settings icon
share icon
Запитання

Чи був Ісус створений?

Відповідь


Біблія вчить, що Ісус не був створений, а був Творцем. "В (Ісусі) створене все, що на небі й на землі … все через Нього і для Нього створене" (Колосян 1:16, УБТ). Вчення про вічність Христа є однією з відмінних рис біблійного християнства.

Хоча Ісус високо шанується мусульманами, мормонами, Свідками Єгови та іншими представниками різних богословських течій, ці групи вчать, що Ісус був створеною істотою. Саме твердження ортодоксального християнства про повну божественність Христа і Його нестворену природу робить християнство унікальним серед усіх інших релігій і філософій. Різні світові релігії можуть погоджуватися з деякими важливими питаннями, такими як існування трансцендентної, об'єктивної моралі та цінність міцного сімейного життя, але відповідь на питання "хто такий Ісус Христос?" швидко відокремлює тих, хто дотримується біблійного християнства, від тих, хто його не поділяє.

Ранні віровчення церкви однозначно вчать, що Ісус не був створений, але що Він є вічно божественною особою, Сином Божим. Мусульмани вчать, що Ісус був людським пророком, народженим від Діви Марії, але з'явився на світ так само, як і всі інші. Мормони, які дотримуються сучасної форми аріанства, вірять, що Ісус мав початок, так само як і Бог Отець. Свідки Єгови кажуть, що Ісус був першим творінням Єгови і спочатку називався архангелом Михаїлом. Тож по який бік поділу на творця і творіння насправді знаходиться Ісус? Чи є Ісус творінням, а отже, частиною створеного порядку, чи Він, разом з Отцем і Святим Духом, є Творцем всього створеного? Чи є Ісус “heteroousios” ("з іншої субстанції"), ніж Отець, як стверджував єретик 4-го століття Арій; чи Христос і Отець “homoousios” ("з однієї субстанції"), як стверджував Афанасій і постановив Нікейський собор?

Намагаючись відповісти на питання "чи був Ісус створений?", немає кращої людини, до якої можна звернутися, ніж до Самого Ісуса. Під час Свого публічного служіння Ісус постійно привласнював собі божественні прерогативи. Він постійно користувався правами, які ніколи не були б доречними для створеної істоти. Він сказав, що Він “Володар суботи" (Марка 2:28), а оскільки субота була встановлена Богом, то твердження Ісуса про те, що Він “Володар” суботи, було утвердженням божественності. Ісус говорив про Своє унікальне, близьке знання Отця (Матвія 11:27) і про славу, яку Він розділив з Отцем “перед тим, як світ постав” (Івана 17:5). Ісус приймав поклоніння інших (Матвія 14:32-33) і описав майбутній час, коли Він буде судити всі народи (Матвія 25:31-44). Лука розповідає нам, що Ісус зайшов так далеко, що особисто простив гріхи жінки - те, що може зробити тільки Бог - і приписав її прощення її вірі в Нього (Луки 7:48-50)!

Учні Ісуса були однаково чітко переконані у своїй вірі в Його божественність і нестворену природу. Іван говорить нам, що "На початку було Слово, і Слово було в Бога, і Слово [Ісус] було Бог" (Івана 1:1). Зустрівши воскреслого Ісуса, апостол Хома вигукнув до Нього: "Господь мій і Бог мій!" (Ів. 20:28). Апостол Павло називав Христа "Богом над усіма" (Римлянам 9:5) і стверджував, що "в [Христі] тілесно перебуває вся повнота Божества" (Колосянам 2:9). На початку існування Церкви Ісус був і об'єктом молитви (Дії 7:59), і Тим, в чиєму імені проголошувалося прощення гріхів (Дії 2:38; 10:43). Після допитів християн під загрозою смерті римський адміністратор Пліній Молодший писав у своєму листі до імператора Траяна (бл. 110 р. н.е.), що "[християни] мали звичку збиратися в певний визначений день до світанку, коли вони співали віршами гімн Христу, як богу" (Листи 10.96).

Ісус, Бог Син, не був створений. Він існував завжди; Він не має ні початку, ні кінця. Син прийняв людську плоть у певний момент людської історії (Івана 1:14). Християни називають цю подію Боговтіленням. Цей акт був невід'ємною частиною нашого спасіння (Галатів 4:4-5; 2 Коринтян 5:21; Євреїв 9:22). Починаючи з втілення, вічний, нестворений Син є воістину Богом і воістину людиною. Але ніколи не було часу, коли Син не існував. Він ніколи не був створений. Ісус завжди був і назавжди залишиться нашим “великим Богом і Спасителем" (Тита 2:13).

EnglishПовернутися на стартову українську сторінку

Чи був Ісус створений?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries