settings icon
share icon
Запитання

Чи був Ісус рабином?

Відповідь


З Євангелій зрозуміло, що Ісус мав репутацію єврейського рабина (Марка 14:45; Івана 1:38). Петро (в Марка 9:5) і Марія Магдалина (в Івана 20:16) обидва називали Ісуса "Рабином". Більше того, юдейський правитель Никодим вважав, що цей титул підходить для Ісуса: "Равві, знаємо, що Ти прийшов від Бога як Учитель, бо ніхто не може робити таких чудес, які Ти робиш, коли би Бог не був з ним" (Ів. 3:2, УБТ). В іншому місці ми бачимо, що Ісуса називають "Учителем" (Марка 5:35). Відповідно до Івана 1:38, Рабин і Вчитель є синонімами.

Рабин (дослівно "мій пан") - це представник духовенства в релігії юдаїзму. Рабини часто очолюють синагоги, де вони навчають єврейському Писанню та єврейським традиціям. Рабини виголошують проповіді, тлумачать Старий Завіт та виконують інші функції, подібні до функцій християнських священнослужителів. Хоча Ісус ніколи не був частиною офіційного керівництва храму, Його все одно вважали рабином через Його служіння навчання. Навіть вавилонський Талмуд описує Ісуса як вчителя, який мав учнів (Санедрін 43а).

У першому столітті нашої ери слово "рабин" використовувалося в більш неформальному значенні, ніж сьогодні. За часів Ісуса титул "рабин" означав лише те, що людина мала репутацію мудрого вчителя або мудреця. Гамаліїл Старший, який навчав Савла з Тарсу і про якого згадується в Дії 5:34-40, у Мішні називається рабином: "Відтоді, як помер рабин Гамаліїл Старший, не стало більше пошани до Закону, а разом з тим вимерли чистота і побожність" (Сота 15:18). З Євангелія від Івана ми дізнаємося, що до Івана Хрестителя також зверталися з цим титулом: "Прийшли вони до Івана і сказали йому: Равві, Той, Хто був з тобою на тому боці Йордану, про Кого ти засвідчив, хрестить і всі йдуть до Нього!" (Івана 3:26).

Отже, здається незаперечним, що Ісус вважався мудрим учителем, а отже, міг бути належним чином віднесений до категорії рабинів, як цей термін використовувався в часи Ісуса. Лише після зруйнування храму в 70 р. н.е. титул "рабин" набув більш формального значення для тих, хто був висвячений у рабинському русі. З плином часу визначення рабина продовжувало розвиватися. Отже, так, Ісус був рабином, як це визначалося в першому столітті, але сьогодні Він не мав би такого звання, як це визначено в сучасному іудаїзмі.

EnglishПовернутися на стартову українську сторінку

Чи був Ісус рабином?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries