settings icon
share icon
Запитання

Як розпізнати месіанські пророцтва в Старому Завіті?

Відповідь


За деякими підрахунками у Старому Завіті налічується понад 300 месіанських пророцтв. Тому в Новому Завіті ми часто зустрічаємо такі твердження: "Бо сталося це, аби збулося Писання” (Івана 19:36, УБТ). Деякі месіанські пророцтва в Старому Завіті досить прямі, інші - більш непрямі. Ось кілька порад, як розпізнати пророцтва про Месію:

Вивчайте Слово. Це само собою зрозуміло, але в розумінні Біблії ніщо не може замінити читання Біблії та молитовного пошуку мудрості з висоти (Якова 1:5). Деякі месіанські пророцтва в Старому Завіті чітко визначені як такі пророками, які їх написали. Слово "Месія" означає "Помазаник" або "Обранець", і ці титули зустрічаються в кількох пророцтвах. Даниїла 9:25-26 - важливе пророцтво про смерть Месії. Псалом 2:2 також посилається на Помазаника Божого.

Звичайно, контекст завжди важливий, коли ми тлумачимо Писання. Не кожна згадка про "помазаника" в Старому Завіті є посиланням на обіцяного Месію. Перський цар Кір названий Божим помазаником в Ісаї 45:1, так само як і цар Саул в 1 Самуїла 24:10; обидва ці царі були обрані Богом для особливої роботи, що і є основним значенням поняття "помазаник".

Звернення Давида до Божого помазаника у Псалмі 132 є прикладом того, як титул може мати подвійне значення. Давид молиться: "Заради Давида, Твого слуги, не відвернись від Свого помазаника" (Пс. 132:10). Тут Давид двічі посилається на себе, називаючи себе "Божим слугою" і "Божим помазаником" - Давид був буквально помазаний пророком Самуїлом на царство (1 Самуїла 16:13). Але слово, яке використовує Давид, є єврейським словом, що означає "Месія", і Псалом 132:10 можна легко застосувати до Ісуса Христа в Новому Завіті. Що робить цей уривок ще більш захоплюючим, так це те, що відразу після згадки про Давида як помазаника, Псалом 132 починає говорити про Месію: один з нащадків Давида буде правити з престолу (Псалом 132:11), і династія Давида буде нескінченною (вірш 12). Потім поворот: Сам Господь буде вічно правити з Сіону (вірші 13-14); як Цар Господь принесе достаток, спасіння і радість (вірші 15-16); цей Цар, Який походить від Давида, матиме божественну силу, і всі Його вороги будуть переможені (вірші 17-18). Вірш 17 містить ще одну згадку про "Помазаника". Поєднайте все це з тим фактом, що Месію зазвичай називали "Сином Давидовим" (див. Матвія 22:42), і псалом 132 явно є месіанським пророцтвом. Давиду, Божому помазанику, було обіцяно, що ще більший Помазаник вічно сидітиме на Сіонському престолі.

Вивчіть різні імена Месії. Деякі месіанські пророцтва Старого Завіту використовують різні імена для Месії. Наприклад, Ісаї 42:1 говорить про Месію як про "Слугу" Господа. Пророцтво Чисел 24:17 називає Месію "Зіркою", яка походить з Юдеї. В Ісаї 11:1 Месія є "Гілкою", яка приносить багато плодів. Часто Месію в Старому Завіті представляють як царя, який буде правити в праведності (див. Ісаї 9:6-7; 32:1; Єремії 23:5; Захарії 9:9).

Порівнюйте Писання з Писанням. Деякі месіанські пророцтва Старого Завіту ідентифікуються новозавітними авторами. Матвій особливо корисний у тому, що пов'язує старозавітні пророцтва з їхнім виконанням у житті Христа. Народження Ісуса є виконанням пророцтва Ісаї 7:14 (пор. Мт. 1:18-23). Втеча Ісуса до Єгипту виявляється виконанням непрямого пророцтва в Осії 11:1 (пор. Мт. 2:15). Тріумфальний в'їзд Ісуса в Єрусалим пов'язаний з пророцтвом Захарії 9:9 (пор. Мт. 21:1-5). Смерть Ісуса на хресті виконала багато старозавітних пророцтв, включаючи Псалом 34:20 і Захарії 12:10 (пор. Івана 19:31-37).

Іноді Ісус цитував месіанське пророцтво і застосовував його до Себе. У синагозі в Назареті Ісус прочитав месіанський уривок з Ісаї 61 і сказав: "Сьогодні, коли ви чуєте, сповнилося це Писання" (Луки 4:21). Незадовго до арешту Ісус цитує пророцтво Захарії 13:7, стверджуючи, що пророцтво ось-ось здійсниться (Матвія 26:31). Він також цитує Ісаї 53:12 (в Луки 22:37), і коли ми вивчаємо всю 53 главу Ісаї, то виявляємо, що значна частина цієї глави безпосередньо відповідає страстям Ісуса. Коли Ісус цитує уривок зі Старого Завіту і каже, що Він є його виконанням, ми точно знаємо, що цей уривок був месіанським.

Іноді посилання Ісуса на уривок з Євангелія підказує нам, що ми маємо справу з месіанським пророцтвом. Наприклад, на хресті Ісус вигукнув: "Боже Мій, Боже Мій, чому Ти Мене покинув?" (Мт. 27:46). Виявляється, це точні слова з Псалма 22:1. Коли ми звертаємося до Псалма 22, то знаходимо багато деталей розп'яття: знущання, які терпів Ісус (Пс. 22:7; пор. Мт. 27:38-44), спрагу Ісуса (Пс. 22:14; пор. Ів. 19:28), проколювання Його рук і ніг (Пс. 22:16; пор. Ів. 20:20), кидання жереба про Його одяг (Пс. 22:18; пор. Лк. 23:34). Агонізуючий крик Ісуса служить дороговказом, що вказує нам на скарбницю месіанських пророцтв у Псалмах.

Шукайте теми, схожі обставини та відповідні деталі. Деякі месіанські пророцтва в Старому Завіті мають форму типів. Старозавітні жертвоприношення є певними типами Месії, який проллє Свою кров за наші гріхи. Храмовий світильник, жертовник для кадіння і стіл з хлібами також є чіткими прообразами Христового світла, заступництва і забезпечення.

Сни Йосипа про те, що його сім'я вклониться йому в 37-й главі Буття, здійснилися, хоча брати Йосипа ненавиділи його. Відкинення і, зрештою, вивищення Йосипа можна розглядати як пророцтво про відкинення Христа і Його вивищення праворуч Бога. Так само дії Вооза в книзі Рут можна розглядати як непряме пророцтво про роботу Христа заради нас. Життя Ісуса Навина, сповнене віри і перемоги, також можна розглядати як предтечу Христа - особливо якщо врахувати, що Ісус Навин і Ісус - це форми одного і того ж єврейського імені Єшуа. Розгляд історій Йосипа, Вооза та Ісуса Навина як месіанських "пророцтв" вимагає певних висновків, але визнання існування паралелей не є зловживанням Святим Письмом. Сам Ісус використовував елементи історії Йони як пророцтво про Своє воскресіння (Луки 11:29-30).

Месіанські пророцтва стосуються певного аспекту природи, служіння або асоціацій Месії. Наприклад, Буття 3:15 пророкує про Спасителя, який розчавить змія і буде "насінням жінки". Це пророцтво передбачає непорочне народження, а також перемогу Христа над сатаною. Єремія 31:15 пророкує винищення Іродом немовлят у Вифлеємі (див. Матвія 2:16-18). А Ісая 35:5-6 пророкує, що Месія зцілить сліпих, кульгавих і німих (пор. Луки 7:22).

Дорогою до Емаусу Ісус сказав двом Своїм учням: "Має збутися все написане про Мене і в Законі Мойсея, і в Пророків, і в Псалмах!" (Луки 24:44). Весь Старий Завіт - Закон, Пророки і Писання - містить месіанські пророцтва. І всі ці пророцтва "повинні" здійснитися. Вивчення пророцтв та їх виконання - це і є вивчення Божої вірності. Зокрема, месіанські пророцтва розкривають Божу вірність у спасінні Свого народу. Таке дослідження є безмежно корисним.

English



Повернутися на стартову українську сторінку

Як розпізнати месіанські пророцтва в Старому Завіті?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries