settings icon
share icon
Запитання

Якщо Ісус був розп'ятий у день приготування, чому Він вже їв пасхальну трапезу?

Відповідь


Всі чотири Євангелія стверджують, що Ісус був розіп'ятий в день приготування (Матвія 27:62; Марка 15:42; Луки 23:54; Івана 19:14, 31, 42). Марк, Лука та Іван стверджують, що наступний день був суботою. Іван використовує таке формулювання: “Був то ж день Приготовлення Пасхи” (Івана 19:14, Огієнко). Виникає питання, якщо Ісус був убитий в день приготування, чому Він вже святкував Пасху зі Своїми учнями (Матвія 26:17-29; Марка 14:12-25; Луки 22:7-22; Івана 13:1-30)?

По-перше, ми повинні відкинути теорію про те, що автори Нового Заповіту помилилися. Складно сприйняти теорію про те, що всі четверо євангельських авторів помилилися в хронології. Невже ми повинні повірити, що Матвій, Марк, Лука та Іван забули те, що вони писали, переходячи від одного розділу до іншого? Ні, має бути краще пояснення, чому Ісус їв пасху до дня приготування.

Далі нам потрібно визначити, до що означав день приготування. Щотижня потрібно було готуватися до суботи - їжу потрібно було готувати заздалегідь. Це привело до того, що “день приготування" став загальним терміном для "п'ятниці". Хоча до Пасхи також потрібно було зробити багато приготувань, немає жодних записів про те, що "переддень Пасхи" називали “днем приготування". Днем приготування завжди була п'ятниця, день перед суботою. У Марка 15:42 це чітко пояснюється.

Як тоді пояснити твердження Івана про те, що Ісус помер у ”день Приготовлення Пасхи" (Івана 19:14)? Цілком можливо, що Іван просто мав на увазі, що саме ця п'ятниця припадала на пасхальний тиждень; ми могли б зрозуміти його слова таким чином: "Це був день приготування, що припав на час Пасхи". Отже, день приготування був для того, щоб підготуватися до суботи, а не до Пасхи.

Закон Мойсея встановлював, в який день слід їсти пасхальне ягня: 14 нісана (Числа 9:2-3). Ми повинні припустити, що Ісус дотримувався Закону і святкував Пасху в призначений час (див. Гал. 4:4). Після Пасхи (четвер) наступав день підготовки (п'ятниця), в який Ісус був убитий. За нею, звичайно ж, слідувала субота, а потім перший день тижня (неділя) - третій день після розп'яття і день, коли Ісус воскрес із мертвих.

Одне із заперечень проти вищезгаданої хронології ґрунтується на Івана 18:28, де сказано: “А Ісуса ведуть від Кайяфи в преторій. Був же ранок. Та вони не ввійшли до преторія, щоб не опоганитись, а щоб їсти пасху”. На перший погляд, здається, що в той час, як Ісус їв пасху напередодні ввечері, юдейські провідники ще не їли пасху - вони “збирались” її їсти після того, як Ісуса заарештували. Щоб узгодити цей вірш із синоптичними розповідями, ми повинні пам'ятати ось що: Пасха була першим днем тижневого свята опрісноків.

Свято (або фестиваль) опрісноків (Чаг ха-Мацот) тривало цілий тиждень, з 15 нісана по 22 нісана. Перший день опрісноків збігався з днем Песаху. Через тісний зв'язок між Пасхою і святом опрісноків, весь тиждень іноді називали "пасхальним". Ці два свята вважалися (і досі вважаються) одним святом. Це пояснює Івана 18:28. Єврейські лідери вже відсвяткували власне Пасху, але ще залишалися інші жертвоприношення та страви, які потрібно було з'їсти. Вони не хотіли оскверняти себе (у палаці Пилата була закваска), бо це позбавило б їх можливості брати участь у церемоніях, що залишилися до кінця тижня (див. Левит 23:8).

Є й інші труднощі у визначенні точної хронології арешту, суду, розп'яття і воскресіння Ісуса. Але наступне виглядає вірогідним рішенням:

Четвер - власне Пасха. Ягня заколюють, і Ісус з учнями їдять пасхальну трапезу у світлиці.

П'ятниця - день підготовки. Ісуса судять і страчують (хоча так і не засуджують). Євреї продовжують святкування "Пасхи" з хаґіґою - жертвоприношеннями, зробленими під час Свята опрісноків.

Субота - щотижневий шабат.

Неділя - День Воскресіння Христового.

EnglishПовернутися на стартову українську сторінку

Якщо Ісус був розп'ятий у день приготування, чому Він вже їв пасхальну трапезу?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries