settings icon
share icon
Запитання

Що означає, що Ісус - Цар Юдейський?

Відповідь


Ісус двічі називається Царем Юдейським у Своєму земному житті: волхвами, при народженні (Матвія 2:2) і під час суду та подальшого розп'яття (Марка 15:2). У всіх чотирьох Євангеліях слова "Цар Юдейський" є частиною промови Пилата до розлюченого натовпу (Матвія 27:37; Марка 15:9; Луки 23:38; Івана 19:3) і прямим зверненням Пилата до Ісуса (Матвія 27:11; Марка 15:2; Луки 23:3; Івана 18:33). Цікаво, що тільки неєвреї використовували цей специфічний титул для опису Ісуса, підкреслюючи істинність Івана 1:11, який говорить: "До своїх Він прийшов, та свої Його не прийняли" (УБТ).

Титул Царя Юдейського мав як месіанське, так і політичне значення. Царів в Ізраїлі помазували оливою на знак Божого обрання (див. 1 Царів 1:39), а Месія означає "Помазаник". Як Син Давида, Месія був обраний Богом, щоб виконати Давидовий Заповіт і правити на престолі в Єрусалимі. Коли волхви прийшли до Єрусалиму в пошуках Царя Юдейського, вони, швидше за все, мали на увазі майбутнього політичного лідера - на превеликий жаль, царя Ірода. Але євреї в Єрусалимі, почувши запитання волхвів, подумали б про довгоочікуваного Месію.

В Євангелії від Марка 15:32 дехто глузливо називає Ісуса "Царем Ізраїлю" і асоціює цей титул з ім'ям "Христос" ("Месія"). Те, що вони мали на увазі як глузливе презирство - який же цар буде висіти на хресті? - було, за іронією долі, чистісінькою правдою. Ісус був Царем Ізраїлю, і Він був на хресті, щоб врятувати їх від їхніх гріхів.

Табличка, яку Пилат повісив над Ісусом на хресті, ідентифікувала "злочинця" трьома мовами: "Ісус Назарянин, Цар юдеїв” (Івана 19:19). Юдейські лідери заперечували проти застосування месіанського титулу до Ісуса: "Не пиши: Цар юдеїв, але те, що Він Сам заявляв: Я – Цар юдеїв!" (вірш 21). З причин, які він залишив при собі, Пилат відмовився змінити табличку (вірш 22), що стало ще одним іронічним твердженням істини.

Під час суду над Ісусом Пилат запитав Його: "І запитав Його Пилат: Ти – Цар юдеїв? А Він у відповідь мовив йому: Ти кажеш!". Пізніше Ісус розвинув ідею про те, що Він є царем: "Царство Моє не від цього світу; якби Моє царство було від цього світу, Мої прибічники подбали би, щоб Мене не видали юдеям. Нині ж Моє царство не звідси" (Ів. 18:36). Цар юдейський був відкинутий Ізраїлем, але існує більш широке духовне Царство, яким Він все ще править.

Після розмови про царство Ісуса, Пилат звертається до натовпу і запитує: "Чи хочете, щоб я вам відпустив Царя юдеїв?" (Івана 18:39). Натовп недвозначно вигукує свою відповідь: "Не Його, а Варавву!" (вірш 40). Тоді Пилат дозволяє воїнам побити Ісуса, під час якого вони одягають Ісуса як царя, знущаються над Ним, вигукуючи: "Радій, Царю юдеїв!" і неодноразово б'ючи Його по обличчю (Ів. 19:3). Після знущань Пилат знову представляє Ісуса натовпу як Царя Юдейського: "Ось ваш Цар", - каже він (вірш 14). У відповідь вони кричать: "Візьми, візьми та розіпни Його! Пилат їх запитує: Вашого Царя розіп’яти? Та первосвященики відповіли: Ми не маємо царя, крім кесаря!" (вірш 15). Їхній вибір був зроблений, і Ісуса, їхнього справжнього Царя, повели на розп'яття (вірш 16).

Деякі люди під час служіння Ісуса визнавали Його Царем Юдейським. Коли Ісус востаннє наближався до Єрусалиму, люди в натовпі, що йшов за Ним, “сподівалися, що ось‑ось має об’явитися Боже Царство" (Лк. 19:11). Іншими словами, вони вірили, що Ісус - Цар Юдейський, і були готові допомогти Йому встановити земне царство. Ісус розповів притчу, яка вказувала на те, що Царство затримається (вірші 12-27), але ентузіазм натовпу не згасав. Коли Ісус в'їжджав до Єрусалиму, Його зустріли вітальними вигуками, що вітали Царя Юдейського: "Благословенний Цар, Який іде в Ім’я Господнє! Мир на небі і слава на висотах!" (вірш 38).

Божий народ очікував визволителя з тих пір, як Бог вперше пообіцяв його в Бутті 3:15. Бог Сам об'єднав євреїв під проводом Мойсея і сказав їм, що поки вони йдуть за Ним і слухаються Його, Він буде благословляти і направляти їх (Второзаконня 11:8-9; 27:9-10). Але сини Ізраїлю відкинули Господа як свого лідера і зажадали земного царя (1 Самуїла 8:7, 19). Бог дав їм те, чого вони хотіли, і призначив Саула першим царем над Ізраїлем (1 Самуїла 9:17). Коли Саул не послухався Господа, він був відкинутий Богом, і його синам не було дозволено наслідувати його на троні (1 Самуїла 15:9-11, 23, 28). Замість цього Бог обрав Давида наступним царем єврейського народу (1 Самуїла 16:1). Бог пообіцяв Давиду, що його ім'я назавжди буде пов'язане з ізраїльським троном (2 Самуїла 7:12-16). Під натхненням Святого Духа Давид написав пророчий 22-й псалом, в якому дав Ізраїлю натяк на те, що доведеться пережити їхньому майбутньому Месії і Визволителю. Але у своєму відчайдушному бажанні мати земного царя і земне царство більшість євреїв знехтували цими пророчими словами, так само як і словами з Ісаї 53. Коли прийшов Ісус, Він виконав ці пророцтва. Важливо, що Він походив з царського роду Давида (Матвія 1:1; Івана 7:42) і міг по праву носити титул Царя Юдейського, але через те, що Ісус не був тим, кого вони хотіли, "свої Його не прийняли" (Івана 1:11).

Цар - це верховний правитель. Коли євреї вимагали царя за часів Самуїла, вони відкидали Бога як свого верховного правителя (1 Царств 8:7). Через їхні жорстокі серця Він дозволив їм мати тимчасових царів. Але це призвело до рабства і знищення їх як нації, підкресливши реальність того, що те, чого вони хотіли, було не тим, що їм потрібно. Царство було розділене після правління Соломона, і обидві частини розділеного царства врешті-решт потрапили до рук іноземних ворогів. Єрусалим був зруйнований щонайменше двічі: один раз вавилонянами за часів Навуходоносора (2 Царів 25:8-10), а другий раз римлянами за часів Тита в 70 році нашої ери. Євреї, які відкинули свого справжнього Царя, були розкидані між народами протягом століть аж до 1948 року.

Ісая 11 провістив, що одного дня з'явиться “поганець з Єссеєвого пня” (вірш 1), який наставить світ на шлях істинний. Євреї здавна тлумачили такі пророцтва як пророцтва про земного царя для Ізраїлю. Ми розуміємо, що Ісус був таким Царем, але у Бога були більші плани, ніж просто земне царство. Він ніколи не змирився з тим, що Ізраїль відкинув Його царство, а скоріше використав їхнє неприйняття як можливість продемонструвати Свою любов до всього світу (Івана 3:16). Син Божий прийняв людську плоть, прийшов у вигляді раба і показав Своєму народові, яким є справжній Визволитель (Филип'ян 2:5-11; Марка 10:44).

Оскільки цей Цар юдейський не відповідав ідеям, які вони плекали тисячоліттями, євреї знову відкинули Того, Хто їм був потрібен. Багато євреїв все ще чекають не того царя. Об'явлення 19:16 описує день, коли Ісус повернеться, щоб правити землею. Тоді збудуться стародавні пророцтва про земне Царство Боже, і ніхто не сумніватиметься, що Ісус є Царем царів і Господом володарів. Кожен народ, плем'я і язик вклоняться Царю Юдейському (1 Тимофія 6:14-16; Римлян 14:11; Филип'ян 2:10; Об'явлення 5:9).

EnglishПовернутися на стартову українську сторінку

Що означає, що Ісус - Цар Юдейський?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries