settings icon
share icon
Запитання

Чи є різниця у значенні між Ісусом Христом і Христом Ісусом?

Відповідь


Ісус - це людське ім'я, дане Синові Божому, коли Він втілився і народився від Марії. Христос - це титул, який означає "Месія", "Помазаник" або "Обраний". У деяких уривках новозавітні автори використовують термін Ісус Христос, ставлячи на перше місце людське ім'я (наприклад, Юди 1:1); в інших випадках автор використовує порядок “Христос Ісус”, ставлячи на перше місце титул (наприклад, 2 Тимофія 1:1). Це змусило деяких людей замислитися над тим, чи є різниця і яке значення мають імена "Ісус Христос" і "Христос Ісус"?

Це правда, що в багатьох мовах порядок слів можна змінювати для акцентування уваги. Наприклад, у реченні “Ми лише тоді можемо бути певні” злегка підкреслюється слово “певні”, а в реченні “Лише тоді ми можемо бути певні” сильний наголос робиться на умові гарантії: “лише тоді". Висловлювання грецькою та івритом також схильні до зміщення наголосу в залежності від порядку слів, але різниця між "Ісус Христос" і "Христос Ісус" незначна. Вживати титул Христос по обидва боки від особистого імені Ісус означає надавати Йому однакову честь.

У Посланні до Филип'ян 2:5-11 Павло цитує, швидше за все, ранньохристиянський гімн, який передавався в усній формі, щоб допомогти віруючим зберігати правильне богослов'я. У цьому уривку Павло говорить про те, що ми називаємо кенозисом або "спустошенням" Ісуса Христа, коли Він прийняв людську подобу. Ставши повністю людиною, Син Божий позбувся незалежного використання Своїх божественних якостей, ставши Стражденним Слугою, про якого було пророцтво в Ісаї 52-53. Ісус зробив це, щоб примирити нас з Богом, і таким чином прийняв нову славу, яку колись визнає кожен. У Посланні до Филип'ян 2 Христос Ісус стоїть на першому місці, у вірші 5, а Ісус Христос - в кінці гімну, у вірші 11.

Перехід від Христа Ісуса до Ісуса Христа в Посланні до Филип'ян 2 ідеально узгоджується з темою гімну, який цитує Павло. Гімн починається з того, що Бог став людиною - тобто "Христос Ісус" (небесний титул, а потім людське ім'я). Гімн закінчується тим, що Господь возноситься до слави - "Ісус Христос" (людське ім'я, а потім небесний титул). Означення Господа відображають напрямок, в якому Він рухається.

Серед апостолів Павло вживає термін "Христос Ісус" частіше, ніж інші, які зазвичай кажуть "Ісус Христос". На відміну від нього, Іван ніколи не пише "Христос Ісус", але завжди ставить людське ім'я на перше місце. Дехто припускає, що Павло, який ніколи не ходив з Ісусом фізично, частіше за інших називає його "Христос Ісус", можливо, у більш формальний спосіб.

Таким чином, різниця між Ісусом Христом і Христом Ісусом тонка і в більшості контекстів несуттєва. Постановка людського імені на перше місце злегка підкреслює людську сутність Господа; постановка божественного титулу на перше місце злегка підкреслює божественність Господа. Так чи інакше, Ісус є Христос, Месія, Обранець Божий.

EnglishПовернутися на стартову українську сторінку

Чи є різниця у значенні між Ісусом Христом і Христом Ісусом?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries