settings icon
share icon
Запитання

Як можна узгодити Втілення з Божою незмінністю?

Відповідь


Великі богословські уми билися над цим питанням, намагаючись спростовувати різні лжевчення. Формулюючи свої відповіді, ранні богослови підтримували твердження Писання.

З одного боку, вони відстоювали повну божественність Ісуса Христа, і це правильно. Існують біблійні уривки, які прямо стверджують Його божественність, наприклад, Івана 1:1, а також інші уривки, які натякають на Його божественність, показуючи, що Він виконує дії, які може робити тільки Бог: судить людство, прощає гріхи, зцілює людей і створює всесвіт.

У той же час, ранні богослови відстоювали повну людську природу Ісуса Христа. Святе Письмо дає докази того, що Ісус був людиною, здатною страждати, вмирати і відчувати слабкості, як фізичні, так і емоційні.

Коли "Слово стало тілом" (Івана 1:14), Він не став двома особами (однією божественною і однією людською), але Він став однією Людиною з двома різними природами, повністю божественною і повністю людською. Слово залишилося незмінним, коли Він увійшов у союз з безгрішною людською природою у фізичному тілі (Євр. 10:5).

У цьому полягає конкретна відповідь на питання: що стосується божественної природи Ісуса, то Він незмінний. Що стосується Його людської природи, то Він мінливий. Як Бог Ісус незмінний, нескінченний, вічно вищий у всіх відношеннях. Але що стосується Його людської природи, то Він мінливий, схильний до слабкості, здатний страждати, здатний померти. Він одночасно божественний і людський, безмежно сильний і немічний, безсмертний і смертний. Він - Боголюдина.

Син Божий не змінив Своєї природи у втіленні. Божественна природа не "злилася" з людською - це вимагало б змін. Навпаки, божественна природа співіснує з людською в Особі Христа. Втілення означає, що Ісус може претендувати як на Свою божественну, так і на людську природу.

В Івана 17:5 Ісус молиться до Отця: "А тепер Ти прослав Мене, Отче, в Себе тією славою, яку Я мав у Тебе ще перед тим, як світ постав" (УБТ). У цьому проханні очевидні обидві природи Ісуса. Він посилається на Своє попереднє існування з Богом, в якому Він розділяв славу Отця (що свідчить про Його божественну природу), і Він просить, щоб Його прославили (що свідчить про Його людську природу).

Бог повинен бути незмінним, оскільки Він не може деградувати в гірший стан і не може вдосконалюватися в кращий. Він вічно досконалий і, як Бог, не може бути іншим. Досконалість - це абсолют, і для Нього неможливо бути "більш досконалим". На противагу цьому, людина не має безмежних можливостей. Людина скінченна і мінлива і завжди має простір для вдосконалення, що пояснює той факт, що Ісус "набував мудрості, віку та благодаті – в Бога і в людей" (Лк. 2:52).

Зрештою, великі богословські уми четвертого і п'ятого століть, які боролися з цією проблемою, відповіли так: "Ми не можемо повністю пояснити це, але, спираючись на Писання, ми знаємо, що Ісус Христос був і людиною, і божеством. Ми зобов'язані стверджувати те, що стверджує Святе Письмо, навіть якщо мусимо визнати, що деякі аспекти Боговтілення є дивовижною таємницею. Ми сповідуємо те, що Бог об'явив нам про це".

Існує чудовий зв'язок з нашим спасінням, який випливає з цієї таємниці Боговтілення. Він полягає в тому, що Христос, втілений Бог Син, є ідеальним послом між Богом і людством (1 Тимофія 2:5). Як Бог Він може досконало представляти нам Бога; як людина Він може досконало служити нашим заступником перед Богом Отцем, укладаючи мир від нашого імені. "Дітоньки мої, пишу вам це, щоб ви не грішили. А коли хто згрішить, то маємо Заступника перед Отцем, Ісуса Христа, Праведника" (1 Івана 2:1).

English



Повернутися на стартову українську сторінку

Як можна узгодити Втілення з Божою незмінністю?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries