settings icon
share icon
Запитання

Чи є Ісус Ягве? Чи є Ісус Єговою?

Відповідь


Третій розділ книги Вихід описує зустріч Мойсея з Богом, і Господь називає Своє ім'я: "Я є Той, Хто Є. Так скажеш Ізраїльтянам, – говорив далі Він, – Сущий послав мене до вас!" (Вих. 3:13-14, УБТ).

Фраза "Я є Той, Хто Є" на івриті звучить як YHWH, часто перекладається як "Господь", "Ягве" або "Єгова", і в богослов'ї називається тетраграматоном ("слово з чотирьох букв"). Дослівний переклад цього терміну - "Я є те, що Я є", твердження, яке вказує на самодостатнє існування Бога - Він не залежить ні від чого іншого у Своєму існуванні.

Одна з основоположних християнських доктрин полягає в тому, що Ісус є Богом. Він - Єгова/ЯХВЕ, описаний у книзі Вихід 3. Це вчення може бути важко зрозуміти, оскільки Біблія також говорить, що є тільки один Бог: "Слухай, Ізраїлю! Господь , наш Бог, – Господь єдиний" (Второзаконня 6:4).

Біблійне твердження, що існує лише один Бог, називається монотеїзмом. Вчення про те, що Ісус є Богом, не означає, що існує більше одного Бога (політеїзм), або що християнське вчення про Трійцю прирівнюється до існування трьох богів (тритеїзм), або що існує один Бог, який представляє Себе як одну особу в трьох різних способах або модусах (модалізм).

Натомість християнство вчить, що є один Бог, який існує в триєдності, як три Особи в одному Бозі, тобто одне "що", але три "хто"; множинність Осіб, які є єдиними по суті. Посилаючись на глибину цього вчення, А. В. Тозер пише: "Наші найщиріші зусилля осягнути незбагненну таємницю Трійці повинні залишатися назавжди марними, і тільки найглибше благоговіння може врятувати нас від фактичної самовпевненості. Ми прикриваємо своє глибоке незнання словами, але соромимося визнати здивування, боїмося прошепотіти "таємниця"" (Пізнання Святого, с. 18).

Біблія стверджує місце Сина Божого в Божестві як у Старому, так і в Новому Завітах. Одним з уривків, що підтверджує божественність Сина в Старому Завіті, є Псалом 2: "Повстають земні царі і князі змовляються разом проти Господа та Його Помазаника, мовляв: Розбиймо їхні кайдани і скиньмо з себе їхнє ярмо … Шануйте Сина, щоб Він не розгнівався і ви не загинули в дорозі, коли зненацька спалахне Його гнів. Блаженні всі, що на Нього покладаються" (Псалом 2:2-3, 12, NASB).

У Новому Завіті Ісус підтверджує Свою божественність у багатьох місцях. У Своїх загальних вченнях Він називає Себе так само, як Бог описаний у Старому Завіті, і робить те ж саме у двадцяти Своїх притчах. Приклади включають наступне:

Бог у Старому Завіті

Я Є (Вихід 3:14-15; Ісая 48:12)

Пастир (Псалом 23:1)

Світло (Псалом 27:1)

Скеля (Псалом 18:2)

Володар над усіма (Ісаї 9:6)

Суддя всіх народів (Йоіл 3:12)

Наречений (Ісаї 62:5; Осії 2:16)

Боже Слово ніколи не минає (Ісаї 40:8)

Сіяч (Єремії 31:27; Ездри 34:9)

Перший і Останній (Ісаї 48:12)

Звернення Ісуса до самого себе

Я Є (Івана 8:58)

Пастир (Івана 10:11)

Світло (Івана 8:12)

Скеля (Матвія 7:24)

Володар над усіма (Матвія 28:18)

Суддя всіх (Івана 5:22)

Наречений (Матвія 25:1)

Слова Ісуса ніколи не минають (Марка 13:31)

Сіяч (Матвія 13:3-9)

Перший і Останній (Об'явлення 1:17-18)

Ісус сказав багато речей, які прирівнювали Його до Ягве: "Хто Мене бачив, той і Отця бачив" (Івана 14:9) і "Я і Отець – Ми одне!" (Івана 10:30). Він просив Бога: "А тепер Ти прослав Мене, Отче, в Себе тією славою, яку Я мав у Тебе ще перед тим, як світ постав" (Івана 17:5). Він сказав: "Мій Отець працює дотепер, – працюю і Я" (Івана 5:17).

Крім того, Ісус дев'ять разів в Євангеліях приймав поклоніння, прощав гріхи і наказував учням молитися в Його ім'я. Ісус ніколи не говорив - як це робили інші пророки - "Так говорить Господь"; натомість Ісус говорив "Я кажу" і наказав Своїм учням хрестити в Його ім'я.

Автори Нового Завіту також багато разів називають Ісуса Богом (наприклад, Матвія 3:16-17; Івана 1:1-3,14; Івана 20:28; Римлян 9:5; Филип'ян 2:5-8, 9-11; Колосян 1:16-19; 2:9-10; 1 Тимофія 6:15; 2 Петра 1:1; Євреїв 1:8; 13:8; Об'явлення 1:8, 17; 2:8; 17:14; 19:16; 21:6; 22:13).

На закінчення, вчення Писання полягає в тому, що Ісус дійсно є Яхве, Я Є, Бог Старого Заповіту.

EnglishПовернутися на стартову українську сторінку

Чи є Ісус Ягве? Чи є Ісус Єговою?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries