settings icon
share icon
Запитання

Що Біблія каже про управління емоціями?

Відповідь


Якими були би люди, якби вони ніколи не виявляли емоцій, якби могли постійно контролювати їх? Можливо, ми були би схожі на роботів, які реагують на всі ситуації логічно, а не емоційно. Проте Бог створив нас за Своєю подобою, і Його емоції розкриваються у Святому Письмі; тому Він створив нас емоційними істотами. Ми відчуваємо любов, радість, щастя, провину, гнів, розчарування, страх тощо. Деякі емоції приємно відчувати, а деякі – ні. Іноді наші емоції ґрунтуються на істині, а іноді вони «оманливі», оскільки походять від хибних припущень. Наприклад, якщо ми помилково вважаємо, що Бог не контролює обставини нашого життя, то можемо відчувати страх, розпач або гнів, засновані на цьому хибному переконанні. Однак емоції сильні й реальні для того, хто їх відчуває, і вони можуть бути корисним індикатором того, що відбувається в нашому серці.

Водночас важливо навчитись управляти емоціями, а не дозволяти їм контролювати нас. Наприклад, коли ми злимося, важливо вміти зупинитися, визначити, на що ми злимося, дослідити своє серце, щоб зрозуміти, чому ми злимось, а потім діяти відповідно до біблійних принципів. Безконтрольні емоції зазвичай не приносять результату, який прославляє Бога: «Адже людський гнів не здійснює Божої справедливості» (Якова 1:20; Сучасний переклад Українського Біблійного Товариства).

На наші емоції, як і на наш розум і тіло, сильно впливає гріхопадіння людства. Інакше кажучи, наші емоції заплямовані нашою гріховною природою, і тому їх слід контролювати. Біблія каже нам, що ми маємо перебувати під контролем Святого Духа (Римлянам 6; Ефесянам 5:15-18; 1 Петра 5:6-11), а не емоцій. Розпізнаючи свої емоції та віддаючи їх Богові, ми зможемо підкорити своє серце Йому, дозволити здійснювати Свою діяльність у наших серцях і спрямовувати наші дії. Іноді це може означати, що Господь просто втішає нас, заспокоює та нагадує, що нам не треба боятися. Іноді Він може спонукати нас прощати або просити прощення. Псалми містять чудові приклади того, як керувати емоціями та віддавати їх Богові. Багато псалмів сповнені неприхованих емоцій, але ці емоції виливаються Йому у спробі знайти Його істину та праведність.

В управлінні емоціями також корисно, коли ми ділимося своїми почуттями з іншими людьми. Християнське життя не призначене для того, щоб вести його самітно. Бог дав нам дар товариства з іншими віруючими, які можуть носити наш тягар і чиї тягарі носимо ми (Римлянам 12; Галатам 6:1-10; 2 Коринтянам 1:3-5; Євреям 3:13). Співучні також можуть нагадувати нам про Божу істину та пропонувати нові погляди. Відчуваючи розчарування або страх, ми можемо отримати користь з підбадьорення, напучення та розради, які нам дають інші віруючі. Часто, коли ми підбадьорюємо інших, то підбадьорюємо і самих себе. Так само, коли ми відчуваємо радість, вона зазвичай зростає, коли ми ділимося нею з іншими людьми.

Дозволяти емоціям контролювати нас – неблагочестиво. Заперечення чи засудження наших емоцій також неблагочестиве. Ми маємо дякувати Богові за нашу здатність відчувати емоції та керувати ними як Його даром. Ключ до управління нашими емоціями – це зростання в нашому житті з Господом. Ми трансформуємося через оновлення нашого розуму (Римлянам 12:1-2) та силу Святого Духа – Того, Хто виробляє в нас самовладання (Галатам 5:22-23). Нам необхідно щодня живити себе біблійними принципами, виявляти бажання зростати в пізнанні Бога й проводити час у роздумах про Його характер. Ми маємо прагнути більше пізнавати про Нього та відкривати своє серце Йому за допомогою молитви. Християнське спілкування – це ще одна важлива складова духовного зростання. Ми прямуємо життєвим шляхом разом з братами і сестрами у Христі та допомагаємо одне одному зростати у вірі, а також в емоційній зрілості.

EnglishПовернутися на стартову українську сторінку

Що Біблія каже про управління емоціями?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries