settings icon
share icon
Запитання

Що в Біблії сказано про взаємини зі складними людьми?

Відповідь


Усі ми знаємо людей, які тим чи іншим чином є «складними», і всім нам доводиться мати справу з ними час від часу. Складною може бути людина, що проявляє зарозумілість, войовничість, егоїстичність, легковажність, безрозсудність, грубість, або постійно сперечається. Такі люди точно знають, як нас роздратувати, засмутити, зачепити наші почуття та створити проблеми. Спілкування зі складними людьми стає випробуванням терпіння, любові та благодаті.

У своєму ставленні до складних людей ми маємо наслідувати приклади, надані Ісусом, бо Він, без сумніву, мав справу з багатьма складними людьми під час Свого перебування на землі. Спілкуючись зі складними людьми, Він ніколи не виявляв суворої зверхності або зневажливої гордині; навпаки – Він демонстрував самоконтроль. Коли це було необхідно, Христос вдавався до докорів (Івана 8:47), але Він також поводився зі складними людьми, зберігаючи мовчання (Івана 8:6), ставлячи питання (Марка 11:28-29), наводячи їм слова зі Святого Письма (Марка 10:2-3) та розповідаючи притчі або історії (Луки 7:40-42).

У Нагірній проповіді Ісус конкретно каже про те, як поводитися зі складними людьми з любов’ю та смиренням: «Але вам, хто слухає, кажу: Любіть ворогів ваших; добро робіть тим, які ненавидять вас; благословляйте тих, які проклинають вас; моліться за тих, які кривдять вас. Тому, хто б’є тебе по щоці, підстав і другу, а від того, хто забирає в тебе одяг, не борони й сорочки. Кожному, хто просить у тебе, – дай, а від того, хто забирає твоє, – не домагайся. Як хочете, щоби чинили вам люди, – чиніть і ви їм так само» (Луки 6:27-31; тут і далі – Сучасний переклад Українського Біблійного Товариства). У 1 Петра 3:9 сказано: «Не відплачуйте злом за зло або лайкою за лайку, а навпаки, благословляйте, знаючи, що ви були покликані на те, аби успадкувати благословення».

Маючи справу зі складними людьми, нам слід остерігатися гордині. Важливо згадати напучення апостола Павла з послання до Римлян 12:3: «Кажу кожному з вас через дану мені благодать: не думати про себе більше, ніж належить думати, а думати скромно, згідно з мірою віри, якою Бог кожного наділив» (див. також Филип’янам 2:3-4). Отже, коли ми знаємо, що на нас чекає спілкування зі складною людиною, то маємо в цій ситуації бути смиренними. Любов також є ключем: «Люби свого ближнього, як себе самого» (Галатам 5:14). Нам слід виявляти Божу любов до всіх, включаючи складних людей.

Книга Притчі містить багато мудрих порад щодо спілкування зі складними людьми. Текст Притчі 12:16 закликає до терпіння в наших стосунках: «Гнів нерозумного виявляється відразу, тоді як розумний приховує своє обурення». Вірш Притчі 20:3 вихваляє прагнення до миру: «Уникати сварки – достоїнство людини, – лише нерозсудливий гарячкує». У 10:12 підтримується любов: «Ненависть поводує сварку, а любов покриває всі гріхи». У 17:14 цінується далекоглядність і шанобливість: «Початок сварки, як прорив води, тому зупини суперечку раніше, ніж спалахне сварка». Якщо це можливо, було би найкраще взагалі уникати таких ситуацій, ретельно обираючи коло нашого спілкування: «Не товаришуй з гнівливим, і з людиною запальною не спілкуйся» (Притчі 22:24).

Спілкування зі складними людьми неминуче. Коли ми маємо справу з ними, завжди простіше реагувати так, як підказує нам наше тіло. Проте це лише розкриває найгірше в нас. Наскільки краще буде дозволити нашим відносинам зі складними людьми приносити плід Духа в нас (Галатам 5:22-23)?! Нехай Бог Своєю благодаттю допоможе нам спілкуватися зі складними людьми з любов’ю, радістю, спокоєм, терпінням, добротою, вірністю, делікатністю – на додаток до всього – із самоконтролем. Давайте виявляти ту ж любов, благодать і милосердя, що Бог виявив до нас. І будьмо обережними, щоб самим не стати «складними людьми»!

English



Повернутися на стартову українську сторінку

Що в Біблії сказано про взаємини зі складними людьми?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries