settings icon
share icon
Запитання

Що таке сімейний гріб Ісуса? Чи знайдено загублену гробницю Ісуса Христа?

Відповідь


У 1980 році в Тальпіоті (передмістя Єрусалиму), Ізраїль, будівельна бригада розкопала стародавню гробницю. Усередині гробниці було виявлено десять (або дев'ять) осуаріїв (поховальних кістяних ящиків). На цих кістяних ящиках були написані імена. Знахідка цих осуаріїв не була чимось незвичайним, оскільки тисячі стародавніх осуаріїв були виявлені в стародавніх гробницях в Єрусалимі та його околицях. Що було дещо незвичним, так це імена, які були написані на осуаріях: Ісус, син Йосипа, Марія, Маріамена, Матвій, Юда, син Ісуса, і Йосе (ймовірно, скорочення від Йосипа). Схожість цих імен з іменами біблійного Ісуса та Його родини спонукала телережисера Сімху Якобовічі та кінопродюсера Джеймса Кемерона випустити "Гробницю родини Ісуса" у вигляді книги та "Втрачений гріб Ісуса" у вигляді документального фільму. Якобовічі і Кемерон стверджують, що сімейний гробівець Ісуса дійсно є родинним похованням Ісуса і Його сім'ї, і що присутність кісток Ісуса спростовує Його воскресіння. Чи є якісь підстави стверджувати, що гріб Господній є родинною гробницею Ісуса Христа?

По-перше, перш ніж ми розглянемо це питання з біблійної точки зору, важливо зрозуміти, що жоден впливовий археолог не висловив своєї згоди з проектом "Гробниця родини Ісуса". Куратор антропології та археології в Музеї Рокфеллера в Єрусалимі з 1972 по 1997 рік Джо Зіас стверджує, що проект "висміює археологічну професію". По-друге, є докази того, що гробниця була порушена і піддана вандалізму. Неможливо перевірити, що було, а що не було сплюндровано чи викрадено. Лише на підставі археологічних даних існують серйозні підстави сумніватися в автентичності проєкту "Гробниця родини Ісуса".

З історичної та культурної точок зору існують додаткові аргументи, щоб відкинути ідеї проєкту "Гробниця родини Ісуса". Імена "Ісус, Марія, Матвій, Юда та Йосип" були дуже поширеними іменами в Ізраїлі 1-го століття. Деякі історики культури підрахували, що до 25 відсотків єврейських жінок 1-го століття носили ім'я Марія (Міріам). Новий Завіт підтверджує це, згадуючи шість різних жінок на ім'я Марія, в тому числі трьох, які відіграли важливу роль у житті Ісуса (мати Ісуса, Марія Магдалина і Марія з Витанії). Для єврейської сім'ї 1-го століття не було рідкістю носити імена Ісус (Єшуа), Марія (Міріам), Йосип та Юда, оскільки всі вони були дуже популярними єврейськими іменами (завдяки їхньому походженню з єврейського Писання).

З біблійної точки зору, є багато причин відкинути ідею про родинний гробівець Ісуса. По-перше, Новий Завіт послідовно стверджує, що сім'я Ісуса була з Назарету (Матвія 2:13; Луки 2:4, 39, 51; Івана 1:45-46). Якби у сім'ї Ісуса була гробниця, вона, швидше за все, знаходилася б у Назареті. По-друге, Біблія описує Ісуса і його прийомного батька Йосипа як теслярів (Матвія 13:55; Марка 6:3), що, ймовірно, робить їх фінансово бідними і з низьким соціальним статусом. Гробниця, знайдена в Талпіоті, є гробницею заможної родини. По-третє, Новий Завіт стверджує, що тіло Ісуса було поховане в гробниці, яка належала Йосипу з Аримафеї, і що були свідки того, де Ісус був похований (Матвія 27:57-61; Марка 15:43-47; Луки 23:50-54; Івана 19:38-42).

Документальний фільм "Втрачений гріб Ісуса" відстоює концепцію, що учні Ісуса викрали Його тіло з гробниці, а потім поховали його в родинному склепі. Якщо учні збиралися викрасти тіло Ісуса, щоб довести його воскресіння, навіщо їм ховати тіло Ісуса в гробниці Його власної сім'ї, та ще й написати ім'я Ісуса на Його гробниці? Це не має жодного сенсу. Якби учні хотіли інсценувати воскресіння, то останнє, що вони б зробили, це поховали б Ісуса в Його родинній гробниці (яку інші люди могли б легко оглянути) і написали б Його ім'я (надаючи незаперечні докази того, що Ісус не воскрес).

Тепер перейдемо до суті справи. Справжня мотивація проекту "Гробниця родини Ісуса" - заперечення воскресіння Ісуса Христа. Підзаголовок книги - "Відкриття, розслідування і докази, які можуть змінити історію". Кемерон, Якобовічі та співавтор Пелегріно мають чітку мету. Вони не вірять, що Ісус був Месією, що Ісус був втіленням Бога або що Ісус воскрес після розп'яття. Відкриття "Родинної гробниці Ісуса" є просто зручною основою для їхньої аргументації через схожість імен на гробницях з іменами Ісуса та Його родини. Якби вдалося довести, що "Гробниця родини Ісуса" дійсно була гробницею біблійного Ісуса з Назарету і Його сім'ї, то воскресіння було б спростоване, що зруйнувало б саму основу християнської віри (див. 1 Коринтян, розділ 15).

Жодне з припущень проекту "Гробниця родини Ісуса" не може бути доведено. Насправді, археологічна спільнота майже одностайно засуджує проект "Гробниця родини Ісуса" як містифікацію, що не має під собою жодного історичного чи археологічного підґрунтя. Існують всі підстави сумніватися в претензіях на Гробницю родини Ісуса - археологічні, історичні та біблійні. Християнській вірі немає чого боятися чесної і наукової археології.

Щодо воскресіння Ісуса Христа, яке є справжнім серцем цього питання, є багато чого, над чим варто замислитися. Будь ласка, ознайомтеся з нашими статтями "Чому я повинен вірити у воскресіння Христа?", "Біблійні докази воскресіння Ісуса" та "Чому воскресіння Ісуса Христа важливе?".

EnglishПовернутися на стартову українську сторінку

Що таке сімейний гріб Ісуса? Чи знайдено загублену гробницю Ісуса Христа?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries