовпом, а також приватно з групою своїх учнів. Він також публічно засуджував юдейське релігійне керівництво (Матвія 23).

Ісус підтримав, але по-новому витлумачив Закон Старого Завіту. Те, що називається "Нагірною проповіддю", є найдовшим розділом публічного вчення Ісуса за один раз (Матвія 5-7; пор. Луки 6:20-49). Тут Ісус навчає, що важливим є не дотримання букви Закону, а його духу. Неможливо бути праведним, просто дотримуючись Закону зовні.

Виглядає, що значна частина вчення Ісуса була спрямована на те, щоб змусити слухачів усвідомити свою неспроможність дотримуватися Закону. Наприклад, коли хтось запитав Ісуса про найбільшу заповідь, Він відповів: "Любитимеш Господа Бога свого всім своїм серцем, і всією своєю душею, і всією своєю думкою! Це – перша і найбільша заповідь. Друга – подібна до неї: Любитимеш свого ближнього, як самого себе! На цих двох заповідях тримається весь Закон і Пророки" (Матвія 22:37-40, УБТ). У схожому контексті в Євангелії від Луки 15 запитувач розуміє, наскільки це насправді складно, і тому намагається виправдатися. Йому було зрозуміло (і повинно бути зрозуміло всім нам), що ми не можемо дотримуватися цих заповідей досконало, і тому нам потрібен Спаситель. Ісус простягнув руку допомоги вигнанцям і грішникам, які були ближче до Царства, ніж "праведники", бо усвідомлювали свою жахливу недосконалість (див. Матвія 21:31; Луки 18:9-14; Марка 2:15-17).

Царство Боже (або Царство Небесне) вже близько. Ісус проголосив, що Царство Боже ось-ось настане, і що Він як Месія є тим, хто його відкриє. Однак це Царство не було земним, військовим, політичним царством, якого часто очікували євреї. Царство Боже було зосереджене у стосунках з Ісусом як Царем. Основна частина вчення Ісуса в Євангелії від Матвія зосереджена на природі Царства Божого. Невід'ємною частиною цього вчення було те, що Він помре і воскресне (Марка 9:31). Ця смерть мала стати платою за гріхи (Марка 10:45; Матвія 20:28).

Ісус часто навчав через притчі, які є розгорнутими ілюстраціями для пояснення духовної істини. Деякі з найвідоміших притч Ісуса можна знайти в Євангелії від Луки, наприклад, "Добрий самарянин" (Лк. 10:25-37) і "Блудний син" (Лк. 15:11-32). Залежно від того, як їх класифікувати, в Новому Завіті налічується від 30 до 40 притч Ісуса.

Ісус також стверджував, що є Сином Божим, що люди розуміли як претензію на божественність (Івана 10:33). Однак найчастіше Він називав Себе "Сином Людським", за аналогією з небесною особою, описаною в Даниїла 7:13-14.

У той час як Євангелії від Матвія, Марка і Луки містять багато з того ж самого вчення Ісуса, Іван записує багато вчень, які не містяться в інших Євангеліях. Мабуть, найбільш важливими є слова "Я є" та їх пояснення:

- "Я – хліб життя! Хто приходить до Мене, – не буде голодувати, і хто вірить у Мене, – ніколи не буде спраглим" (Ів. 6:35).

- "Я – Світло для світу! Хто піде за Мною, той не ходитиме в темряві, але матиме Світло життя" (Ів. 8:12).

- "Я – двері! Якщо хто Мною ввійде, то буде спасенний; він увійде і вийде, і знайде пасовисько" (Ів. 10:9).

- "Я – Пастир добрий! Пастир добрий кладе Свою душу за овець" (Ів. 10:11).

- "Я є воскресіння і життя; хто вірить у Мене, – хоч і помре, буде жити" (Ів. 11:25).

- "Я є дорога, і правда, і життя! Ніхто не приходить до Отця, якщо не через Мене" (Ів. 14:6).

- "Я є справжня Виноградна Лоза, а Мій Отець – Виноградар" (Ів. 15:1).

Іван також містить найдовшу розповідь про те, як Ісус навчав Своїх учнів за один раз (Івана 13-16).

Незалежно від того, як класифікувати вчення Ісуса, стає очевидним, що Ісус вважав відповідь на Нього вирішальним фактором у стосунках з Богом та у вічній долі людини. Цікаво також відзначити, що, хоча багато хто підкреслює вчення Ісуса про любов, більшість того, що ми знаємо про пекло, також походить від Ісуса.

Сьогодні деякі християни називають себе "християнами з червоної літери". У багатьох Бібліях слова Христа надруковані червоним кольором. "Християни з червоної літери" зосереджуються на вченні Христа в Новому Завіті (червоні літери) і зводять до мінімуму інші новозавітні вчення. Подібно до цього, люди іноді кажуть: "Ісус ніколи нічого не говорив про гомосексуалізм (або якусь іншу тему), тому я теж не говорю про це". Наголос на "червоній букві" призводить до неправильного розуміння вчення і авторитету Ісуса. Ісус підтверджував Старий Заповіт і всі моральні імперативи, що містяться в ньому. Апостоли, які писали Новий Заповіт (під натхненням Святого Духа), говорили від імені Христа. Коли Павло пише про гомосексуалізм або будь-яку іншу тему, він пише з авторитетом Христа. Ісус обіцяв, що Святий Дух нагадає апостолам про Його вчення після того, як Він вознесеться на небо (Івана 14:26). Ісус доручив апостолам: "Дана Мені вся влада на небі й на землі. Тож ідіть і навчіть усі народи, хрестячи їх в Ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа, навчаючи їх зберігати все, що Я заповів вам. І ось Я з вами по всі дні аж до кінця віку!" (Матвія 28:18-20). Апостоли просто передали і застосували вчення Ісуса до зароджуваної Церкви, і ми знаходимо записи про це в інших частинах Нового Завіту.

Немає кращого способу дізнатися, чого вчив Ісус, ніж прочитати весь Новий Завіт, а не тільки Євангелія.

English



Повернутися на стартову українську сторінку

Чого навчав Ісус?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries