settings icon
share icon
Запитання

Чи був Ісус розпятий на хресті, стовпі чи колоді?

Відповідь


Хрест, мабуть, є найулюбленішим символом у всьому християнстві. Він прикрашає наші церкви і собори, наші ювелірні вироби, наші книги і музику, а також використовується в численних маркетингових логотипах. Порожній хрест символізує подвиг, який виконав на ньому наш Спаситель, добровільно пішовши на смерть, аби понести покарання за наші гріхи. Одними з останніх слів Ісуса перед смертю було “Звершилося!” (Івана 19:30). Закон був виконаний, месіанські пророцтва, що стосувалися Його першого пришестя, здійснилися, і відкуплення було завершено. Не дивно, що хрест став символізувати все те, що є найбільшою історією з усіх коли-небудь розказаних - історію жертовної смерті Христа.

Для багатьох це може стати несподіванкою, але точну форму предмета, на якому був розіп'ятий Ісус, неможливо точно встановити з Біблії. Грецьке слово, що перекладається як "хрест", - “стаурос” - означає "стовп або хрест, який використовувався як знаряддя смертної кари". Грецьке слово “стауро”, яке перекладається як "розпинати", означає "бути прикріпленим до стовпа або хреста". Поза Біблією це дієслово також використовувалося в контексті встановлення паркану з кілками. Хоча “стауром” може означати як "стовп", так і "кілок", багато вчених стверджують, що Ісус, швидше за все, помер на хресті, в якому вертикальна балка виступала над короткою перекладиною. Але біблійний, беззаперечний аргумент не може бути зроблений ні на користь хреста, ні на користь стовпа/кілка. Римляни не були перебірливими в тому, як вони розпинали людей. Історично відомо, що вони розпинали людей на хрестах, стовпах, кілках, перевернутих хрестах, Х-подібних хрестах (на якому апостол Андрій, за переказами, прийняв мученицьку смерть), стінах, дахах тощо. Ісус міг бути розіп'ятий на будь-якому з цих предметів, і це не вплинуло би на досконалість чи достатність Його жертви.

Деякі культи, особливо Свідки Єгови, наполягають на тому, що Ісус не помер на хресті і що хрест насправді є язичницьким символом. Їхня позиція щодо цього питання викликає подив, враховуючи багатозначність грецького слова "хрест". Але вони сформулювали свій переклад Нового Світу так, що Ісус помер на “дереві тортури”, а не на хресті. Враховуючи, що Свідки Єгови також заперечують божественність Христа і Його тілесне воскресіння, цілком логічно, що вони повинні заперечувати й інші деталі традиційного християнства.

Аргументом проти вчення Свідків Єгови про те, що Ісус помер на “дереві тортури”, є деякі непрямі докази в Новому Завіті. Один з них міститься в Євангелії від Івана 20. Хома, у свій знаменитий момент сумніву, сказав: "Поки не побачу на Його руках ран від цвяхів і не вкладу мого пальця в рани від цвяхів, не вкладу своєї руки в Його бік, – не повірю!" (вірш 25; Сучасний переклад УБТ). Зверніть увагу на згадку Хоми про цвяхи (у множині), які залишили шрами на руках Ісуса. Якби Ісуса розп'яли на стовпі або палі, то використовували б лише один цвях. Факт наявності двох цвяхів у руках свідчить про традиційний хрест.

У суперечках про форму хреста повністю загубилося його значення для нас. Ісус сказав: "Коли хто хоче йти за Мною, нехай зречеться самого себе, візьме свій хрест і йде за Мною. Бо коли хто хоче спасти свою душу, той погубить її, а хто погубить свою душу заради Мене, той знайде її" (Матвія 16:24-25). Хрест/кілок/стовп був знаряддям смерті. Кажучи нам взяти свій хрест і йти за Ним, Ісус каже, що для того, щоб бути Його справжніми послідовниками, ми повинні вмерти для себе. Якщо ми називаємо себе "християнами", то ми маємо відректися від себе і віддати своє життя заради Нього. Це може прийняти крайню форму мучеництва за нашу віру, але навіть у найбільш мирних політичних умовах ми повинні бути готові позбавитися самоправедності, самореклами, егоїстичних амбіцій - для того, щоб бути Його послідовниками. Ті, хто не бажає цього зробити, "недостойні" Його (Матвія 10:38).

Отже, чи помер Ісус на хресті? Ми віримо, що так. Чи міг Він померти на стовпі або на палі? Можливо, якщо не брати до уваги слова Хоми в Івана 20:25. Але ще важливіше, ніж форма предмета, на якому був розіп'ятий Ісус, є те, що Він пролив Свою кров за наші гріхи і що Його смерть придбала нам вічне життя.

EnglishПовернутися на стартову українську сторінку

Чи був Ісус розпятий на хресті, стовпі чи колоді?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries