settings icon
share icon
Запитання

Що таке верховенство Христа і які його наслідки?

Відповідь


Верховенство Христа - це доктрина, що стосується влади Ісуса і Його Божественної природи. Простіше кажучи, стверджувати верховенство Христа означає стверджувати, що Ісус є Богом.

Словник Вебстена визначає “верховний” як "найвищий за рангом чи повноваженнями" або "найвищий за ступенем чи якістю". По суті, немає нічого кращого. Найвищий рівень чогось - це його межа. Ісус є найвищою силою, славою, авторитетом і важливістю. Вищість Ісуса над усіма описана в Біблії, насамперед у Євреїв та Колосян.

Основною темою книги Послання до Євреїв є пояснення діяльності Ісуса в контексті системи Старого Завіту. Ісус був втіленням старозавітних єврейських традицій і ролей. Інша головна тема Послання до Євреїв полягає в тому, що Ісус не просто представляє новий спосіб ведення справ. Він, скоріше, є найвищим. Він є справжнім виконанням старого способу ведення справ, а тому є більшим за нього. Щодо храмової системи за Мойсеєвим Законом, автор послання до Євреїв пише: "А тепер Він прийняв значно краще служіння, оскільки Він є Посередником кращого Завіту, узаконеного на кращих обітницях" (Євреїв 8:6, УБТ). По суті, Ісус є більшим за систему Старого Завіту. Він охоплює і замінює старий спосіб ведення справ. Це видно з багатьох порівнянь Ісуса зі старозавітними ролями та ритуалами. Наприклад, нам кажуть, що оскільки Ісус “перебуваючи вічно, має священство нескінченне. Тому, будучи завжди живим, Він може завжди спасати тих, хто приходить до Бога через Нього, аби заступатися за них" (Євреїв 7:24-25). Таким чином, Ісус охоплює старозавітне священство і є вищим над ним.

Послання до Євреїв пояснює, що Христос є вищим за ролі та системи. Послання до Євреїв 1:3 говорить: "Він, будучи сяйвом слави та образом Його сутності, утримуючи все словом Своєї сили…”. Аналогічно, у Колосян 2:9 сказано: "Адже в Ньому тілесно перебуває вся повнота Божества". По суті, Ісус є Богом.

Уривок з послання до Колосян 1:15-23 в деяких перекладах Біблії називається "Вищість Христа". У цьому уривку Павло ясно дає зрозуміти, що Ісус стоїть над усім. Христос названий "образом невидимого Бога" і "первістком над усім створінням" (Кол. 1:15). Слово "первісток" може здатися незрозумілим. Воно не означає, що Христос був створений (як у вченні Свідків Єгови). Натомість, термін "первісток" стосується позиції влади. Бути "первістком" означало займати почесне становище. Павло одразу ж переходить до пояснення ролі Ісуса у творінні: "В Ньому створене все, що на небі й на землі, – видиме й невидиме, – чи престоли, чи панування, чи начала, чи влади, – все через Нього і для Нього створене" (Колосян 1:16). Це означає, що Ісус не створений, але є Творцем. Він є Бог.

Павло продовжує: "Він – раніш усього, і все існує в Ньому. Він є Головою тіла – Церкви. Він – початок, первонароджений з мертвих, щоб у всьому Він мав першість" (Кол. 1:17-18). Павло підкреслює численні сфери, в яких Христос має владу - над творінням, над Церквою, над смертю і, нарешті, "у всьому". Христос є і перед усім, і охоплює все. Тому Христос є найвищим.

Ця доктрина має важливе значення для нашого погляду на Христа і поклоніння Йому. Верховенство Христа стверджує, що Ісус є повністю Богом. Він не просто людина, вища за інших, а справді вищий за все творіння, яким може бути лише Бог. Ця істина має важливе значення для нашого спасіння. Бог безмежний, і тому наш гріх проти Нього є безмежним злочином. Щоб спокутувати цей злочин, жертва повинна бути безмежною. Ісус як Бог є безмежним, а отже, гідною жертвою.

Те, що Ісус є найвищим, не дозволяє нам говорити, що Він є лише одним з багатьох шляхів до Бога. Він не просто добрий моральний вчитель, якого ми можемо обрати для наслідування; Він - Бог, і Він - понад усе. Вищість Ісуса також робить очевидним, що ми не можемо спокутувати наші власні гріхи. Насправді, "неможливо, щоб кров телят і козлів усувала гріхи" (Євреїв 10:4). Ісус не тільки виконав, але й замінив цю систему. Спасіння не ґрунтується на ділах (див. Ефесян 2:1-10). І, як тільки ми врятовані, вищість Ісуса показує нам, що ми не можемо прагнути бути схожими на Нього власними силами. Ісус є зовсім іншим, вищим над усіма. Християни покликані бути схожими на Ісуса, але це відбувається через дію Святого Духа (Филип'ян 2:12-13; Римлян 8).

Вищість Ісуса вчить нас, що Він не просто духовна істота, яка стоїть вище за інших. Павло говорить нам, що через Нього було створене все видиме і невидиме, на небі і на землі, тобто духовне і тілесне (див. Колосян 1:16). Євреям 1:4 називає Ісуса вищим за ангелів. Ця істина заперечує будь-які тенденції до поклоніння ангелам. Ісус створив ангелів і є вищим за них. Нам чітко сказано, що Він більший за них. Тому нам потрібно поклонятися тільки Ісусу. Ісус є вищим як над фізичним, так і над духовним світом, таким чином надаючи обом сферам значення, залишаючись суверенним над ними.

Коли ми розуміємо верховенство Христа, ми маємо більш точне уявлення про Нього. Ми повніше розуміємо глибину Його любові; ми більш здатні приймати і відповідати на Його любов. Богослови вважають, що послання до Колосян було написане, зокрема, для боротьби з єресями, які поширювалися в Колосянах. Павлу здавалося доречним підтвердити верховенство Христа, щоб розвіяти ці помилкові переконання. Він стверджував верховенство Христа, Його панування і Його достатність для нас. Послання до Євреїв пояснює зв'язок між старим завітом і новим завітом Ісуса. Він розкриває стару систему як тінь остаточного сповнення в Ісусі Христі. Верховенство Христа є ключовим для правильного розуміння Його Особи, Його діла, нашого статусу як віруючих і Царства Божого.

EnglishПовернутися на стартову українську сторінку

Що таке верховенство Христа і які його наслідки?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries